logo
Sobota, 30 maja 2020
Szukaj w

Posłuchaj Radyjka
Kanał czerwony
Kanał zielony

Czy to mozliwe ze nie mam grzechu?
Autor: mary (---.dsl.bell.ca)
Data:   2019-10-31 20:24

chce isc do spowiedzi ale nie wiem z czego sie spowiadac pomimo uzywania Rachunku Sumienia.

---------

BDNE UJCIA RACHUNKU SUMIENIA:
- ograniczanie si do przygotowania do spowiedzi
- liczenie grzechw
Wicej na ten temat: (klik).
moderator

Re: Czy to mozliwe ze nie mam grzechu?
Autor: Ј (---.austin.res.rr.com)
Data:   2019-10-31 22:05

Pamitam, e na forum byy poruszane podobne tematy. Nie wska Ci tych wtkw. Nie mam w tej chwili pomysu, jak je szybko odnale. Ale mog pokaza, gdzie znale par zebranych forowych rad autorstwa Bogumiy z Krakowa (moe wiesz, o kim pisz) - (klik).

Autor: Kalina (---.dynamic.chello.pl)
Data:   2019-10-31 22:27

Mary, mdl si o wiato do Ducha witego. Mdl si rwnie w intencji spowiednika. Moe te modlitwa:
Chyba najprociej w rachunku sumienia, w ktrym nastawiamy si na wyliczanie grzechw jest odnosi si do uczynkw i mowy. Trudniej wnikn w myli i zaniedbania. O ile uczynki i mowa s wymierne, zauwaalne i w drodze nawracania, nie jest atwo o popenienie grzechu cikiego, o tyle to, co w naszym gbokim wntrzu moe by trudno zauwaalne, lekcewaone, poddawane usprawiedliwieniu.

"23 Biada wam, uczeni w Pimie i faryzeusze, obudnicy! Bo dajecie dziesicin z mity, kopru i kminku8, lecz pomijacie to, co waniejsze jest w Prawie: sprawiedliwo, miosierdzie i wiar. To za naleao czyni, a tamtego nie opuszcza. 24 Przewodnicy lepi, ktrzy przecedzacie komara, a poykacie wielbda!
25 Biada wam, uczeni w Pimie i faryzeusze, obudnicy! Bo dbacie o czysto zewntrznej strony kubka i misy, a wewntrz pene s one zdzierstwa i niepowcigliwoci. 26 Faryzeuszu lepy! Oczy wpierw wntrze kubka, eby i zewntrzna jego strona staa si czysta.
27 Biada wam, uczeni w Pimie i faryzeusze, obudnicy! Bo podobni jestecie do grobw pobielanych, ktre z zewntrz wygldaj piknie, lecz wewntrz pene s koci trupich i wszelkiego plugastwa. 28 Tak i wy z zewntrz wydajecie si ludziom sprawiedliwi, lecz wewntrz peni jestecie obudy i nieprawoci."
(Mt 23, 23-27)

Moesz wczy do rachunku sumienia rozwaanie tego fragmentu Ewangelii. Signij do Psalmw, przez nie moesz znale drog do wskazwki ks. moderatora.
Jeeli nadal bdziesz miaa trudno to moe taka podpowied:
https://www.fronda.pl/a/jak-zrobic-dobry-rachunek-sumienia-oto-poradnik,99070.html

To jedna z wielu propozycji. Moe potrzebujesz tak szczegowej, konkretnej podpowiedzi. W przygotowaniu pamitaj, e stoisz twarz w twarz z miosiernym Bogiem.

Autor: B. (---.191.99.216.ipv4.supernova.orange.pl)
Data:   2019-11-02 21:56

"8 Jeli mwimy, e nie mamy grzechu, to samych siebie oszukujemy i nie ma w nas prawdy. 9 Jeeli wyznajemy nasze grzechy, [Bg] jako wierny i sprawiedliwy odpuci je nam i oczyci nas z wszelkiej nieprawoci. 10 Jeli mwimy, e nie zgrzeszylimy, czynimy Go kamc i nie ma w nas Jego nauki.
(2) 01 Dzieci moje, pisz wam to dlatego, ebycie nie grzeszyli. Jeliby nawet kto zgrzeszy, mamy Rzecznika wobec Ojca - Jezusa Chrystusa sprawiedliwego. 2 On bowiem jest ofiar przebagaln za nasze grzechy i nie tylko za nasze, lecz rwnie za grzechy caego wiata. 3 Po tym za poznajemy, e Go znamy, jeeli zachowujemy Jego przykazania." 1 J

Tu jest dobry rachunek sumienia:
http://www.rodzinapolska.pl/dok.php?art=religia/archiwum/2004/421_1.htm

Autor: Ra (94.134.89.---)
Data:   2019-11-11 14:06

mary,

nie wiem, jak wyglda Twoje ycie duchowe, ale moliwe, e nie masz na sumieniu grzechw cikich i zastanawiasz si, z czego si spowiada. Moe to zaproszenie, aby zrobi krok do przodu i spojrze na siebie i swoje ycie z perspektywy Mioci Boej, ktra udziela Ci si nieustannie? Jak wyglda Twoja odpowied na Ni w codziennoci? Polecam wypowied jezuity Remigiusza Recawa w poniszym odcinku:
https://www.youtube.com/watch?v=FJDwSytFDgg

Autor: Tomasz (---.dynamic.chello.pl)
Data:   2019-11-11 18:51

W zasadzie to moliwe, e nie masz adnego grzechu. Sobr Trydencki mwi wprost: "Gdyby kto mwi, e nawet czowiek usprawiedliwiony i posiadajcy ask nie jest w stanie zachowa przykaza Boych - niech bdzie wyklty." (Kan. 18 o usprawiedliwieniu). Wic moliwe, e nie masz grzechu. Ale moliwe te, e po prostu nie widzisz jakich swoich grzechw. To tym bardziej moliwe, jeli nie yjesz z Bogiem na co dzie. W takiej sytuacji moe czowiekowi si wydawa, e nie ma grzechu. Jednak jeli zaczniesz zblia si do Boga to zaczniesz odkrywa rzeczy, o ktrych bdziesz chcie powiedzie w konfesjonale.
Nie wiem, jak to wyglda w Twoim przypadku. Nie jestem Twoim spowiednikiem. Wydaje mi si, e jeli nie widzisz w sobie grzechu to po prostu id do spowiedzi i powiedz o tym.

Odpowiedz na t wiadomo
 Twoje imi:
 Adres e-mail:
 Temat:
 Przepisz kod z obrazka: