logo
Czwartek, 25 kwietnia 2024
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

 Jak pokonać strach przed ciążą?
Autor: zz (---.centertel.pl)
Data:   2019-08-15 12:49

Jak pokonać strach przed ciążą i badaniem ginekologicznym?

 Re: Jak pokonać strach przed ciążą?
Autor: Nadia (---.serv-net.pl)
Data:   2019-08-20 15:23

Może mój przypadek będzie pomocny: zwlekałam z wizytą u ginekologa bardzo długo (pierwszy raz poszłam mając 32 lata) i teraz myślę, że to była dziecinada. Trzeba po prostu iść (pierwszy raz najlepiej do kobiety i powiedzieć, że się nie wie, co i jak), a potem to już balon strachu pęka i nigdy to już nie będzie taki problem. Śmieszne się będzie wydawało to, że się człowiek bał. Co do ciąży: oprócz wszelkich trudów, które niesie ciąża, jest warto mieć dziecko, bo to wielki, wielki dar. Przed ciążą byłam oschła i obojętna wobec dzieci, a teraz kocham swoją córkę nad życie - nie wiedziałam, że można tak bardzo kochać tę maleńką istotę. Macierzyństwo rozwinie cię (jako człowieka) jak nic innego. Zobaczysz, że dopiero w pełni jesteś kobietą i że nie ma niczego piękniejszego na świecie. Kobieta w pełni spełni się dopiero, gdy będzie matką. Jest czymś niepowtarzalnie cudownym, gdy dziecko jest w tobie i czujesz, jak nóżkami kopie (co nawet z zewnątrz widać). Ja nie wierzyłam, gdy kobiety mi tak mówiły, ale teraz, gdy jestem mamą mogę stwierdzić, że to prawda.

 Re: Jak pokonać strach przed ciążą?
Autor: zz (---.80.32.34.onlinenet.pl)
Data:   2019-08-21 12:57

Dziekuje Nadia. Mój strach jest b. duży. To mój juz ostatni dzwonek a we mnie jest jakaś blokada. Wiem jak sie czuje jak mnie niedobrze - mam chorobe lokomocyjną. Jak sobie o ciązy pomysle to mnie to przeraża, samopoczucie, poród. Zawsze byłam wrazliwa na wszystko a z wiekiem bardziej wrazliwa sie robie i wszystkiego sie boję.

 Re: Jak pokonać strach przed ciążą?
Autor: Justyna (---.dynamic.chello.pl)
Data:   2019-08-22 10:40

Nie musisz się w ciąży źle czuć - nie możesz założyć że tak będzie. Twoje pragnienie posiadania dziecka musi być większe od Twojego lęku, inaczej się nie da. Wrażliwość w ciąży wzrasta przeważnie, nie maleje. Większa płaczliwość, męczliwość. Oczywiście wcale tak nie musi być. Na pocieszenie powiem Ci że ja też miałam obawy przed ciążą i ma je każda kobieta która podejmuje decyzje zmieniającą życie. Bo poród to dopiero początek czasem niełatwej ale pięknej drogi.
Ginekologowi nie musisz się zwierzać że jesteś pierwszy raz u niego, on sam Ci mówi co masz robić. Jedyne co powinnaś zrobić to się rozluźnić :-)

 Re: Jak pokonać strach przed ciążą?
Autor: szpila (---.play-internet.pl)
Data:   2019-08-26 08:00

Dokładnie - wizyta u ginekologa to nie spowiedź. Włóż szeroką spódnicę na wizytę żeby uniknąć konieczności przeparadowania z gołym tyłkiem na fotel :P
Pocieszę Cię co do wizyt w ciąży - tak przywykniesz, że będziesz myśleć o czym innym podczas badania - zwłaszcza o tym, czy z dzieckiem wszystko ok :) Też bardzo późno poszłam po raz pierwszy do ginekologa - ale zwyczajnie uważam, że jeśli wszystko jest w porządku, wyniki moich badań, nie ma objawów chorobowych itd. - to właściwie nie muszę chodzić do ginekologa. Teraz jestem w ciąży, końcówka - wizyta u ginekologa to jak spotkanie z moim dzieckiem, zawsze się czegoś o nim dowiem, zobaczę na monitorze.
Byłabym jednak ostrożna co do rzutowania swoich osobistych doświadczeń z okresu ciąży na kogokolwiek innego-gdyż jest banałem i prawdą, że na ciążę i jej odbiór, samopoczucie w trakcie nie ma reguł. Ja wcale nie odbieram ruchów dziecka jako cudowności i nie rozumiem tego rozczulenia, które towarzyszy innym ciężarnym mimo, że generalnie lubię dzieci i pracuję z nimi zawodowo. Z utęsknieniem czekam chwili porodu, chcę odzyskać swoje samopoczucie, ciało i formę. Za to dziecko tak diametralnie zmieniło moją świadomość i orientację życiową, że dziś niedorzecznie zastanawiam się jaki cel miało moje życie przez ostatnie 30 lat gdy byłam bezdzietna :) Jedno jest pewne - lęk jest spowodowany niewiedzą, brakiem pewności oraz wyobrażeniami o tym "jak to będzie". Dziś łatwo pokonać te przeszkody:istnieją społeczności matek/ciężarnych online i w realu, publikacje, blogi, szkoły rodzenia. Tam dowiesz się wszystkiego, a nawet więcej. Uściski

Aha. To nieprawda, że dopiero macierzyństwo w pełni rozwinie kobietę. Myślę, że przydałoby się nieco dystansu wobec własnych doświadczeń i delikatności jednocześnie. Mogą to czytać kobiety - w pełni rozwinięte - które pragną dziecka, a nie mogą go mieć. Życie człowieka jest wartością samą w sobie, każde życie, dziecko nie jest jakimś rodzajem dopełnienia kobiety. Nie wolno nikomu indukować własnych przekonań wysnutych na osobistym doświadczeniu - czy możesz zagwarantować komukolwiek, że macierzyństwo będzie cudownym doświadczeniem? A co z tymi matkami, które przeżywają depresję poporodową? Uważam, że należy być realistą w każdym aspekcie. Pozdrawiam wszystkie ciężarne i mamy :)

 Re: Jak pokonać strach przed ciążą?
Autor: zz (---.80.32.34.onlinenet.pl)
Data:   2019-08-28 11:05

Mój strach jest chyba większy. jestem wrazliwa tez na wszystko, wystarczy ze mam dzies isc to mało mi serce nie wyskoczy.

 Re: Jak pokonać strach przed ciążą?
Autor: _ela_ (---.multi.internet.cyfrowypolsat.pl)
Data:   2019-08-28 20:25

Pierwszy raz byłam u ginekologa (kobiety!) przy pierwszej ciąży w wieku 27 lat. Kobieta była okropna, dość, że wracając płakałam w samochodzie, na szczęście prowadził maż. Potem zaczęłam chodzić do bardzo miłego i delikatnego pana dr. Doprowadził tę i następną ciążę do szczęśliwego końca. Dziś córki mają 21 i 16 lat i są świetnymi dziewczynami :) Okres ciąży tez wspominam sympatycznie. A porody mimo, że dzieci były duże, przebiegły sprawnie i szybko.

 Re: Jak pokonać strach przed ciążą?
Autor: Ј (---.austin.res.rr.com)
Data:   2019-08-28 21:56

"wystarczy ze mam dzies isc to mało mi serce nie wyskoczy"

Porozmawiaj o swoich dolegliwościach z lekarzem pierwszego kontaktu. Może cierpisz na fobię społeczną?

 Re: Jak pokonać strach przed ciążą?
Autor: zz (---.80.32.34.onlinenet.pl)
Data:   2019-08-29 11:18

To nie fobia. Lekarz stwierdził ze się denerwuje, jestem osoba która sie wszystkim przejmuje, nawet odwiedziny w rodzinie meza przeżywam. jak idziemy do mojej rodziny to spokojnie przechodze. Od małego sie bałam wszystkiego. A jak człowiek przejdzie przez cos to jest gorzej. Przyklad: jeżdziłam autobusami dawniej i było ok (na aviomarin lub ziołowych). Na studia dojeżdzałam też było ok, ale ostatni rok - dał mi popalić - jazdy mnie męczyły. i od tamtej pory mineło kilka lat a ja w dalekie trasy nie pojadę autobusem, nie jeźdze na wycieczki, unikam wycieczek -autobusami. mam uraz, który mi pozostał. a jak jade gdzies dalej samochodem (mąz prowadzi) to przeżywam podróż która mnie czeka. A ciazy (samopoczucia, bólu przy porodzie i szpitala) to sie boje. Wiekszośc kobiet ma złe samopoczucie a ludzie którzy sie przejmuja to jeszcze gorzej przechodzą. Taką mam chyba naturę. Im człowiek doroslejszy, więcej rozumie i wiecej sie boi.

 Re: Jak pokonać strach przed ciążą?
Autor: Ј (---.austin.res.rr.com)
Data:   2019-08-29 19:35

"Im człowiek doroslejszy, więcej rozumie i wiecej sie boi".

Niekoniecznie. To nie reguła. Może mówisz o sobie. Owszem, im człowiek doroślejszy, a raczej dojrzalszy, tym bardziej może sobie zdawać sprawę z różnego rodzaju zagrożeń, ale wcale nie musi reagować na nie lękiem.

Lęk przed pójściem do ginekologa przełamuje się przy użyciu rozumu :) Takie badanie jest kobiecie od czasu do czasu potrzebne. Nawet jeśli nie jest w ciąży. Większość ginekologów potrafi przeprowadzić rutynowe badanie bardzo delikatnie. A jeśli się boisz, że trafisz na niedelikatnego, popytaj o to znajome i wybierz takiego, który ma dobrą opinię.

Jeśli chodzi o ciążę, to nikt Ci nie zagwarantuje dobrego samopoczucia. Lęk przed trudami wydania na świat dziecka przełamuje się skupiając się na dziecku, zamiast na sobie. Jest ważny cel w życiu (dziecko), nie ma do tego celu łatwej drogi, więc pozostaje zgoda na trud. To nie jazda autobusem na wycieczkę, której celem jest rekreacja, gdzie ważysz plusy i minusy, a jak Ci wychodzi wynik ujemny - rezygnujesz.


"nawet odwiedziny w rodzinie meza przeżywam"

Spotyka Cię z ich strony jakaś krzywda?

 Re: Jak pokonać strach przed ciążą?
Autor: zz (---.80.32.34.onlinenet.pl)
Data:   2019-08-30 10:15

J bardzo podoba mi się to co napisałaś/eś. Daje to do myślenia, do zastanowienia. Zgadzam sie z Tobą. Pytasz czy spotyka mnie jakas krzywda z rodziny męza. Krzywda nie, ale sa pewne sytuacje które bolą człowieka.

 Re: Jak pokonać strach przed ciążą?
Autor: Magda (---.hsi10.unitymediagroup.de)
Data:   2019-08-30 19:03

na wizytę do ginekologa możesz iść z przyjaciółka, siostra, kimkolwiek, kto potowarzyszy Ci na poczatku rozmowy. Ginekolodzy wiedza, że niektórzy się bardzo boja, warto wybrać się do miłego, polecanego. Płeć lekarza nie ma znaczenia.

boisz się ciaży, a nie przeraża Cię macierzyństwo? uważasz, że dałabyś radę ogarnać nie tylko siebie ale też druga, zależna od Ciebie osobę?
dla mnie ciaża była straszna, bo to jest obciażenie i doszły do głosu różne choroby, niektóre się nasiliły. ale nie decydowałam się na nia dla miłych wrażeń tylko żeby urodzić swoje dzieci, było warto. :) kwestia tego, że warto się przygotować na ile można (od zabezpieczenia finansowego typu umowa o pracę do wyleczenia zębów i przyjmowania kwasu foliowego, nie lęków i czarnych scenariuszy ;) ) i wiedzieć, że na pewno się tego chce.

ale bardziej pomyślałabym o ogarnięciu zaburzeń lękowych u specjalisty :(

 Re: Jak pokonać strach przed ciążą?
Autor: G_JP (---.nycmny.fios.verizon.net)
Data:   2019-08-30 19:29

zz,
Może myśl, że Twoja sytuacja nie jest specjalnie wyjątkowa, mogłaby Ci jakoś pomóc. Podobno około 33% populacji jest bardzo podatna na chorobę lokomocyjną, przy czym kobiety są bardziej podatne na nią niż mężczyźni. Zatem wynika z tego, że całkiem sporo kobiet w ciąży musiało, musi, lub będzie musiało się zmagać z nieprzyjemnymi skutkami choroby lokomocyjnej. Pewne zachowania pomagają zminimalizować wystąpienie choroby, ale przypuszczam, że sama dobrze o tym wiesz, a jak nie, to łatwo je odnaleźć w internecie, lub zapytać o nie lekarza. Trzeba je tylko stosować i dopuścić, że to nie jest ogromny problem, gdy choroba jednak od czasu do czasu wystąpi. Dobrze wiesz, że zawsze minie. Po prostu bądź łagodna dla siebie i miej na uwadze czas, gdy będzie już lepiej. Na denerwowanie się wynikające z nadwrażliwości możesz wpływać przez stosowanie tabletek ziołowych typu Kalms. Przede wszystkim nie zapominaj o mocy modlitwy i łaskawości Boga. Zanoś przed Jego oblicze swoje rozterki problemy i ufaj, że Bóg chce obdarzyć Ciebie i Twojego męża dziećmi. Powiedział przecież do ludzi, by byli płodni i rozmnażali się.

 Re: Jak pokonać strach przed ciążą?
Autor: Margaret (---.wieszowanet.pl)
Data:   2019-08-31 11:10

Zz, "Od małego sie bałam wszystkiego."
Jak na moje, to jak najbardziej warto by było przepracować swoje lęki z psychologiem. Strach, który ma uzasadnienie jest ok. Ale ciągłe przejmowanie się i reagowanie lękiem nie jest dobre.

 Re: Jak pokonać strach przed ciążą?
Autor: _ela_ (---.multi.internet.cyfrowypolsat.pl)
Data:   2019-09-03 19:23

A propos mdłości w ciąży. 17 lat temu miałam na to lekarstwo od ginekologa, trochę niedobre w smaku, ale działało. A zanim je dostałam nie było fajnie. Można poprosić lekarza przy wizycie :)

 Re: Jak pokonać strach przed ciążą?
Autor: Magda (---.hsi10.unitymediagroup.de)
Data:   2019-09-11 15:42

Na mdłości w ciaży: unikanie powodujacych je zapachów (w ciaży zwiększa się wrażliwość na zapach i stad moga wynikać mdłości), jedzenie "bezpiecznie" pachnacych produktów, domowe sposoby typu migdały i goździki lub gotowe preparaty (cukierki i lizaki) dla dzieci na chorobę lokomocyjna :)

 Odpowiedz na tę wiadomość
 Twoje imię:
 Adres e-mail:
 Temat:
 Przepisz kod z obrazka: