logo
Sobota, 30 maja 2020
Szukaj w

Posłuchaj Radyjka
Kanał czerwony
Kanał zielony

Dreczy mnie mysl, ze moje malzenstwo jest niewazne.
Autor: anna (---.dynamic.chello.pl)
Data:   2019-10-09 13:12

Szcze Boe,

Mam nastepujacy problem: Ukryam przed narzeczonym fakt niewiernosci, niestety kilkukrotnej przed slubem. Po slubie tez mi sie to zdarzylo, ale wyszlam z tego nalogu. Jestem ofiara przemocy seksualnej i mialam z tego powodu problemy natury psychicznej. Do tego idac do sakramentu malzenstwa z jednej strony go chcialam i sie na niego cieszylam, a z drugiej strony sie balam i przybralam nawet smutny ton podczas skladania przysiegi, aby pokazac ze sie boje i nie jestem pewna w 100% czy chce . Nie zastrzegalam sobie w trakcie przysiegi ze bede dalej zdradzac. Jestem pod opieka psychoterapeuty i prowadze wzorowe zycie od wielu lat.
Niestety przeczytalam ostatnio, ze moje malzenstwo moze okazac sie niewaznie zawarte i przyznalam sie mojemu mezowi do wszystkich przewinien.
Maz zdecydowal sie zostac ze mna i wybaczyc.
Moje pytanie brzmi: co mamy robic w takiej sytuacji. Nie da sie drugi raz wziac slubu. Moj maz uwaza nas za wazne malzenstwo, mimo swiadomosci moich zdrad, ale nie powiedzialam mu o moich watpliwosciach w czasie skladania przysiegi. Strasznie dreczy mnie mysl, ze moje malzenstwo jest niewazne i zyjemy w grzechu, w konkubinacie.
Pytalam roznych ksiezy o mozliwosc uwaznienia, ale wiekszosc nawet nie wie co to jest. Do tego maz powiedzial, ze on nigdzie drugi raz przysiegac nie pojdzie, bo juz raz przysiegal i jego zdaniem malzenstwo jest wazne.

Czy ktos moze spotkal sie z taka sytuacja i jest w stanie cos doradzic. Prosze o nie ocenianie mnie. Jestem czlowiekiem, ktory zbladzil, ale robie wszystko, aby zyc dobrze i w zgodzie z Panem Bogiem.

z gory dziekuje

Re: Dreczy mnie mysl, ze moje malzenstwo jest niewazne.
Autor: sstaszek (89.231.140.---)
Data:   2019-10-09 14:05

Maestwo jest wane do chwili stwierdzenia niewanoci przez Sd Biskupi.

Autor: Estera (---.146.154.80.nat.umts.dynamic.t-mobile.pl)
Data:   2019-10-09 16:47

Maestwo uznaje si za zawarte wanie dopki nie stwierdzi si jego niewanoci. Odpu, wybacz sobie i nie dr tematu.
Jeli bardzo chcecie, moecie odnowi przysig maesk w kociele. Porozmawiaj z ksidzem z parafii, powie jak to zrobi.

Autor: Malgosi3 (---.146.45.51.nat.umts.dynamic.t-mobile.pl)
Data:   2019-10-09 17:12

Jeli m Ci wybaczy, jesli chce by z Tob to po co tak uparcie ;)szukasz uniewanienia? Dobrze, e mu prawie wszystko powiedziaa. Szczero jest bardzo wana.

Czsto w kocioach w ramach rekolekcji jest m.in. odnowienie przysigi maeskiej. Rozwiaoby by to Twoje wtpliwoci, gdyby z tego skorzystaa. To akurat idealne dla Was..

Nie wiem jak inni, ale nie widz tu niewanoci. No, ale specjalistami od sakramentw s nasi Kapani - ich osd jest najwaniejszy. Wcale nie zaszkodzi gdy nadal bdziesz ich pyta.

Autor: B. (---.191.84.224.ipv4.supernova.orange.pl)
Data:   2019-10-10 00:13

No widzisz, tak si ostatnio porobio, e praktycznie nikt nie wie, czy maestwo jego lub jego rodzicw jest wane. Nasze babcie i dziadkowie nie mieli tego problemu. Istnieje szereg wtpliwoci co do orzekania, e maestwo nie zostao wanie zawarte. Np. sd biskupi stwierdza niedojrzao emocjonaln. Jest to tak nieostre kryterium, e kademu "w razie potrzeby" mona to przypisa. Skoro chodzimy do spowiedzi, to znaczy e nagrzeszylimy, czyli bylimy niedojrzali.
Kto uznany przez sd biskupi za niedojrzaego zawiera nastpne maestwo. Jeeli w tym okresie dojrza, to dlaczego nie mg dojrze w poprzednim maestwie?
Nie lkaj si i bd spokojna. Zoylicie przed Bogiem, publicznie, w obecnoci urzdowego wiadka, kapana, przysig maesk przed Bogiem i ludmi. Kapan ogosi, e jestecie mem i on. Pan Jezus powiedzia "co Bg zczy czowiek niech nie rozdziela". I nad czym si zastanawia?
Gow Kocioa jest Jezus. Bd spokojna, Jezus naprowadzi Koci na waciw drog, nawet gdyby byy przypadki, e pobdzi. O takich wanie przypadkach powiedzia papie Benedykt XVI.
Papie powiedzia, e "proces kanoniczny orzekajcy niewano maestwa nie jest 'niepotrzebnym komplikowaniem ycia wiernym, ani tym bardziej zaostrzaniem ich konfliktu, ale jedynie posug prawdzie' ". Jednak Papie zauway rwnie to:
"Mwic o wymiarze duszpasterskim procesu kanonicznego uniewanienia maestwa Benedykt XVI zwrci uwag, i "moe si czasem zdarzy, e miosierdzie duszpasterskie zostanie zakaone postaw ulegoci wobec osb". - Postawa ta moe wydawa si duszpasterska, w rzeczywistoci jednak nie odpowiada dobru osb i samej wsplnoty kocielnej; unikajc konfrontacji z prawd, ktra zbawia, moe ona nawet okaza si szkodliwa w odniesieniu do zbawczego spotkania kadego z Chrystusem - zwrci uwag papie.
Benedykt XVI podkreli, e "zasada nierozerwalnoci maestwa naley do caoci chrzecijaskiej tajemnicy". - Dzisiaj musimy niestety skonstatowa, e prawda ta bywa czasem przymiona w sumieniu chrzecijan i osb dobrej woli - doda papie. Podkreli, e "zwodnicz przysug" wywiadczan maestwom przeywajcym trudnoci byoby umacnianie w nich "tendencji do zapominania o nierozerwalnoci wasnego zwizku".
KAI (ml, kg //mr)"

Odetnij si od tych wspczesnych nurtw wprowadzajcych niepewno co do wanoci maestw, a trzymaj si wielowiekowej tradycji "Przysigae w Kociele, klamka zapada".
Skoro i Bg i m ci Wybaczyli, to przyjmij to wybaczenie z radoci i "odtd ju nie grzesz", jak powiedzia Pan Jezus do kobiety znanej z Ewangelii.
Serdecznie pozdrawiam.

Autor: MM (---.play-internet.pl)
Data:   2019-10-10 10:53

Pojawienie si tematu wanoci/niewanoci i coraz popularniejsze stwierdzenia niewanoci wywouj takie niepokoje. Koci moe te eby nie wywoywa tego typu lkw ostatnio idzie w stron wymagania rozwodu cywilnego zanim zacznie proces, czyli badanie wanoci podejmuje si ocenia dla maestw, ktre ulegy faktycznemu rozpadowi. Tak jak napisali Estera i sstaszek, maestwo uznaje si za wanie zawarte dopki nie nastpi stwierdzenie niewanoci przez sd biskupi. Koniec i kropka, tego si trzymamy.

Ponowi przysig mona w niektre wita (np. Niedziela witej Rodziny), najczciej w ogoszeniach parafialnych mona wtedy znale informacj, e takie odnowienie przysigi maeskiej bdzie, nie wszdzie jest to praktykowane, wic warto przeledzi ogoszenia w rnych kocioach. Poprosi ma ebycie poszli, i nawet jeli on nie chce skada przysigi ponownie, to moesz to wtedy zrobi sama w jego obecnoci.

Czy Twoje lki dotycz tylko tego tematu czy s szersze? Bo odchodzc od zadanego pytania warto spojrze troch szerzej. Wieloletnie poczucie winy, z ktrym si zmagaa wywouje stany lkowe i nerwice. Zamiast dry temat niewanoci, moe lepiej by byo zdecydowa si na ogln terapi dotyczc stanw lkowych.

Autor: Malgosi3 (---.147.98.77.nat.umts.dynamic.t-mobile.pl)
Data:   2019-10-10 13:37

Dodam jeszcze do tego co napisala B.
Ot nie ma co podwaa decyzji Kocioa o wanoci /niewanoci maestwa. Moe to faktycznie wydaje sie jak nowink, ale to utworzyy te czasy wanie.
Nie ma co porwnywa dziadkw, bab, bo rnica okresu ich ycia a tym okresem jest dua. Juz choby liczba przedlubnych ci, ktre jakby przyspieszaja zawarcie maestwa...i wiele innych powodw. Czyli malestwo tak "na szybko"...

Podobnie jak z kapastwem. Po to w zakonach jest m. in. nowicjat i wszelkie wstpne rozeznanie, by sprawdzi czy ktos nadaje sie do tej posugi (zwaajc tez na to, ze wszystko jest darem)

Oczywicie jestem za jednoci w malestwach. Mi jedynie chodzi o to, e nie jest tak e kady nadaje si do takiego zwizku i e naprawd zdazaja sie niewanie zawarte. Dlatego nie gamy Kocioa i jego osdu, a kierujmy si jego wskazaniami i nauk.

"S niezdatni do maestwa, ktrzy z ona matki takimi si urodzili; i s niezdatni do maestwa, ktrych ludzie takimi uczynili, a s take bezenni, ktrzy ze wzgldu na krlestwo niebieskie sami zostali bezenni” (Mt 19, 12)."

A Anna z pewnoci zawara wanie :)

Autor: anna (---.dynamic.chello.pl)
Data:   2019-10-10 13:58

dziekuje wszystkim za odpowiedz. Moje lki dotycza glownie tego tematu, ale wywodza sie bezposrednio z grzechu zdrady. Mam poczucie winy, ktore mnie zabija i adna spowiedz/psychoterapeuta, a nawet psychiatra mi nie pomaga. Czuje, ze zniszczylam siebie jako czlowieka i ze nie zasluguje na wybaczenie.

Do tego naczytalam sie prawa kanonicznego i a mi nieraz sabo ze strachu. Najbardziej doluje mnie ta bezsilnosc i ponizszy kanon mowiacy w zasadzie o koniecznosci powtorzenia slubu przy wadach zgody:
Jeli mona udowodni brak zgody, konieczne jest ponowienie jej z zachowaniem formy kanonicznej (kan. 1159 3)12, czyli wobec wiadka urzdowego i dwch zwykych wiadkw.

i to ciagle rozmyslanie, czy jest ta wada zgody czy nie i czy da sie ja udowodnic. Osoba z rodziny wie co nie co o moich przewinieniach, ale nie uwaza naszego malzenstwa za niewazne, wrecz mnie pociesza i nie bedzie niczego przeciw nam poswiadczac. To chyba tylko takie martwe prawo, bo zaden z pytanych ksiezy nie wie jak to zrobic. I sam mnie nurtuje pytanie, czy zeby uwaznic malzenstwo zgodnie z forma kanoniczna, trzeba miec najpierw orzeczenie o niewaznosci. Przeciez proces majacy na celu uzyskanie takiego orzeczenia moze byc gwozdziem do trumny dla takiego malzenstwa.

bylismy juz z mezem odnowic sluby, ale nie wiem czy to wystarczy. maz wstydzi sie ze mna isc do proboszcza dopytac o "prawdziwe" uwaznienie i wcale mu sie nie dziwie. W koncu moje postepowanie nie jest powodem do chluby

mimo wszystko dziekuje za wszystkie Wasze odpowiedzi

Autor: 38 na karku (---.7.ftth.classcom.pl)
Data:   2019-10-10 14:43

To chyba jest Ci potrzebna modlitwa wstawiennicza o uzdrowienie i/lub uwolnienie. S takie Msze wite z tak modlitw - tam zacznij szuka.

Autor: Asia (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2019-10-10 18:33

Wana jest postawa twojego ma, przebaczy ci i nadal chce z tob by, wic po co dry temat i jeszcze bardziej si doowa. Cige wracanie do grzechw, ktre si kiedy popenio nie jest dobre. Skoro dostaa rozgrzeszenie i m ci przebaczy to naprawd odpu, bo to tak wyglda jakby wtpia w Boe miosierdzie. yj dobrze, kochaj ma i mdl si.

Autor: Kalina (---.dbsinternet.pl)
Data:   2019-10-10 21:21

Anno, nie znam si na prawie kanonicznym ale wydaje mi si logicznym, i eby uzna maestwo za zawarte niewanie, ktre z maonkw musi z takim wnioskiem - skarg powodow, wystpi do Sdu Biskupiego.
Ani Ty Anno, ani Twj maonek nie zamierzacie wnie takiej skargi. M wybaczy Ci zatajon grzeszn przeszo, Ty jak sama napisaa, yjesz w zgodzie z Panem Bogiem.
Prawdopodobnie, gdyby nie atwo zdobywania informacji w sieci i medialne informacje o procesach uznania maestwa za zawarte niewanie, nie zrodziyby si takie wtpliwoci w Twojej gowie.
Myl, e na tym etapie ju dawno oddaa Bogu grzechy przeszoci. Z mem sytuacja wyjaniona z pozytywnym zakoczeniem. Nad czym tu dalej duma? Brak tu podmiotu do rozwaa, wy jestecie i chcecie by zgodnym, kochajcym si maestwem. Anno, cieszcie si wzajemn mioci i szacunkiem. Nie zadrczaj was wtpliwociami, eby nie stay si rdem konfliktu.

Pikna modlitwa o. Pio dla Ciebie Anno:
"Przeszo moj, o Panie, polecam Twemu Miosierdziu. Teraniejszo moj polecam Twojej Mioci. A moj przyszo oddaj w rce Twojej Opatrznoci."

Autor: Estera (---.146.45.217.nat.umts.dynamic.t-mobile.pl)
Data:   2019-10-10 23:59

"Mam poczucie winy, ktore mnie zabija i adna spowiedz/psychoterapeuta, a nawet psychiatra mi nie pomaga. Czuje, ze zniszczylam siebie jako czlowieka i ze nie zasluguje na wybaczenie"

Aha, czyli uwaasz, e wiesz lepiej ni Bg, ktry wybaczy. To grzech pychy, ktry objawia si przez brak przyjcia prawdy.
BTW: spowied to nie psychoterapia. Stawianie tych dwch rzeczywistoci jako co wymiennego, to nieporozumienie

Autor: B. (---.191.103.196.ipv4.supernova.orange.pl)
Data:   2019-10-11 00:00

"Mam poczucie winy, ktre mnie zabija i adna spowied (…) mi nie pomaga. Czuje, ze zniszczyam siebie jako czowieka i ze nie zasuguj na wybaczenie."

Aniu, jest jeszcze taki grzech:
„Wtpi o asce Boej, np. grzesznik uwiadamia sobie wiele cikich zbrodni, ktre popeni. Uwaa, e nie zasuguje na przebaczenie Boe i rezygnuje z tej aski…”
(z broszury Rachunek sumienia dla dorosych, autor: o. Bonifacy Knapik).

Wielu z nas (moe wikszo?) wedug sprawiedliwoci zasuguje na pieko. Ale jednak miosierdzie Boe odnosi tryumf nad sprawiedliwoci (jeeli grzesznik auje szczerze i pokornie pragnie poprawi si).

Ale dlaczego? Dlaczego Bg chce nas ratowa, a nie potpia? Dlaczego ludzkim zbrodniarzom pozwoli si katowa, dlaczego pozwoli przybi si ludziom do krzya? Niepojte, prawda?
Za te Twoje grzechy (i moje) Jezus umar na krzyu. Dlaczego a tak nas, zych, ukocha? Tak ukocha, e a nas, winnych pieka, wykupi, a jako okup da za nas Swoj Krew, Swoje ycie...
Po mierci na krzyu Zmartwychwsta i trwa z nami grzesznikami.

Moe pomoe Ci, gdy jako czowiek grzeszny, jeden ze zbrodniarzy tej ziemi, zoysz Bogu Ojcu ofiar z Jego Syna? Jeeli wypowiesz wiadomie: Ojcze Przedwieczny, ofiaruj Ci Ciao i Krew, Dusz i Bstwo najmilszego Syna Twojego, a Pana naszego Jezusa Chrystusa, na przebaganie za grzechy nasze i caego wiata. Dla Jego bolesnej mki miej miosierdzie dla nas i caego wiata.
Moesz o godz. 15 odmwi wiadomie ca te Koronk do miosierdzia Boego, sama lub np. z radiem katolickim.

Jezus umar za nas grzesznych, za Ciebie i za mnie. Wiedzia, e jestemy podli, a mimo to ratowa i ratuje, a mimo to kocha nas, Ciebie i mnie. Dziwne, ale prawdziwe. Moe Bg wie, e dochodzimy do celu (do zbawienia) popeniajc bdy, bdzc po drodze. Bg zna nasze otoczenie, wie, e zostalimy przez kogo zdeprawowani, kto da nam zy przykad, kto da przykad lekcewaenia Praw Boych. Bg stawia na naszej drodze drogowskazy (Przykazania) i pomocnych ludzi. Niektrzy ludzie s wici (np. Maksymilian Kolbe) i oddaj ycie za drugich.
yciorysy niektrych witych s burzliwe, niektrzy mieli okres wielkiego grzeszenia, zanim doszli do witoci.

Czy matka potpia dziecko ktre zrodzia, czy modli si o jego opamitanie i wejcie na drog Prawdy i Sprawiedliwoci?
Czy ojciec z przypowieci o synu marnotrawnym odrzuci zego syna? Wrcz przeciwnie, gdy syn ukorzy si i wyzna win, wzi go w ramiona, z radoci. Drugiemu synowi, oburzonemu tym, tumaczy, e trzeba radowa si, e jego brat by martwy, a oy.

Kapan z Boego upowanienia (J 20,23) wypowiedzia w czasie spowiedzi sowa „odpuszczam ci grzechy, id w pokoju”. ycz Ci Aniu przyjcia caym sercem, z wdzicznoci, Boego miosierdzia. Proponuj, aby podzikowaa Bogu serdecznie za Jego miosierdzie, za Jego mio.
Serdecznie pozdrawiam.

Odpowiedz na t wiadomo
 Twoje imi:
 Adres e-mail:
 Temat:
 Przepisz kod z obrazka: