logo
Środa, 23 października 2019
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
Kanał czerwony
Kanał zielony
 
 
 Muzyka liturgiczna i podczas nabożeństw.
Autor: Krzysiu (77.111.246.---)
Data:   2019-10-05 11:52

WSKAZANIA DUSZPASTERSKIE O NABOŻEŃSTWACH DODATKOWYCH W ZWIĄZKU Z REFORMĄ LITURGICZNĄ SOBORU WATYKAŃSKIEGO II (30 X 1972)

W ostatnich czasach dostrzega się, w pracy duszpasterskiej nowe sposoby urozmaicania nabożeństw, jak np. nabożeństwa z udziałem muzyki big-beatowej. Tego rodzaju muzyka może być wykonywana tylko poza kościołem. Święta Kongregacja Kultu Bożego odpowiedziała wyraźnie, że młodzież ma prawo do muzyki religijnej, odpowiadającej jej wiekowi, ale pod kontrolą biskupów oraz z wyłączeniem instrumentów perkusyjnych, a więc talerzy, bębnów, trangułów itd.


1. Czy ten dokument został zastąpiony przez inny?

2. Co oznaczają zdania "młodzież ma prawo do muzyki religijnej... ale z wyłączeniem intrumentów perkusyjnych" czy to oznacza że intrumenty perkusyjne dalej są niedozwolone nawet podczas nabożeństw czy uwielbienia?

3. Kto odpowiada moralnie za muzyke w liturgi i nabożeństwach?

 Re: Muzyka liturgiczna i podczas nabożeństw.
Autor: ana (---.147.38.15.nat.umts.dynamic.t-mobile.pl)
Data:   2019-10-05 15:26

Nie znam się na normatywnych uregulowaniach dot. oprawy muzycznej podczas nabożeństw, ale mogę powiedzieć tylko tyle, że moim zdaniem muzyka przede wszystkim nie powinna przeszkadzać w liturgii Mszy świętej, lecz pomagać w skupieniu i modlitwie. O ile wiem to przepisy liturgiczne preferują chorał gregoriański, jako najwspanialszą muzykę, adekwatną do nabożeństw w kościele. A jeśli chorał, to nie instrumenty perkusyjne, smyczkowe czy gitary. Na pewno nie powinno być żadnych instrumentów podczas adoracji, a niestety zdarza się, że i wtedy w kościołach jest kakofonia zbędnych dźwięków. Młodzież nie powinna mieć innego prawa do muzyki religijnej niż ogół wiernych, bo później, jako już ludzie dorośli, nie będą potrafili uczestniczyć w Ofierze Mszy świętej bez dźwięków gitar, czy bębnów. Faktycznie jest teraz jakaś moda na tzw. nabożeństwa uwielbienia przy wtórze różnych instrumentów, ale nie wiem czemu ma to służyć? chyba tylko tworzeniu sobie miłej atmosfery dla samego siebie, a nie dla Pana Boga.

 Re: Muzyka liturgiczna i podczas nabożeństw.
Autor: Estera (---.165.kosman.pl)
Data:   2019-10-05 15:43

W 2017 r. została wydana nowa instrukcja Episkopatu o muzyce liturgicznej, tu link: (klik).

Wskazania co do muzyki w liturgii są też zawarte w Nowym OWMR (Ogólnym Wprowadzeniu do Mszału Rzymskiego), tu link:
(klik).

Wklejam kawałek, sugeruję czytać przynajmniej od art. 312, albo przez Ctrl+F znaleźć wszystko, co dotyczy muzyki i doboru pieśni

"41.Wśród cieszących się równym szacunkiem rodzajów śpiewu pierwsze miejsce winien zajmować śpiew gregoriański jako własny śpiew liturgii rzymskiej. Nie są bynajmniej wykluczone inne rodzaje muzyki, zwłaszcza wielogłosowa, ___byleby odpowiadały duchowi czynności liturgicznej i sprzyjały uczestnictwu wszystkich wiernych___" (podkreślniki moje)

Ad. 2: Liturgia jest święta, czyli oddzielona. Między innymi oddzielona od świeckości. Zatem w czasie Mszy nie powinny pojawiać się instrumenty kojarzone z muzyką typową świecką, w tym instrumenty perkusyjne. Zasada ta nie dotyczy spotkań modlitewnych.

Ad. 3: Za muzykę w diecezji powinna odpowiadać Diecezjalna Komisja ds Muzyki Liturgicznej, albo jej odpowiednik. W parafii - odpowiednio przygotowane osoby wyznaczone przez proboszcza (organista, kierownik chóru, dyrygent scholi). Jak jest - wiadomo... Na szczęście zmienia się generalnie na lepsze.

 Re: Muzyka liturgiczna i podczas nabożeństw.
Autor: Mateusz (31.42.18.---)
Data:   2019-10-05 20:45

Ad. 1-Poczytaj np. "Instrukcję o muzyce kościelnej" z dnia 14 października 2017 roku, aby być na bieżąco z tematem.

Ad. 2-Z tego, co mi wiadomo dozwolony w liturgii jest na przykład bębenek baskijski albo djembe-obydwa te instrumenty zaliczają się właśnie do perkusyjnych. W tym fragmencie instrukcji chodziło o głośne instrumenty z tej grupy, albo całe ich zestawy, na przykład zestaw perkusyjny mniej więcej taki, jakiego używa się na koncertach. Korzystanie z nich w budynku kościoła mogłoby być zbyt głośne i w efekcie zakłócać liturgię, a nie ją urozmaicać.

Ad. 3-Zwykle organista, który często pełni również funkcję dyrektora chóru. W większości przypadków to osoba, która posiada odpowiednie do tego celu przygotowanie (studia w konserwatorium, albo przynajmniej diecezjalne studium organistowskie).

 Re: Muzyka liturgiczna i podczas nabożeństw.
Autor: Estera (---.165.kosman.pl)
Data:   2019-10-06 01:30

Mateusz - czy możesz podać źródło, które dopuszcza te zestawy i to, które mówi o głośnych zestawach? Nie słyszałam o takowym.

Problem z instrumentami perkusyjnymi w liturgii jest też taki, że jakikolwiek instrument perkusyjny wymusza rytm. A pieśni tradycyjne, a zwłaszcza chorałowe, bardzo źle brzmią takie rytmizowane. Bo chorał ma płynąć, stawać się, brzmieć, narastać, nakładać się itd. Dodanie bębenka do np. "Zbliżam się w pokorze" czy, co gorsza, "Dzięki Ci Panie za Ciało Twe i Krew" (osobiście słyszałam), to wielkie spłycenie piękna, żeby nie powiedzieć lekka profanacja. Kościoły zresztą, szczególnie te z dobrą akustyką, do rytmizowania nie są przygotowane.

 Re: Muzyka liturgiczna i podczas nabożeństw.
Autor: Mateusz (31.42.21.---)
Data:   2019-10-06 22:09

"Mateusz - czy możesz podać źródło, które dopuszcza te zestawy i to, które mówi o głośnych zestawach? Nie słyszałam o takowym".

"Instrukcja o muzyce kościelnej" z dnia 14 października 2017 roku, rozdział VII "Muzyka instrumentalna" punkt 37, podpunkt "b": "Nie wolno używać w liturgii instrumentów przeznaczonych do wykonywania muzyki świeckiej (np. gitara elektryczna, perkusja, fortepian, syntezator)".

Teraz już słyszałaś :) No i druga sprawa: pisałem, że zestawy perkusyjne są właśnie niedopuszczalne.

 Re: Muzyka liturgiczna i podczas nabożeństw.
Autor: Estera (---.146.100.122.nat.umts.dynamic.t-mobile.pl)
Data:   2019-10-07 19:30

Bębenki, wszelkie, należą do instrumentów perkusyjnych. Pytałam, skąd info o wyjątkach.

 Re: Muzyka liturgiczna i podczas nabożeństw.
Autor: Mateusz (31.42.21.---)
Data:   2019-10-07 20:56

"Bębenki, wszelkie, należą do instrumentów perkusyjnych".

Pojedynczy instrument to nie cały zestaw perkusyjny. Zestaw jest o wiele głośniejszy od tego nieszczęsnego bębenka baskijskiego. Poza tym to nie ja uczyniłem wyjątek akurat dla niego, po prostu zauważam, że mimo tego punktu w instrukcji wspomniany instrument jeszcze kilka lat temu, przed opublikowaniem ww. dokumentu był dość powszechnie używany w trakcie rekolekcji, spotkań oazowych (również tych w kościele) i innych. Przy czym te kilka lat może obejmować jeszcze okres sprzed wydania instrukcji, w związku z czym używanie ich wtedy nie byłoby problemem.

 Re: Muzyka liturgiczna i podczas nabożeństw.
Autor: Hanna (---.wtvk.pl)
Data:   2019-10-07 21:55

Mateuszu, to, że zauważasz użycie pewnych bębenków w liturgii czy poza nią, naprawde nie znaczy automatycznie, że to zgodne z instrukcją, starszą czy nowszą. Bywa, że prawo sobie, życie sobie. Po prostu.

 Re: Muzyka liturgiczna i podczas nabożeństw.
Autor: Estera (---.146.100.122.nat.umts.dynamic.t-mobile.pl)
Data:   2019-10-08 12:42

Art. 37 b obecnej instrukcji wspomina o perkusji, nie o zestawach, oraz o tym, że nie należy używać instrumentów kojarzonych z muzyką świecką. W poprzedniej wersji instrukcji z roku 1979 zalecania w tej kwestii były dokładnie takie same.

 Odpowiedz na tę wiadomość
 Twoje imię:
 Adres e-mail:
 Temat:
 Przepisz kod z obrazka: