logo
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

 Czy to obmowa?
Autor: Angela (---.global.tygrys.net)
Data:   2019-07-31 11:33

Dzień dobry,
Czy jeżeli tata spytał mnie, jak było gdzieś tam a ja mu opowiedzialam o jednej miłej sytuacji i powiedziałam że tacy jedni ludzie byli dla mnie wredni a on spytał co się stało i ja mu opowiedzialam to czy to jest obmowa. On wie ogólnie, że ci ludzie są tacy. Dodam, że wtedy nie chciałam się wygadac, bo już nie było mi zbytnio przykro.

 Re: Czy to obmowa?
Autor: Ј (---.austin.res.rr.com)
Data:   2019-08-02 02:30

KKK:
2477 Poszanowanie dobrego imienia osób zabrania jakiegokolwiek niesprawiedliwego czynu lub słowa, które mogłyby wyrządzić im krzywdę. Staje się winnym:
- pochopnego sądu, kto nawet milcząco uznaje za prawdziwą - bez dostatecznej podstawy - moralną wadę bliźniego;
- obmowy, kto bez obiektywnie ważnej przyczyny ujawnia wady i błędy drugiego człowieka osobom, które o tym nie wiedzą;
- oszczerstwa, kto przez wypowiedzi sprzeczne z prawdą szkodzi dobremu imieniu innych i daje okazję do fałszywych sądów na ich temat.

http://www.katechizm.opoka.org.pl/rkkkIII-2-2.htm

Przypuszczam, że jesteś osobą bardzo młodą, chyba niepełnoletnią. Odpowiedziałaś na pytanie taty, który prawdopodobnie kierował się troską o Twoje dobro czy wręcz bezpieczeństwo. Zapewne wystąpiła więc obiektywnie ważna przyczyna, żeby ujawnić przed nim niestosowne zachowanie niektórych Twoich znajomych. A w takim przypadku obmowa nie ma miejsca.

 Re: Czy to obmowa?
Autor: Angela (---.play-internet.pl)
Data:   2019-08-02 11:31

Dziękuję za odpowiedz

 Odpowiedz na tę wiadomość
 Twoje imię:
 Adres e-mail:
 Temat:
 Przepisz kod z obrazka: