logo
Wtorek, 20 października 2020
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
Kanał czerwony
Kanał zielony
 
 
 Mt 10,8. Co oznacza ten cytat?
Autor: Sak (---.rwd.prospect.pl)
Data:   2019-10-15 10:25

Co oznacz ten cytat jak należy go rozumieć
„Darmo otrzymaliście, darmo dawajcie” (Mt 10,8)

 Re: Mt 10,8. Co oznacza ten cytat?
Autor: sstaszek (89.231.140.---)
Data:   2019-10-15 13:12

Idźcie i głoście: "Bliskie już jest królestwo niebieskie". 8 Uzdrawiajcie chorych, wskrzeszajcie umarłych, oczyszczajcie trędowatych, wypędzajcie złe duchy! Darmo otrzymaliście, darmo dawajcie! 9 Nie zdobywajcie złota ani srebra, ani miedzi do swych trzosów. 10 Nie bierzcie na drogę torby ani dwóch sukien, ani sandałów, ani laski! Wart jest bowiem robotnik swej strawy(Mt 10,8)
Mowa do następców apostołów i uczniów Jezusa,a więc biskupów i księży (osób duchownych) Powinni żyć bardzo skromnie z drobnych datków i "za miskę strawy" Rzeczywistość zmieniła przez wieki diametralnie to ewangeliczne przesłanie.

 Re: Mt 10,8. Co oznacza ten cytat?
Autor: Asia (---.dynamic.gprs.plus.pl)
Data:   2019-10-15 14:07

Ten fragment na pewno nie odnosi się tylko i wyłącznie do osób duchownych - księży i biskupów. Pismo Święte jest skierowane do wszystkich. I nie jest tak, że jedne fragmenty są do jednych, a inne do innych osób. Każdy fragment jest dla każdego. Tylko każdy może go trochę inaczej odczytać. Inaczej widzieć. Bardzo ładny komentarz do tego fragmentu:
https://seminarium.orione.pl/pl/darmo-otrzymaliscie-darmo-dawajcie/

 Re: Mt 10,8. Co oznacza ten cytat?
Autor: B. (---.191.92.81.ipv4.supernova.orange.pl)
Data:   2019-10-16 16:23

Kontekst przytoczonych przez Ciebie słów to ówczesna sytuacja entuzjazmu i euforii. Nadzwyczajna nauka Jezusa, nadzwyczajne cuda uzdrowień!

Potem warunki zmieniły się na trudniejsze i wtedy Jezus, przed śmiercią, powiedział:

"35 I rzekł do nich: «Czy brak wam było czego, kiedy was posyłałem bez trzosa, bez torby i bez sandałów?» Oni odpowiedzieli: «Niczego». 36 «Lecz teraz - mówił dalej - kto ma trzos, niech go weźmie; tak samo torbę; a kto nie ma, niech sprzeda swój płaszcz i kupi miecz!" Łk 22

W kontekście pierwszym, z którego pochodzi Twój cytat, uczniowie mimo że nic nie wzięli ze sobą, byli z radością zapraszani na noclegi i posiłki, i na pewno gospodarze podawali na stół to co najlepsze mieli w domu, a gospodyni, widząc zakurzoną suknię gościa na pewno proponowała upranie jej. Dlatego uczniowie Jezusa mogli mieć wtedy jedną suknię i mogli nie mieć trzosów z pieniędzmi. Jezus przestrzegł ich, aby, aby nie przyszło im na myśl brać zapłaty za "uzdrawianie chorych, wskrzeszanie umarłych, oczyszczanie trędowatych, wypędzanie złych duchów". Następne zdanie to właśnie te słowa: "Darmo otrzymaliście, darmo dawajcie! 9 Nie zdobywajcie złota ani srebra, ani miedzi do swych trzosów".
Darmo otrzymali te niezwykłe przecudowne dary Ducha Świętego (uzdrawianie, wskrzeszanie, oczyszczanie, wypędzanie złych duchów), darmo mieli je rozdawać ludziom.
Pan Jezus wiedział, że człowiek jest słaby i któremuś z uczniów może przyjść do głowy albo głupi pomysł wzięcia zapłaty, albo przyjęcia podarunku za uzdrowienie. Pamiętasz jak prorok Elizeusz uzdrowił z trądu wodza króla Aramu (niedawno to czytanie było podczas Mszy Świętych)? Uzdrowiony wódz chciał zapłacić prorokowi:
"A teraz zechciej przyjąć dar wdzięczności od twego sługi!» 16 On zaś [prorok Elizeusz] odpowiedział: «Na życie Pana, przed którego obliczem stoję - nie wezmę!» Tamten nalegał na niego, aby przyjął, lecz on odmówił" 2 Krl 5

Jest także i w Nowym Testamencie opisany przypadek, gdy pewien człowiek chciał kupić za pieniądze dary Ducha Świętego od Apostołów:
"18 Kiedy Szymon ujrzał, że Apostołowie przez wkładanie rąk udzielali Ducha Świętego, przyniósł im pieniądze. 19 «Dajcie i mnie tę władzę - powiedział - aby każdy, na kogo włożę ręce, otrzymał Ducha Świętego». 20 «Niech pieniądze twoje przepadną razem z tobą - odpowiedział mu Piotr - gdyż sądziłeś, że dar Boży można nabyć za pieniądze." Dz 8

Boleję, że współczesne "prawa autorskie" hamują rozpowszechniane wartościowych artykułów z np. czasopism katolickich. Autor artykułu otrzymał za darmo natchnienie od Ducha Świętego, a my, ludzie, mówimy "stop, dalej nie można". I to w sytuacji, gdy połowa świata jest jeszcze pogańska (np. Indie, Chiny Japonia), a w drugiej połowie świata wiara w Chrystusa jest wypierana i gaszona...
Serdecznie pozdrawiam :)

 Odpowiedz na tę wiadomość
 Twoje imię:
 Adres e-mail:
 Temat:
 Przepisz kod z obrazka: