logo
Czwartek, 20 luty 2020
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
Kanał czerwony
Kanał zielony
 
 
 Jak sobie radzić z pogardą dla kłamców?
Autor: Agnieszka (---.play-internet.pl)
Data:   2019-07-12 21:09

Jak kochać takie osoby, jak je traktować? Trzymać się na dystans i nie ufać? Co zrobić jeśli się gardzi osobami, które stosują takie metody? Jezus przecież nikim nie gardził.

 Re: Jak sobie radzić z pogardą dla kłamców?
Autor: Kalina (---.dynamic.chello.pl)
Data:   2019-07-12 22:20

Agnieszko, może na początek warto głęboko rozważyć Łk 6, 27-38; Mt 5, 38-48
A następnie zagłębić się we własne sumienie Mt 7, 1-5
Z pogardy dla bliźniego wyspowiadać się i prosić miłosiernego Boga, żeby wyzwolił Cię z tej słabości. Kłamców napominać i czynić to z miłością, która wyraża się w modlitwie za te osoby.

 Re: Jak sobie radzić z pogardą dla kłamców?
Autor: Mm (---.dynamic.gprs.plus.pl)
Data:   2019-07-13 16:10

Aga, omijać szerokim łukiem, bo również trzeba pamiętać o Mt 7, 6. 12-14.

 Re: Jak sobie radzić z pogardą dla kłamców?
Autor: Ј (---.austin.res.rr.com)
Data:   2019-07-13 17:08

Jak przejawia się Twoja pogarda? Czy jest to jedynie kwestia uczuć? Uczuć niechcianych? Czy za tymi uczuciami idą też jakieś złe czyny względem tych osób? To jest ważne. Ze złymi czynami stanowczo trzeba zerwać. A nad złymi niechcianymi uczuciami należy pracować. Trzeba pamiętać, że nie są grzechem, jeśli nie zależą od naszej woli. Warto się zastanowić, skąd się takie uczucia biorą. Czy są wynikiem jakiegoś zranienia? Jeśli tak, to trzeba przebaczyć krzywdzicielom i wystrzegać się przenoszenia ich win na każdą osobę, która kłamie (kłamstwo kłamstwu nierówne). Poza tym trzeba się uczyć oddzielać grzech od grzesznika.
Nie mamy wglądu w ludzkie serca. Nie wiemy, co innych popycha do takiego czy innego grzechu. Sami też przecież grzeszymy, wracamy do tych samych grzechów, choć staramy się z nimi walczyć. Idąc do konfesjonału, należałoby mieć rozeznanie, czy przychodzimy z grzechem pogardy czy tylko z niechcianym przez nas uczuciem.

Twoje pytania są bardzo ogólne, więc trudno odpowiedzieć, jak konkretnie wyrażać miłość wobec osób, które kłamią. Wiele zależy od tego, kim są dla Ciebie takie osoby (dziecko? teściowa? obcy człowiek?) i w jaki sposób kłamią (kłamliwe przechwałki? poważne oszustwa?).

 Re: Jak sobie radzić z pogardą dla kłamców?
Autor: Mateusz (84.38.84.---)
Data:   2019-07-13 21:45

Są różne typy tych, których zbiorczo nazywamy kłamcami. Tacy, dla których kłamstwo jest sposobem na ucieczkę przed konsekwencjami własnych błędów i tacy, którzy oszukują innych dla osiągnięcia konkretnych korzyści. I jednym i drugim można próbować pomóc. Z tą różnicą, że w pierwszym przypadku łatwiej będzie prawdopodobnie osiągnąć pożądany efekt to znaczy przekonać tę osobę do życia w prawdzie. A co do pogardy - gardź grzechem, nie osobą.

 Re: Jak sobie radzić z pogardą dla kłamców?
Autor: Margaret (---.wieszowanet.pl)
Data:   2019-07-15 20:44

Tylko kłamcami gardzisz czy jakieś inne grzechy też Cię szczególnie drażnią?

 Odpowiedz na tę wiadomość
 Twoje imię:
 Adres e-mail:
 Temat:
 Przepisz kod z obrazka: