logo
Środa, 11 grudnia 2019
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
Kanał czerwony
Kanał zielony
 
 
 Ateiści spożywają mięso w piątek.
Autor: Jakub (---.dynamic.chello.pl)
Data:   2019-08-07 18:08

Moje upominanie zbytnio nie ma sensu, no bo jak moje zwrócenie uwagi mogłoby wówczas wpłynąć na ich postawę? co innego gdyby byli wierzący. Nie wiem jak się zachować w owej sytuacji.

 Re: Ateiści spożywają mięso w piątek.
Autor: A2 (---.dynamic-zab-04.vectranet.pl)
Data:   2019-08-07 21:55

Przecież to ich sprawa. Katolicki post ich nie obowiązuje. Po co w ogóle chcesz się odzywać?

 Re: Ateiści spożywają mięso w piątek.
Autor: zielona_mrowka (---.dynamic.chello.pl)
Data:   2019-08-07 22:00

A jaki jest sens niejedzenia mięsa w piątek przez Ciebie?

A jak odpowiedziałeś na to pytanie to czy odpowiedz jakiej udzieliłeś ma jakikolwiek sens dla ateisty = osoby, która uważa ze Boga nie ma?

Nie widzę sensu wiązania tego typu ciężarów do szyi osobom, których wewnętrzne rozporządzenia jakiejś organizacji całkowicie nie obchodzą. Bardziej zastanowiłabym sie dlaczego Ty rozważasz potrzebę takiego działania? O czym to świadczy? (to pytanie osobiste, nie oczekuje odpowiedzi ma forum, ale sie nad tym zastanów).

 Re: Ateiści spożywają mięso w piątek.
Autor: Mira (---.securex.cc)
Data:   2019-08-08 00:15

Jako chrześcijanie mamy dawać świadectwo (i takie niejedzenie mięsa może też nim w pewnych sytuacjach być), a nie wymagać/wymuszać, by inni podzielali nasze poglądy, wiarę, stosowali te same zasady. Ich narzucanie może przynieść odwrotny skutek od zamierzonego.

 Re: Ateiści spożywają mięso w piątek.
Autor: Jakub (---.dynamic.chello.pl)
Data:   2019-08-08 02:59

Z tego co mi wiadomo chrześcijanie mają obowiązek upominać bliźniego gdy ten grzeszy. I jak ma się to w stosunku do osób niewierzących? Spożywanie mięsa w piątek wymieniłem jako przykład, podobnie jak wycięte przez moderację grzechy nieczystości.

 Re: Ateiści spożywają mięso w piątek.
Autor: martaaa (---.play-internet.pl)
Data:   2019-08-08 10:11

A jaki jest cel upominania bliźniego? Bliźniego upomina się by ten zbliżył się do Boga, z miłości to robimy. W jaki sposób upominanie by ateista nie jadł mięsa w piątek zbliży go do Boga, w którego nie wierzy? W jaki sposób w ogóle upominanie niewierzących ma ich zbliżyć do Boga? Chyba owocniej będzie inaczej niż przez upominanie świadczyć.

 Re: Ateiści spożywają mięso w piątek.
Autor: Asia (---.dynamic.gprs.plus.pl)
Data:   2019-08-08 13:35

Na temat upominania:

"Wydaje się, że ten nakaz upominania odnosi się do „braci”, tzn. do ludzi, których łączy z nami wspólna wiara i wynikający z niej wspólny system wartości (...) Dopiero w szerszym znaczeniu, braćmi naszymi są inni ludzie, ale upominanie np. niewierzących bądź wierzących inaczej – z powoływaniem się na Pana Boga, Pismo Święte, nauczanie Kościoła, prawo naturalne itp. - jest czymś wyjątkowo trudnym i problematycznym. Najpierw musieliby oni uwierzyć w Boga, w Kościół, w natchnienie Pisma Świętego, w obowiązywalność Dekalogu i prawa naturalnego, aby upominanie ich z pozycji człowieka wierzącego miało jakieś szanse powodzenia...

Tak więc upomnienie braterskie jesteśmy przede wszystkim winni naszym braciom w wierze, bo oni są nam najbliżsi i podzielają nasz światopogląd." (o. Czesław Front)


"Najpierw trzeba się wsłuchiwać w upominanie mnie samego przez Pana Boga w Piśmie Świętym, wtedy człowiek jest łagodniejszy dla drugiego i nie posądza z góry o złą intencję. Św. Ignacy uczy, żeby zawsze najpierw pytać jak ktoś daną kwestię postrzega, co o niej myśli, bo często wtedy okazuje się, że nie ma złej woli tylko inny sposób podejścia. Najważniejsza jest delikatność, żeby ktoś wyczuł w nas miłość. To się bierze z modlitwy – Duch Święty jest najlepszym doradcą. Istotna jest też forma, czasem wystarczy zażartować, ale grzecznie. Wspaniale działa przykład, bo ludzie wtedy sami są zainteresowani i dopytują. Dobrze jest też niekiedy odłożyć upomnienie na drugi dzień, kiedy ostygną już emocje." (o. Wietrzak)

 Re: Ateiści spożywają mięso w piątek.
Autor: Marek (---.global.tygrys.net)
Data:   2019-08-08 15:29

św Ireneusz z Lyonu (Wykład nauki apostolskiej) w II wieku pisał: "grzesznikami są ci, którzy mają poznanie Boga, a nie przestrzegają jego nakazów, to jest, gardzą nimi".

 Re: Ateiści spożywają mięso w piątek.
Autor: sstaszek (89.231.140.---)
Data:   2019-08-08 17:02

Chrześcijanie to ok. 1/3 populacji, a więc większości ludzi jest obojętne. Przez wieki mięso było synonimem luksusu i bogactwa. Obecnie jest pożywieniem biedaków, a synonimem luksusu nie przysłowiowy schabowy z kapustą, a sery, ryby, dary morza, itp. Karykaturalnym przykładem jest PIETRUSZKA - 18 zł/kg, SCHAB 12,99 (promocja w popularnej sieciówce).
Wstrzemięźliwość piątkową przestrzegam ale samą traktuję "z przymrużenie oka", co wynika z podanych powyżej realiów.

 Re: Ateiści spożywają mięso w piątek.
Autor: Marek (---.global.tygrys.net)
Data:   2019-08-09 10:33

sstaszku, wstrzemięźliwość piątkowa to nie tylko pokuta.
Najważniejszy jest aspekt jednościowy - cały Kościół jednego episkopatu robi coś jednakowo. Dziś trochę zatraciliśmy to znaczenie, dlatego może warto przypomnieć jak to się narodziło.
Jeden z najstarszych pozabiblijnych - i bardzo szanowanych w Kościele - tekstów "Didache - czyli nauka dwunastu apostołów" (pochodzi z końca I wieku, choć niektórzy mówią że z jego lat 60-tych) daje nam bezcenne świadectwo o życiu pierwotnego Kościoła. Zawiera on m.in taki tekst:

"Błogosławcie tych, którzy was przeklinają i módlcie się za waszych nieprzyjaciół, pośćcie za wszystkich prześladowców.
Nie zachowujcie postu w tym samym czasie, co obłudnicy.
Oni bowiem poszczą w poniedziałek i czwartek, wy natomiast pośćcie w środę i piątek."

Chrześcijanie mają poscić w te dni w które pości Kościół dlatego, by być w jedności z Kościołem, a nie z ludźmi którzy Go odrzucają.
Chrześcijańskie "przesunięcie" postu z wtorku i czwartku na środę i piątek było bardzo ważne symbolicznie dla ludzi tamtych czasów.
Chodziło o to, że tradycyjnie pościło się w 3 i 5 dniu tygodnia.
Dla Żydów 3 i 5 dniem tygodnia były wtorek i czwartek b, zaś dla chrześcijan (którzy uwierzyli w Jezusa więc świętowali niedzielę) 3 i 5 dniem były środa i piątek. Jakkolwiek dla człowieka XX wieku może to się wydawać nieczytelne, to w realiach końca I wieku kwestia "wtorek i czwartek" kontra "środa i piątek" była w istocie sporem czy Jezus to oszust, czy też zmartwychwstał w niedzielę.

 Re: Ateiści spożywają mięso w piątek.
Autor: m (---.unknown.vectranet.pl)
Data:   2019-08-10 14:10

O tym, że Kościół będzie pościł w piątek jako dzień śmierci/odejścia Jezusa-człowieka piszą już trzej ewangeliści:

Mk 2,18 Uczniowie Jana i faryzeusze mieli właśnie post. Przyszli więc do Niego i pytali: «Dlaczego uczniowie Jana i uczniowie faryzeuszów poszczą, a Twoi uczniowie nie poszczą?» 19 Jezus im odpowiedział: «Czy goście weselni mogą pościć, dopóki pan młody jest z nimi? Nie mogą pościć, jak długo pana młodego mają u siebie. 20 Lecz przyjdzie czas, kiedy zabiorą im pana młodego, a wtedy, w ów dzień, będą pościć.

Mt 9,14 Wtedy podeszli do Niego uczniowie Jana i zapytali: «Dlaczego my i faryzeusze dużo pościmy, Twoi zaś uczniowie nie poszczą?» 15 Jezus im rzekł: «Czy goście weselni mogą się smucić, dopóki pan młody jest z nimi? Lecz przyjdzie czas, kiedy zabiorą im pana młodego, a wtedy będą pościć.

Łk 5,33 Wówczas oni rzekli do Niego: «Uczniowie Jana dużo poszczą i modły odprawiają, tak samo uczniowie faryzeuszów; Twoi zaś jedzą i piją». 34 Jezus rzekł do nich: «Czy możecie gości weselnych nakłonić do postu, dopóki pan młody jest z nimi? 35 Lecz przyjdzie czas kiedy zabiorą im pana młodego, i wtedy, w owe dni, będą pościli».

 Odpowiedz na tę wiadomość
 Twoje imię:
 Adres e-mail:
 Temat:
 Przepisz kod z obrazka: