logo
Sobota, 24 października 2020
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
Kanał czerwony
Kanał zielony
 
 
 Odpust na Mszy Świętej z wigilii święta.
Autor: Marek (---.dynamic.chello.pl)
Data:   2019-10-30 00:22

Witam serdecznie
Wiemy, że można odprawić Mszę Świętą wieczorem dnia poprzedzającego święto. Jednak tym razem świętu towarzyszy odpust. Czy można uzyskać odpust na tej Mszy Świętej - już świątecznej - odprawianej wieczorem dnia poprzedniego?

 Re: Odpust na Mszy Świętej z wigilii święta.
Autor: Asia (---.dynamic.gprs.plus.pl)
Data:   2019-10-30 18:42

Odpust za zmarłych w uroczystość Wszystkich Świętych można uzyskać za pobożne nawiedzenie kościoła lub kaplicy W TYM DNIU. Konkretnie w tym dniu - w dzień Wszystkich Świętych - a nie dzień wcześniej.

 Re: Odpust na Mszy Świętej z wigilii święta.
Autor: Adam (---.gdansk.vectranet.pl)
Data:   2019-10-31 00:18

Witaj,
na stronie https://brewiarz.pl/czytelnia/swieci/11-01.php3 można przeczytać, że odpust można uzyskać po godzinie 12 w dzień Wszystkich Świętych.

"Od południa dnia Wszystkich Świętych i przez cały Dzień Zaduszny w kościołach i kaplicach publicznych można uzyskać odpust zupełny, ale tylko jeden raz."

Przypuszczam, że chodzi w pytaniu o ten właśnie odpust dla zmarłych z okazji uroczystości Wszystkich Świętych i Dnia Zadusznego.

 Re: Odpust na Mszy Świętej z wigilii święta.
Autor: Ј (---.austin.res.rr.com)
Data:   2019-10-31 04:03

Zajrzyj tutaj: (klik). Zwróć szczególną uwagę na część III - Odpusty zyskiwane za nawiedzenie kościoła lub kaplicy.

 Re: Odpust na Mszy Świętej z wigilii święta.
Autor: Marek (---.global.tygrys.net)
Data:   2019-10-31 14:33

Dziękuję za odpowiedzi - chyba jednak zbyt mało komunikatywnie sformułowałem pytanie.
Oczywiście nawiedzenie będzie w Dniu Wszystkich Świętych - chodzi jednak o warunek przyjęcia Komunii Świętej.
W międzyczasie znalazłem takie wyjasnienie na stronie "Gościa Niedzielnego" - wygląda na to, że można przyjąć Komunię w innym dniu.
Cytuję za https://www.gosc.pl/doc/1766484.Jak-uzyskac-odpust-za-dusze-zmarlych


1. Wierni, którzy nawiedzą kościół, kaplicę publiczną lub półpubliczną 1 listopada od południa i przez cały Dzień Zaduszny, mogą dostąpić odpustu zupełnego za zmarłych. Można go uzyskać tylko jeden raz w ciągu dnia.
2. Wierni, którzy nawiedzą cmentarz i pomodlą się mogą uzyskać odpust za zmarłych. Odpust jest zupełny od 1 do 8 listopada, natomiast w inne dni roku jest cząstkowy.

Warunki uzyskania odpustu są następujące:
1. Wykonanie powyższych czynności obdarzonych odpustem.
2. Wykluczenie wszelkiego przywiązania do jakiegokolwiek grzechu, nawet powszedniego (jeżeli jest brak pełnej dyspozycji wykluczenia upodobania do jakiegokolwiek grzechu, odpust będzie tylko cząstkowy)
3. Spełnienie trzech warunków: - spowiedź sakramentalna lub bycie w stanie łaski uświęcającej - przyjęcie Komunii Świętej - odmówienie Ojcze nasz.... Wierzę... i modlitwy w intencjach Ojca Świętego.
WAŻNE: Trzy warunki: spowiedź, Komunia św. i modlitwy mogą być dopełnione w ciągu wielu dni przed lub po wypełnieniu danej czynności nagradzanej otrzymaniem odpustu, ale musi być między nimi łączność. Po jednej spowiedzi sakramentalnej można uzyskać wiele odpustów zupełnych, a po jednej Komunii św. i jednej modlitwie można uzyskać tylko jeden odpust zupełny.

 Odpowiedz na tę wiadomość
 Twoje imię:
 Adres e-mail:
 Temat:
 Przepisz kod z obrazka: