logo
Środa, 23 września 2020
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
Kanał czerwony
Kanał zielony
 
 
 Jak intepretować 1 Kor 4, 6?
Autor: Wiktor (---.climaxnet.pl)
Data:   2019-07-21 20:39

Jaka jest interpretacja tego fragmentu 1 Listu do Koryntian:

"Mówiąc to, miałem na myśli, bracia, mnie samego i Apollosa, ze względu na was, abyście mogli zrozumieć, że nie wolno wykraczać ponad to, co zostało napisane [...]"

 Re: Jak intepretować 1 Kor 4, 6?
Autor: Marek (---.global.tygrys.net)
Data:   2019-07-22 10:31

Warto spojrzeć na kontekst: Apostoł najpierw gani adresatów za podziały, następnie zaś daje do zrozumienia jak niewiele dla niego znaczą sądy wydawane przez mącicieli. Przytoczony fragment jest po prostu ostrzeżeniem przed sądzeniem innych na podstawie własnego widzimisię.

Niektórzy usiłowali interpretować werset jako wsparcie dla wymyślonej przez Lutra zasady "tylko Biblia" (zaambarasowani jej "samobójczością" - bowiem zasada mowiąca że ważne są tylko prawdy zawarte w Biblii, sama jest w niej nieobecna).
To oczywiście nie ma sensu: w tym samym liście w rozdziale 3 werset 10 św. Paweł daje do zrozumienia, że założył gminę Koryncką głosząc w niej słowo Boże, co nijak nie koresponduje z próbą tłumaczenia tego wersetu jako zakazu autorytatywnego posługiwania się słowem mówionym.
Zresztą: Pierwszy List do Koryntian jest jednym z wczesnych listów św. Pawła. Czy czytając ten werset miałbym rozumieć, że nie powinienem brać pod uwagę ani późniejszych pawłowych listów, ani napisanych później listów Jana i Jakuba, a także Apokalipsy (bo do takiego wniosku prowadzi przyjęcie interpretacji tego wersetu „zamykającej tekst Pisma” zaproponowanej przez apologetów zasady sola scriptura)?

 Re: Jak intepretować 1 Kor 4, 6?
Autor: Mateusz (84.38.84.---)
Data:   2019-07-22 21:26

Chodzi o to, aby we własnych rozważaniach Słowa Bożego nie wykraczać poza oficjalne nauczanie Kościoła, bo można trafić na manowce wiary. W czasach biblijnych dbali o to apostołowie i ich następcy, a obecnie owo zadanie przejął Urząd Nauczycielski Kościoła, czyli papież i biskupi.

 Re: Jak intepretować 1 Kor 4, 6?
Autor: Frodo (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2019-07-27 23:46

Dlaczego ten werset Pisma Świętego akurat Cię interesuje? Pod jakim kątem mamy go interpretować?

 Odpowiedz na tę wiadomość
 Twoje imię:
 Adres e-mail:
 Temat:
 Przepisz kod z obrazka: