logo
Czwartek, 28 marca 2024
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

 W jakich Kościołach małżeństwo po prezbiteracie?
Autor: Magda (---.btk.net.pl)
Data:   2019-07-02 21:04

w jakich Kościołach można zawszeć małżeństwo po święceniach prezbiteratu?

 Re: W jakich Kościołach małżeństwo po prezbiteracie?
Autor: sstaszek (89.231.140.---)
Data:   2019-07-03 09:39

Chyba tam gdzie nie ma obowiązkowego celibatu zasada jest odwrotna - żonaty może przyjąć święcenia, a wyświecony nie może się ożenić. No bo co to za ksiądz co gania za dziewczynami?

 Re: W jakich Kościołach małżeństwo po prezbiteracie?
Autor: sx (---.dyn.optonline.net)
Data:   2019-07-03 12:42

w katolickich? w żadnych.

 Re: W jakich Kościołach małżeństwo po prezbiteracie?
Autor: A-mail (185.51.118.---)
Data:   2019-07-03 16:25

Nawet diakon stały, wdowiec, nie może drugi raz się ożenić. (chyba że Watykan wyrazi zgodę).

 Re: W jakich Kościołach małżeństwo po prezbiteracie?
Autor: Mateusz (84.38.84.---)
Data:   2019-07-03 17:01

W aktualnej dyscyplinie Kościoła katolickiego kleryk zobowiązuje się do życia w celibacie jeszcze przed tym, jak zostaje prezbiterem, to tzn. podczas święceń diakonatu (pierwszy stopień sakramentu święceń) i od tej pory kwestia zawarcia małżeństwa jest dla niego definitywnie zamknięta. W Kościele prawosławnym kandydaci na popów mogą zakładać rodziny, ale musi to nastąpić przed przyjęciem sakramentu święceń.

 Re: W jakich Kościołach małżeństwo po prezbiteracie?
Autor: Magda (---.hsi06.unitymediagroup.de)
Data:   2019-07-03 22:54

a poza Kościołem katolickim? w jakimkolwiek Kościele prawosławnym? jest w ogóle taka opcja gdziekolwiek, gdzie zachowała się sukcesja apostolska?

 Re: W jakich Kościołach małżeństwo po prezbiteracie?
Autor: Hanna (---.wtvk.pl)
Data:   2019-07-04 11:34

O ile mi wiadomo, w Cerkwi prawosławnej absolutnie nie. Zresztą pisano o tym już wyżej, przeczytaj. Tam - w prawosławiu - kandydat na kapłana żeni się PRZED przyjęciem święceń. Przed święceniami może. Potem, po święceniach już nie. Co więcej, gdy żona duchownego umrze, nie ma on prawa do ponownego małżeństwa.

Tak najprościej a generalnie: ksiądz nie jest dobrym kandydatem na męża :) Choć czasem niektórym paniom wydaje się, że osobowościowo najlepszym.

 Re: W jakich Kościołach małżeństwo po prezbiteracie?
Autor: Milla (---.adsl.inetia.pl)
Data:   2019-07-05 21:47

@Mateusz

Obecnie nie używa się już słowa "pop". Przez prawosławnych traktowane jest coś jak nasze "klecha". Prawosławny duchowny to ksiądz, albo batiuszka.

 Re: W jakich Kościołach małżeństwo po prezbiteracie?
Autor: Hanna (---.wtvk.pl)
Data:   2019-07-05 22:47

@ Milla. Racja, "pop" to słowo obraźliwe.
Można też używać wyrazu "ojciec". Używam tego słowa w odniesieniu do prawosławnych prezbiterów i diakonów, z którymi współpracuję (zawodowo). Zapytałam, jak się zwracać, zaproponowali, przyjęłam.

 Re: W jakich Kościołach małżeństwo po prezbiteracie?
Autor: Magda (---.hsi06.unitymediagroup.de)
Data:   2019-07-08 16:00

W żadnym Kościele nie ma takiej opcji. Zastanawiałam się, czy jest gdziekolwiek, zakładając, że poza Europa.

Hanno, nie szukam męża ;D Pytam teoretycznie. Zresztą z tego co czytałam i słyszałam od żon księży prawosławnych to ciężki układ.

 Odpowiedz na tę wiadomość
 Twoje imię:
 Adres e-mail:
 Temat:
 Przepisz kod z obrazka: