logo
Czwartek, 28 marca 2024
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

 Czy modlitwa o troskę od innych jest ok?
Autor: :) (---.dynamic.chello.pl)
Data:   2019-08-02 17:22

Od ok 2 lat choruję na depresję. Bywało gorzej/lepiej. Moim problemem (od dawna) jest to, że nie umiem prosić o pomoc. Nie umiem mówić znajomym o tym, jak mi jest ciężko, o swoich myślach samobójczych itp, ponieważ boję się odrzucenia i nie chcę też ich obciążać psychicznie. Nie chcę sprowadzać tematów naszej rozmowy na takie "ciężkie". Czasami jest mi z tym okropnie trudno, ponieważ moi przyjaciele zwierzają mi sie z problemów (są to konkretne sprawy) i rozmawiamy o tym, a jak pytają co u mnie to nie jestem w stanie im powiedzieć o moim np nastroju depresyjnym, bo jest mi wstyd + powody wczesniej wspomniane. Często raczej "pomiedzy wersami" przekazuję info o tym, ze czuje sie beznadziejna itp, ale mysle, ze jest to tak bardzo "ukryte" w moich wypowiedziach ze mało prawdopodobne, żeby ktos na to zwrócił uwagę. Ale czuję że nie umiem inaczej, a z drugiej strony to czasem bardzo ściąga mnie w dół,bo czuje się niechciana, nieakceptowana, bez troski innych. Czuję że to zawsze ja muszę ogarniać sytuacje. Jak próbuję coś o sobie komunikować to odnoszę wrazenie, ze wszyscy myslą ze mimo wszystko jest u mnie wszystko dobrze.
Tak bardzo potrzebuję drugiego człowieka, pomocnej dłoni, cierpliwości, po prostu troski, kogos kto by miał na mnie siłę... a nawet wstydzę się prosić Boga o takie rzeczy, o troskę i zrozumienie od przyjaciół, ponieważ wtedy czuję się okropna, roszczeniowa i zastanawiam się "a co jesli ja nie okazuje troski, i jestem okropną, egoistyczną osobą"? i koło się zamyka, i nie proszę.

Dlatego chciałam spytac - czy bedzie ok, jesli bede modlic sie do Boga o troskę, ciepło drugiego człowieka? O to, aby Bóg pomógl mi przez bliźniego?

 Re: Czy modlitwa o troskę od innych jest ok?
Autor: Tionne (---.ssp.dialog.net.pl)
Data:   2019-08-02 21:23

Tak, będzie ok jak będziesz się modlic o troskę od innych, a jednocześnie prosić o uzdalnianie ciebie do miłości względem innych. Bóg jest Ojcem, i naprawdę daje swoim dzieciom dobre rzeczy zgodnie ze swoją wolą. O dobro nigdy nie wstydź się prosić. Ziemski ojciec daje swoim dzieciom przeważnie dobre rzeczy o ile jest w stanie. Ten Niebieski o ileż bardziej da dobro, zwłaszcza duchowe, spełnienie powołania, ale i każde inne materialne wg swej woli.

 Re: Czy modlitwa o troskę od innych jest ok?
Autor: refleksja (---.centertel.pl)
Data:   2019-08-03 00:44

Odpowiedź będzie krótka i bezkompromisowa:

TAK, będzie ok modlić się o troskę drugiego człowieka. A zahamowania w takiej modlitwie mogą oznaczać brak zaufania Panu Bogu. Zaufanie Bogu oznacza mówienie Mu o wszystkim, co nas boli i ufne proszenie Go o ratunek - jak dziecko, ktore właśnie zrobilo sobie "ała" i leci z ufnoscia do mamy, zeby coś na to poradziła. Mowimy oczywiscie o dobrej mamie. A Bóg jest nieskończenie lepszy od najlepszej mamy i z czułością i determinacją prosi swoje dziecko o ufność. Nic tak nie zasmuca dobrego Boga, jak brak ufności.

Odrębnym natomiast problemem jest to, ze jak się w kontaktach międzyludzkich nie przełamiemy i nie zaczniemy mówic zaufanym osobom, jak na prawdę się czujemy, to oni sami z siebie się nie domyślą. Człowiek Bogiem nie jest i w myślach nie czyta. Lasce Bozej trzeba przygotować grunt. Jeśli człowiek posłany przez Boga ma się o Ciebie zatroszczyć, musi najpierw usłyszeć od Ciebie, że tego potrzebujesz.

 Re: Czy modlitwa o troskę od innych jest ok?
Autor: Mateusz (31.42.18.---)
Data:   2019-08-03 15:28

Nie ma nic złego w takiej modlitwie. Ze swojej strony jeszcze bardziej polecałbym modlitwę, w której prosiłabyś o umiejętność czynienia dobra wobec innych i jego mądrego przyjmowania od drugiej osoby. Bo czasem bywa tak, że ktoś chętnie pomaga innym, ale kiedy sam doznaje wsparcia z ich strony, albo choćby samej wdzięczności za pomoc, reaguje tak, jakby oblano go gorącą wodą. I wtedy temu, kto chciał odwzajemnić za pomoc może być przykro.

 Odpowiedz na tę wiadomość
 Twoje imię:
 Adres e-mail:
 Temat:
 Przepisz kod z obrazka: