logo
Czwartek, 12 grudnia 2019
Szukaj w

Posłuchaj Radyjka
Kanał czerwony
Kanał zielony

Powolanie do swieckiego zycia konsekrowanego.
Autor: Laura (---.dynamic.gprs.plus.pl)
Data:   2019-08-09 09:44

Chcialam zapytac, czy sa tu moze lub znacie osoby, ktore zdecydowaly sie na swieckie zycie konsekrowane albo ktore sie zastanawiaja nad takim powolaniem.
Wiem, ze malzenstwo to nie to (ku ogromnemu zdziwieniu otoczenia, w tym mojego stalego spowiednika :) ), a co do zakonu - i to pewnie zabrzmi dla Was zalosnie, ale duchowosc zakonu, ktory mnie interesuje, zaklada tez prace na misjach. Znam 4 jezyki obce, wiec by mnie na nie wyslano, a bardzo tego nie chce. Wiadomo, ze gdyby trzeba bylo, to bym pojechala, ale nie jestem przekonana, ze Bog chce mojej ofiary w tym zakresie.Wlasnie z powodu mojego stosunku do pracy misyjnej w innych krajach nie mam raczej powolania do zakonu. Wiem za to, ze gdy wielbie Pana w modlitwie, chce On, zebym poswiecila Mu swoje zycie i wiele razy natknelam sie na informacje o swieckim zyciu konsekrowanym. Mam 30 pare lat, dwa konkretne zawody, ktore staram sie rzetelnie wykonywac, duzo zainteresowan, w wolnych chwilach dodatkowo zajmuje sie edukacja mlodziezy i doroslych, chce jeszcze po skonczeniu obecnych studiow, rozpoczac nastepne. Oprocz niecheci do zagranicznych misji, tym bardziej nie widze sie w zakonie, bo nie jestem gotowa do poswiecen. Smuci mnie to i brzmi pewnie egoistycznie, moze do swieckosci konsekrowanej tez sie nie nadaje, ale Pan obdarzyl mnie ogromnymi askami i mimo wszystko ciagle mam mysli o tym konkretnym powolaniu, dzialaniach w moim otoczeniu. Zarliwie modle sie za zniewolonych, to bardzo zblizylo mnie do Boga. Bez przerwy spotykam osoby mocno uwiklane, zniewolone duchowo, sa naprawde w ogromnym niebezpieczenstwie.
Jestem ciekawa, jak u innych osob objawialo sie to konkretne powolanie. Niech Najswietsza Maryja Panna ma was w swojej opiece.

Re: Powolanie do swieckiego zycia konsekrowanego.
Autor: Katarzyna (---.dynamic.chello.pl)
Data:   2019-08-09 22:04

Lauro,
moe warto zapyta innego spowiednika o rad?
Po wpisie co czuj, e Ty jeste powoana do maestwa <serio>

Autor: Marcin (---.mt.pl)
Data:   2019-08-10 01:09

Droga Lauro,
Termin: ycie konsekrowane najczciej kojarzy si nam z pjciem do zakonu. Jednak w Kociele jest wicej form ycia konsekrowanego. Jedn z nich, najstarsz jest dziewictwo konsekrowane (klik).
Co to takiego? Ot w staroytnoci chrzecijanki skaday prywatny lub czystoci wybierajc Jezusa Chrystusa jako swojego Oblubieca. Tak powsta stan dziewic konsekrowanych. To powoanie zarezerwowane wycznie dla kobiet. By moe to jest twoje powoanie. Jeli chcesz dowiedzie si wicej o tej formie ycia konsekrowanego to zachcam ci do lektury wiadectw pt: "Jestem polubiona Jezusowi - wiadectwo dziewicy konsekrowanej" i "Jestem cakowicie powicona Bogu - wiadectwo dziewicy konsekrowanej". Oba wiadectwa znajduj si na portalu www.zywawiara.pl.
Istnieje rwnie taka forma ycia konsekrowanego: pustelnik diecezjalny. To osoba, ktra odsuwa si od spoeczestwa, yje na odludziu zgodnie ze sporzdzon przez siebie regu ycia.
Kolejna forma ycia konsekrowanego to wdowy konsekrowane. Te wdowy postanowiy, e nie wyjd powtrnie za m i konsekruj swoje ycie na sub Bogu. To powoanie nie tylko dla kobiet, ale i dla mczyzn.
Myl, e wiele si dowiedziaa. Moe ktra z tych drg jest ci przeznaczona.
Z Panem Bogiem,
Marcin

Autor: Hanna (---.wtvk.pl)
Data:   2019-08-12 00:37

Jest jeszcze inna forma ycia konsekrowanego osb wieckich - inna ni np. wymienione dotd stany dziewictwa konsekrowanego czy wdowiestwa. Istniej wspnoty osb wieckich konsekrowanych - czyli instytuty wieckie, forma zatwierdzona przez Koci w 1947 roku. Osoby powoane do takiego ycia lubuj czysto, ubstwo i posuszestwo, podobnie jak przy konsekracji zakonnej. Realizacja tych rad ewangelicznych jest jedna dostosowana do realliw wieckich, pozostaje si w wiecie, nie odchodzi si od niego. yje si zwykle we wasnym domu, solo lub z kim z rodziny, we wasnej miejscowoci, pracuje si w wybranym zawodzie, utrzymuje si samemu, instytut tworzy natomiast swoiste rodowisko, rodzine duchow, zapewnia formacj, regularne spotkania, dni skupienia, rekolekcje itd. Przynaleno do instytutu (w warunkach polskich) zwykle okrywa si daleko idc dyskrecj. luby nie s prywatne, s bowiem skadane na rce prawowitych przeoonych instytutu, potwierdzane autorytetem Kocioa.

Instytuty rni si duchowoci i charyzmatem. Podstawowe dane i list znajdziesz tutaj:
www.kkis.episkopat.pl/instytuty-swieckie-w-polsce.
wiadectwa, take co do rozpoznawania powoania (a o to pytasz) znajdziesz tu:
https://wydawnictwo-oaza.pl/pl/o/kosciol-pierwszego-kontaktu-313.html
(sa to wypowiedzi osb z rnych wsplnot instytutowych), cz take tu:
https://wydawnictwo-oaza.pl/pl/o/na-gore-wysoka-438.html
Zapewniam Ci: Pan Bg ma tysice drg, nie ma dwch takich samych drg odczytywania powoania, trafiania do instytutu. Znam wiele takich historii... Wsplne s najwyej pewne cechy, takie jak pragnienie penego oddania ycia Bogu bez odchodzenia od realiw ycia wiata.

Co wane: nie wiem, co rozumiesz przez niech do powice. Obawiam si, e kada droga chrzecijaska wymaga powice takich czy innych. I nie polega jednak na tym, e tylko i wycznie realizuje si wasne pomysly i wasn wol.

Autor: Agnieszka (---.play-internet.pl)
Data:   2019-08-14 01:39

Nie bardzo rozumiem jaki masz problem? Z posta wydaje si, e wiesz czego chcesz. Chocia mnie osobicie dziwi zapytania o ycie konsekrowane, w ktrych ani razu nie pojawia si sowo Jezus, Ktry w tym yciu jest Najwaniejszy, Ktremu oddaje si serce i wszystko co si ma (w tym talenty) i dla Ktrego rezygnuje si z pikna ycia maeskiego i rodzicielstwa biologicznego. Bez Niego takie ycie nie ma sensu.

By moe wynika o z niemiaoci w dzieleniu si tak osobistymi kwestiami, ale do dziaania w duchu chrzecijaskim i uwicenia si w wiecie (take w samotnoci) konsekracja nie jest w ogle potrzebna. Mona by wit bdc po prostu wieck.

Poczyta, porozmawia rne wiadectwa powoa, pozna jak inni rozeznaj czy rozeznawali i dzieli si wasnym poszukiwaniem swojej drogi wraz z kontaktami do konkretnych osb mona znale na tym forum:
http://powolaniowapomoc.p2a.pl/

Odpowiedz na t wiadomo
 Twoje imi:
 Adres e-mail:
 Temat:
 Przepisz kod z obrazka: