logo
Sobota, 23 stycznia 2021
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
Kanał czerwony
Kanał zielony
 
 
 Nie można mieć radości na ziemi?
Autor: XYZ (---.play-internet.pl)
Data:   2019-09-21 19:16

Czy to oznacza że człowiek nie może mieć teraz żadnej normalnej moralnej radości bo "przeklęta niech będzie ziemia"?

Rdz 2 15
15 Pan Bóg wziął zatem człowieka i umieścił go w ogrodzie Eden, aby uprawiał go i doglądał. 16 A przy tym Pan Bóg dał człowiekowi taki rozkaz: «Z wszelkiego drzewa tego ogrodu możesz spożywać według upodobania; 17 ale z drzewa poznania dobra i zła nie wolno ci jeść, bo gdy z niego spożyjesz, niechybnie umrzesz»8.

Rdz 3 17
Do mężczyzny zaś Bóg rzekł: «Ponieważ posłuchałeś swej żony i zjadłeś z drzewa, co do którego dałem ci rozkaz w słowach: Nie będziesz z niego jeść -
przeklęta3 niech będzie ziemia z twego powodu: w trudzie będziesz zdobywał od niej pożywienie dla siebie po wszystkie dni twego życia.

 Re: Nie można mieć radości na ziemi?
Autor: Hanna (---.wtvk.pl)
Data:   2019-09-26 18:50

Tak, człowiek może mieć radość na tej ziemi.
Nie jest dobrze natomiast, gdy człowiek wyrywa pojedyncze wersety z całej Biblii.

 Re: Nie można mieć radości na ziemi?
Autor: B. (---.191.111.130.ipv4.supernova.orange.pl)
Data:   2019-09-27 13:58

Czy to oznacza że człowiek nie może mieć teraz żadnej normalnej moralnej radości bo "przeklęta niech będzie ziemia"?
Zacytowałeś: "przeklęta niech będzie ziemia z twego powodu: w trudzie będziesz zdobywał od niej pożywienie dla siebie po wszystkie dni twego życia."

I tak jest, w trudzie uprawiamy ziemię, aby zdobyć pożywienie. Rolnik po pracy wraca zmęczony.

Pamiętaj jednak, że u Boga zawsze najważniejsza jest miłość i nasze dobro (aż do ofiary na krzyżu). Dlatego po ludzku mógłbyś powiedzieć, że Bóg jest niekonsekwentny: gdy Jego dzieci Go proszą - pomaga.

Ale tak naprawdę nie jest to niekonsekwencja Boga.

Bóg te zasady miłosierdzia i pomocy zapowiedział w Biblii.
Np. Izrael miał obietnice dot. m.in. rolnictwa - za wierność błogosławieństwa, a za niewierność Bogu - przekleństwa.

Błogosławieństwa za wierność związane z rolnictwem:

"2 Spłyną na ciebie i spoczną wszystkie te błogosławieństwa, jeśli będziesz słuchał głosu Pana, Boga swego. 3 Będziesz błogosławiony w mieście, BŁOGOSŁAWIONY NA POLU. 4 Błogosławiony będzie owoc twego łona, PLON TWEJ ROLI, PRZYCHÓWEK TWYCH ZWIERZĄT, PRZYROST TWEGO WIĘKSZEGO BYDŁA I POMIOT BYDŁA MNIEJSZEGO." Pwt 28
8 Pan rozkaże, by z tobą było błogosławieństwo w spichrzach, (...).
11 Napełni cię Pan w obfitości dobrami (…), przychówkiem twego bydła, plonami pola, (…) 12 Pan otworzy dla ciebie bogate swoje skarby nieba, dając w swoim czasie deszcz, który spadnie na twoją ziemię, i błogosławiąc każdej pracy twoich rąk." Pwt 28

Co było najpierwsze w ww. wierności Bogu? To co jest i dzisiaj - Przykazanie Pierwsze (czy pamiętasz jak ono brzmi?):

14 Nie zbaczaj od słów, które ja ci dzisiaj obwieszczam, ani na prawo, ani na lewo, po to, by iść za bogami obcymi i służyć im. Pwt 28

W tamtym okresie ludzie zdradzali Boga właśnie tak, dosłownie, np. król Izraela robił posąg pogańskiego boga i składał mu na ofiarę swoje niemowlę (np. 2Krl 21,6)... Okropne...

Za tę niewierność Bogu, za te okropności czynione w ramach kultu bożków Izrael miał zapowiedziane przekleństwa, m.in. dotyczące rolnictwa. Nie musiał ich doświadczyć, wystarczyło zachować Prawa Boże.

Przykładowe przekleństwa za niewierność związane z rolnictwem:

„16 Przeklęty będziesz w mieście i przeklęty na polu. 17 Przeklęty twój kosz i twoja dzieża. 18 Przeklęty owoc twego łona, plon twej roli, przyrost twego większego bydła i pomiot bydła mniejszego”
22 Pan dotknie cię (…) zwarzeniem zbóż od gorąca i śniecią: (…). 23 Niebiosa, które masz nad głową, będą z brązu, a ziemia pod tobą - żelazna. 24 Pan ześle na twą ziemię zamiast deszczu - pył i piasek; będzie na ciebie padał z nieba, aż cię wyniszczy.
30 (…) zasadzisz winnicę, a nie zbierzesz jej owoców.
38 Wyniesiesz na swoje pola wiele ziarna, a zbierzesz mało, gdyż je pożre szarańcza. 39 Zasadzisz i uprawisz winnicę, a nie będziesz pił wina i niczego nie zbierzesz, bo wszystko pożre robactwo. 40 Będziesz posiadał we wszystkich swoich granicach drzewa oliwne, a nie namaścisz się oliwą, gdyż oliwki opadną.
42 Wszystkie drzewa i ziemiopłody pożrą owady.
Pwt 28

Zatem należy być wiernym Bogu i Jego wspaniałym, humanitarnym Prawom.
Pozdrawiam :)

 Odpowiedz na tę wiadomość
 Twoje imię:
 Adres e-mail:
 Temat:
 Przepisz kod z obrazka: