logo
Czwartek, 25 kwietnia 2024
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

 Czy nieświadome zatajenie grzechu to świętokradztwo?
Autor: Bogdan (---.unknown.vectranet.pl)
Data:   2019-08-15 18:08

Nurtuje mnie pytanie czy osoba spowiadająca się, ale nie mająca świadomości, wiedzy, że dany czyn jest grzechem lub co gorsza grzechem ciężkim postanawia to pominąć i kończyć spowiedź sprawia, że ta spowiedź jest świętokradcza czy nie?

 Re: Czy nieświadome zatajenie grzechu to świętokradztwo?
Autor: Mary (---.dsl.bell.ca)
Data:   2019-08-15 18:14

Nie ma nieswiadmego zatajenia grzechu. Zatajenie jest swiadome. Grzech moze byc niewyznany nieswiadomie.

 Re: Czy nieświadome zatajenie grzechu to świętokradztwo?
Autor: Bogdan (---.unknown.vectranet.pl)
Data:   2019-08-15 20:13

Nic z tego nie rozumiem. Czyli np. penitent w myśli ma jeszcze jeden "grzech" ale postanawia go pominąć a np. jest ciężki, to jego spowiedź cała jest nieważna i popełnia szereg świętokradzkich spowiedzi i komunii bo nie ma świadomości o tym?

 Re: Czy nieświadome zatajenie grzechu to świętokradztwo?
Autor: Asia (---.dynamic.gprs.plus.pl)
Data:   2019-08-15 21:13

Jeśli nie masz świadomości, że coś jest grzechem, to nie. Jakbyś wiedział, że coś było grzechem ciężkim i celowo postanowił to pominąć w czasie spowiedzi, to wtedy tak. Wtedy można mówić o zatajeniu. Wiedziałeś, że coś jest grzechem i celowo tego nie wyznałeś, czyli właśnie zataiłeś. Ale jeśli byłeś nieświadomy tego, to nie. Spowiedź była ważna. Ale jeśli miałeś to coś na myśli w czasie spowiedzi i miałeś co do tego wątpliwości czy to jest grzechem czy nie, to najlepiej trzeba było po prostu o tym powiedzieć. Zapytać księdza czy to było grzechem. Pominięcie tego w czasie spowiedzi nie czyni jej nieważną, ale jak widać zrodziło w tobie niepokój, którego można było uniknąć mówiąc o swoich wątpliwościach wtedy w konfesjonale. Na przyszłość, jeśli spowiadając się masz coś w pamięci, na myśli, co nie wiesz czy jest grzechem czy nie, to po prostu powiedz o tym księdzu, a on wyjaśni twoje wątpliwości.

 Re: Czy nieświadome zatajenie grzechu to świętokradztwo?
Autor: Hanna (---.wtvk.pl)
Data:   2019-08-15 21:41

Jeśli ktoś wie, że dany czyn (ub zaniedbanie) to zło moralne, to grzech, i go omija na spowiedzi, wtedy mamy zatajenie. Ktoś "postanawia pominąć" coś złego. Zatajenie jest z intencją ukrycia. Na zasadzie: Wiem, że postąpiłem źle, wbrew Bogu, ale zmilczam.
Jeśli nie wiesz, że coś jest złe, że jest grzechem, to zmilczenie nie jest świętokradztwem.

Pozostaje jeszcze pytanie, dlaczego - jeśli jesteś dorosły - nie wiesz, że coś jest grzechem, czy nie jest to jakieś zaniedbanie z Twojej strony.

 Re: Czy nieświadome zatajenie grzechu to świętokradztwo?
Autor: Bogdan (---.30.26.103.nat.umts.dynamic.t-mobile.pl)
Data:   2019-08-16 12:06

To taki dziwny grzech trochę podpada pod skrupuły poza tym wstydziłem się ze spowiednik weźmie mnie za wariata gdyby ktoś mi powiedział ze to grzech ciężki to bez wahania bym go wyznał a tak pominąłem i męczą mnie wątpliwości... generalnie rozmawiałem o tym ze spowiednikiem i księdzem ale sami tak jakby się zastanawiali nie byli na 100% pewni i gryzą mnie wątpliwości rozmawiałem o tym w konfesjonale ale tez na złość nie wyznałem tak dosłownie tylko powiedziałem ze pominąłem i z jakich powodów rozgrzeszenie dostałem także ksiądz nic nie nawiązywał ze spowiedź nieważna aż głupio o czymś takim rozmawiać w konfesjonale.

 Odpowiedz na tę wiadomość
 Twoje imię:
 Adres e-mail:
 Temat:
 Przepisz kod z obrazka: