logo
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

 Boże Ciało. Czy procesja jest konieczna?
Autor: G_JP (---.nycmny.fios.verizon.net)
Data:   2019-06-30 15:59

Czy są jakieś ogólne wytyczne dotyczące konieczności zorganizowania procesji w Boże Ciało w Kościele katolickim, czy może jest to w gestii Kościołów Lokalnych? Pytam, dlatego że o ile w Polsce takie procesje chyba zawsze się odbywają, to już w USA w poszczególnych parafiach bywa różnie. W tej samej diecezji w jednej parafii mogą być, a w innej już nie. Kto o tym decyduje?

Czy procesja może być zorganizowana w kościele (wewnątrz budynku) i jak wtedy ona powinna wyglądać?

 Re: Boże Ciało. Czy procesja jest konieczna?
Autor: dzieje.pl (---.nwrknj.fios.verizon.net)
Data:   2019-07-07 18:14

"Kiedy w 1870 r. przestało istnieć Państwo Papieskie, zrezygnowano wówczas z organizowania procesji w Wiecznym Mieście. Zwyczaj ten przywrócił dopiero Jan Paweł II w pierwszym roku swego pontyfikatu. Jego następcy tradycję tę podtrzymali."

https://dzieje.pl/dziedzictwo-kulturowe/swieto-bozego-ciala-tradycja-obchodow

 Re: Boże Ciało. Czy procesja jest konieczna?
Autor: G_JP (---.nycmny.fios.verizon.net)
Data:   2019-07-07 22:37

Chciałabym znowu nawiązać do odpustów zupełnych, o których niedawno pisałam na forum. Nie bardzo rozumiem, dlaczego z jednej strony z udziałem w procesji wiąże się odpust zupełny w całym Kościele, a z drugiej strony są parafie, gdzie procesje nie są organizowane. Czy to znaczy, że parafianie mają prawo poprosić proboszcza o taką procesję?

Wydaje mi się, że nie we wszystkich miejscach, gdzie są katolicy, duchowni przywiązują jakąś wagę do odpustów zupełnych.

 Re: Boże Ciało. Czy procesja jest konieczna?
Autor: Hanna (---.wtvk.pl)
Data:   2019-07-07 23:27

Zabrzmiało mi to instrumentalnie. Tak to odbieram. Zorganizować procesję, żeby byla szansa na odpust.
Ngdy dotąd nie przyszło mi do glowy, że (którymś) celem procesji Bożego Ciała jest uzyskanie odpustu.
Nie wiem, czy tylko mnie zdziwiłaby prośba o procesję motywowana odpustem.

 Re: Boże Ciało. Czy procesja jest konieczna?
Autor: G_JP (---.nycmny.fios.verizon.net)
Data:   2019-07-08 12:20

Hanno,
Na jakiej podstawie mała grupa polskich parafian mogłaby ubiegać się o wprowadzenie w swojej parafii procesji Bożego Ciała, jeśli w tej parafii nie ma takiej tradycji/zwyczaju? Co mogłoby być najlepszym argumentem?

 Re: Boże Ciało. Czy procesja jest konieczna?
Autor: Hanna (---.wtvk.pl)
Data:   2019-07-08 18:21

Jak rozumiem, jesteś za granicą. Nie wiem, czy to tzw. polska parafia, pewnie nie. Przypuszczam też, że msze nie są dla polskiej społeczności, ale dla ogółu. Zgadza się?
[Widziałam we Włoszech msze dla Latynosów i dla Filipińczyków. Oprawę liturgii mieli jak dla mnie egzotyczną :) Ale przy nabożeństwach "dla mniejszości" łatwiej wprowadzić elementy pobożności czy formy liturgii // nabożeństw znane z ojczyzny]

Możliwości uzyskiwania odpustu jest multum (klik), więc ten argument do mnie nie przemawia.

Zaryzykuję podpowiedzi, choć niezbyt pewnie. Można byłoby umówić się i spróbować powiedzieć o tym, że procesja na Boże Ciało jest formą oddania czci Chrystusowi w Najświętszym Sakramencie, obecną w Polsce i [i sprawdzić, gdzie jeszcze; owszem, w Italii; chyba z udziałem papieża (klik)].
Wytłumaczyć, jak to wygląda. Doczytać i przekazać uzasadnienie historyczne i teologiczne. Akcentować wartości uniwersalne, ponadnarodowe. Może pokazać nie za długi film. Zaproponować wersję krótszą, bez wychodzenia na ulice, tylko po terenie kościelnym (o ile taki jest). Wyjście na ulice to duża logistyka, zgody, pozwolenia, zamykanie ruchu, policja, nie wiem, czy danym kraju wolno na ulicy organizować "demonstracje religijne".

To się nie musi udać. Nie musi się wpisać w lokalną pobożność. Niczyja wina. My też nie przejmujemy wszystkich obcych nam obecnie form. Mimo że gdzie indziej się sprawdzają i są wyrazem (szczerej) pobożności. Chyba nie chodzimy z figurą MB Szkaplerznej w Jej święto po polskich miastach. Grobu Pańskiego nie buduje się na całym świecie. Świat nie zna gorzkich żali (wiem o przekładzie na hiszpański).
Ale np. w Polsce przyjmuje się powoli niepochodzące z Polski nabożeństwo drogi światła.
Globalizacja ma swoje prawa, ale nie jest wartością nadrzędną.

 Re: Boże Ciało. Czy procesja jest konieczna?
Autor: Ј (---.austin.res.rr.com)
Data:   2019-07-08 23:34

"Czy są jakieś ogólne wytyczne dotyczące konieczności zorganizowania procesji w Boże Ciało w Kościele katolickim".

Tutaj znajdziesz wytyczne dla USA: (klik).

Praktyczne porady dotyczące organizacji procesji (klik). Dla początkujących amerykańskich parafii ;)

"Czy procesja może być zorganizowana w kościele (wewnątrz budynku) i jak wtedy ona powinna wyglądać?"

W kościele nie może. Normy (dla USA) wyraźnie tego zakazują. (Znajdziesz w podanym linku).

"Co mogłoby być najlepszym argumentem?"

Wskazana lektura powinna Ci podsunąć pomysły :)

 Re: Boże Ciało. Czy procesja jest konieczna?
Autor: G_JP (---.nycmny.fios.verizon.net)
Data:   2019-07-10 01:58

Dziękuję Wam za podpowiedzi. Przeczytam podane teksty. Chyba ze względu na polskie procesje w Boże Ciało, miałam percepcję, że to bardzo ważna uroczystość a z kolei brak takich procesji w mojej parafii w moim odczuciu znacząco umniejsza tę wagę. U nas uroczystość jest przeniesiona na niedzielę, więc nawet trudno zauważyć, że to nie jest "zwykła" Msza Święta. Trudno mi się pogodzić, że w mieście jest sporo różnych parad (w tym LGBT), a my w parafii nie wychodzimy z monstrancją na ulice. Jednak nie wiem, czy jako szeregowy katolik powinnam wychodzić z inicjatywą procesji na Boże Ciało, bo to chyba powinna być inicjatywa odgórna. Dlatego szukałam jakiegoś zaczepienia propozycji w postanowieniach o uroczystości dotyczących całego Kościoła. Nigdy u nas w kościele nie widziałam baldachimu, feretronów, sztandarów. Jedynie dwie większe figurki Matki Bożej i św. Józefa i malutkie stacyjki Drogi Krzyżowej. To chyba wpływ religii protestanckiej na katolicką w tych okolicach.

 Odpowiedz na tę wiadomość
 Twoje imię:
 Adres e-mail:
 Temat:
 Przepisz kod z obrazka: