logo
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

 Powolanie do swieckiego zycia konsekrowanego.
Autor: Laura (---.dynamic.gprs.plus.pl)
Data:   2019-08-09 09:44

Chcialam zapytac, czy sa tu moze lub znacie osoby, ktore zdecydowaly sie na swieckie zycie konsekrowane albo ktore sie zastanawiaja nad takim powolaniem.
Wiem, ze malzenstwo to nie to (ku ogromnemu zdziwieniu otoczenia, w tym mojego stalego spowiednika :) ), a co do zakonu - i to pewnie zabrzmi dla Was zalosnie, ale duchowosc zakonu, ktory mnie interesuje, zaklada tez prace na misjach. Znam 4 jezyki obce, wiec by mnie na nie wyslano, a bardzo tego nie chce. Wiadomo, ze gdyby trzeba bylo, to bym pojechala, ale nie jestem przekonana, ze Bog chce mojej ofiary w tym zakresie.Wlasnie z powodu mojego stosunku do pracy misyjnej w innych krajach nie mam raczej powolania do zakonu. Wiem za to, ze gdy wielbie Pana w modlitwie, chce On, zebym poswiecila Mu swoje zycie i wiele razy natknelam sie na informacje o swieckim zyciu konsekrowanym. Mam 30 pare lat, dwa konkretne zawody, ktore staram sie rzetelnie wykonywac, duzo zainteresowan, w wolnych chwilach dodatkowo zajmuje sie edukacja mlodziezy i doroslych, chce jeszcze po skonczeniu obecnych studiow, rozpoczac nastepne. Oprocz niecheci do zagranicznych misji, tym bardziej nie widze sie w zakonie, bo nie jestem gotowa do poswiecen. Smuci mnie to i brzmi pewnie egoistycznie, moze do swieckosci konsekrowanej tez sie nie nadaje, ale Pan obdarzyl mnie ogromnymi łaskami i mimo wszystko ciagle mam mysli o tym konkretnym powolaniu, dzialaniach w moim otoczeniu. Zarliwie modle sie za zniewolonych, to bardzo zblizylo mnie do Boga. Bez przerwy spotykam osoby mocno uwiklane, zniewolone duchowo, sa naprawde w ogromnym niebezpieczenstwie.
Jestem ciekawa, jak u innych osob objawialo sie to konkretne powolanie. Niech Najswietsza Maryja Panna ma was w swojej opiece.

 Re: Powolanie do swieckiego zycia konsekrowanego.
Autor: Katarzyna (---.dynamic.chello.pl)
Data:   2019-08-09 22:04

Lauro,
może warto zapytać innego spowiednika o radę?
Po wpisie coś czuję, że Ty jesteś powołana do małżeństwa <serio>

 Re: Powolanie do swieckiego zycia konsekrowanego.
Autor: Marcin (---.mt.pl)
Data:   2019-08-10 01:09

Droga Lauro,
Termin: życie konsekrowane najczęściej kojarzy się nam z pójściem do zakonu. Jednak w Kościele jest więcej form życia konsekrowanego. Jedną z nich, najstarszą jest dziewictwo konsekrowane (klik).
Co to takiego? Otóż w starożytności chrześcijanki składały prywatny ślub czystości wybierając Jezusa Chrystusa jako swojego Oblubieńca. Tak powstał stan dziewic konsekrowanych. To powołanie zarezerwowane wyłącznie dla kobiet. Być może to jest twoje powołanie. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o tej formie życia konsekrowanego to zachęcam cię do lektury świadectw pt: "Jestem poślubiona Jezusowi - świadectwo dziewicy konsekrowanej" i "Jestem całkowicie poświęcona Bogu - świadectwo dziewicy konsekrowanej". Oba świadectwa znajdują się na portalu www.zywawiara.pl.
Istnieje również taka forma życia konsekrowanego: pustelnik diecezjalny. To osoba, która odsuwa się od społeczeństwa, żyje na odludziu zgodnie ze sporządzoną przez siebie regułą życia.
Kolejna forma życia konsekrowanego to wdowy konsekrowane. Te wdowy postanowiły, że nie wyjdą powtórnie za mąż i konsekrują swoje życie na służbę Bogu. To powołanie nie tylko dla kobiet, ale i dla mężczyzn.
Myślę, że wiele się dowiedziałaś. Może któraś z tych dróg jest ci przeznaczona.
Z Panem Bogiem,
Marcin

 Re: Powolanie do swieckiego zycia konsekrowanego.
Autor: Hanna (---.wtvk.pl)
Data:   2019-08-12 00:37

Jest jeszcze inna forma życia konsekrowanego osób świeckich - inna niż np. wymienione dotąd stany dziewictwa konsekrowanego czy wdowieństwa. Istnieją wspónoty osób świeckich konsekrowanych - czyli instytuty świeckie, forma zatwierdzona przez Kościół w 1947 roku. Osoby powołane do takiego życia ślubują czystość, ubóstwo i posłuszeństwo, podobnie jak przy konsekracji zakonnej. Realizacja tych rad ewangelicznych jest jedna dostosowana do realliów świeckich, pozostaje się w świecie, nie odchodzi się od niego. Żyje się zwykle we własnym domu, solo lub z kimś z rodziny, we własnej miejscowości, pracuje się w wybranym zawodzie, utrzymuje się samemu, instytut tworzy natomiast swoiste środowisko, rodzine duchową, zapewnia formację, regularne spotkania, dni skupienia, rekolekcje itd. Przynależność do instytutu (w warunkach polskich) zwykle okrywa się daleko idącą dyskrecją. Śluby nie są prywatne, są bowiem składane na ręce prawowitych przełożonych instytutu, potwierdzane autorytetem Kościoła.

Instytuty różnią się duchowością i charyzmatem. Podstawowe dane i listę znajdziesz tutaj:
www.kkis.episkopat.pl/instytuty-swieckie-w-polsce.
Świadectwa, także co do rozpoznawania powołania (a o to pytasz) znajdziesz tu:
https://wydawnictwo-oaza.pl/pl/o/kosciol-pierwszego-kontaktu-313.html
(sa to wypowiedzi osób z różnych wspólnot instytutowych), część także tu:
https://wydawnictwo-oaza.pl/pl/o/na-gore-wysoka-438.html
Zapewniam Cię: Pan Bóg ma tysiące dróg, nie ma dwóch takich samych dróg odczytywania powołania, trafiania do instytutu. Znam wiele takich historii... Wspólne są najwyżej pewne cechy, takie jak pragnienie pełnego oddania życia Bogu bez odchodzenia od realiów życia świata.

Co ważne: nie wiem, co rozumiesz przez niechęć do poświęceń. Obawiam się, że każda droga chrześcijańska wymaga poświęceń takich czy innych. I nie polega jednak na tym, że tylko i wyłącznie realizuje się własne pomysly i własną wolę.

 Re: Powolanie do swieckiego zycia konsekrowanego.
Autor: Agnieszka (---.play-internet.pl)
Data:   2019-08-14 01:39

Nie bardzo rozumiem jaki masz problem? Z posta wydaje się, że wiesz czego chcesz. Chociaż mnie osobiście dziwią zapytania o życie konsekrowane, w których ani razu nie pojawia się słowo Jezus, Który w tym życiu jest Najważniejszy, Któremu oddaje się serce i wszystko co się ma (w tym talenty) i dla Którego rezygnuje się z piękna życia małżeńskiego i rodzicielstwa biologicznego. Bez Niego takie życie nie ma sensu.

Być może wynika o z nieśmiałości w dzieleniu się tak osobistymi kwestiami, ale do działania w duchu chrześcijańskim i uświęcenia się w świecie (także w samotności) konsekracja nie jest w ogóle potrzebna. Można być świętą będąc po prostu świecką.

Poczytać, porozmawiać różne świadectwa powołań, poznać jak inni rozeznają czy rozeznawali i dzielić się własnym poszukiwaniem swojej drogi wraz z kontaktami do konkretnych osób można znaleźć na tym forum:
http://powolaniowapomoc.p2a.pl/

 Odpowiedz na tę wiadomość
 Twoje imię:
 Adres e-mail:
 Temat:
 Przepisz kod z obrazka: