logo
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

 Czy to mozliwe ze nie mam grzechu?
Autor: mary (---.dsl.bell.ca)
Data:   2019-10-31 20:24

chce isc do spowiedzi ale nie wiem z czego sie spowiadac pomimo uzywania Rachunku Sumienia.

---------

BŁĘDNE UJĘCIA RACHUNKU SUMIENIA:
- ograniczanie się do przygotowania do spowiedzi
- liczenie grzechów
Więcej na ten temat: (klik).
moderator

 Re: Czy to mozliwe ze nie mam grzechu?
Autor: Ј (---.austin.res.rr.com)
Data:   2019-10-31 22:05

Pamiętam, że na forum były poruszane podobne tematy. Nie wskażę Ci tych wątków. Nie mam w tej chwili pomysłu, jak je szybko odnaleźć. Ale mogę pokazać, gdzie znaleźć parę zebranych forowych rad autorstwa Bogumiły z Krakowa (może wiesz, o kim piszę) - (klik).

 Re: Czy to mozliwe ze nie mam grzechu?
Autor: Kalina (---.dynamic.chello.pl)
Data:   2019-10-31 22:27

Mary, módl się o światło do Ducha Świętego. Módl się również w intencji spowiednika. Może też modlitwa:
Chyba najprościej w rachunku sumienia, w którym nastawiamy się na wyliczanie grzechów jest odnosić się do uczynków i mowy. Trudniej wniknąć w myśli i zaniedbania. O ile uczynki i mowa są wymierne, zauważalne i w drodze nawracania, nie jest łatwo o popełnienie grzechu ciężkiego, o tyle to, co w naszym głębokim wnętrzu może być trudno zauważalne, lekceważone, poddawane usprawiedliwieniu.

"23 Biada wam, uczeni w Piśmie i faryzeusze, obłudnicy! Bo dajecie dziesięcinę z mięty, kopru i kminku8, lecz pomijacie to, co ważniejsze jest w Prawie: sprawiedliwość, miłosierdzie i wiarę. To zaś należało czynić, a tamtego nie opuszczać. 24 Przewodnicy ślepi, którzy przecedzacie komara, a połykacie wielbłąda!
25 Biada wam, uczeni w Piśmie i faryzeusze, obłudnicy! Bo dbacie o czystość zewnętrznej strony kubka i misy, a wewnątrz pełne są one zdzierstwa i niepowściągliwości. 26 Faryzeuszu ślepy! Oczyść wpierw wnętrze kubka, żeby i zewnętrzna jego strona stała się czysta.
27 Biada wam, uczeni w Piśmie i faryzeusze, obłudnicy! Bo podobni jesteście do grobów pobielanych, które z zewnątrz wyglądają pięknie, lecz wewnątrz pełne są kości trupich i wszelkiego plugastwa. 28 Tak i wy z zewnątrz wydajecie się ludziom sprawiedliwi, lecz wewnątrz pełni jesteście obłudy i nieprawości."
(Mt 23, 23-27)

Możesz włączyć do rachunku sumienia rozważanie tego fragmentu Ewangelii. Sięgnij do Psalmów, przez nie możesz znaleźć drogę do wskazówki ks. moderatora.
Jeżeli nadal będziesz miała trudność to może taka podpowiedź:
https://www.fronda.pl/a/jak-zrobic-dobry-rachunek-sumienia-oto-poradnik,99070.html

To jedna z wielu propozycji. Może potrzebujesz tak szczegółowej, konkretnej podpowiedzi. W przygotowaniu pamiętaj, że stoisz twarzą w twarz z miłosiernym Bogiem.

 Re: Czy to mozliwe ze nie mam grzechu?
Autor: B. (---.191.99.216.ipv4.supernova.orange.pl)
Data:   2019-11-02 21:56

"8 Jeśli mówimy, że nie mamy grzechu, to samych siebie oszukujemy i nie ma w nas prawdy. 9 Jeżeli wyznajemy nasze grzechy, [Bóg] jako wierny i sprawiedliwy odpuści je nam i oczyści nas z wszelkiej nieprawości. 10 Jeśli mówimy, że nie zgrzeszyliśmy, czynimy Go kłamcą i nie ma w nas Jego nauki.
(2) 01 Dzieci moje, piszę wam to dlatego, żebyście nie grzeszyli. Jeśliby nawet ktoś zgrzeszył, mamy Rzecznika wobec Ojca - Jezusa Chrystusa sprawiedliwego. 2 On bowiem jest ofiarą przebłagalną za nasze grzechy i nie tylko za nasze, lecz również za grzechy całego świata. 3 Po tym zaś poznajemy, że Go znamy, jeżeli zachowujemy Jego przykazania." 1 J

Tu jest dobry rachunek sumienia:
http://www.rodzinapolska.pl/dok.php?art=religia/archiwum/2004/421_1.htm

 Re: Czy to mozliwe ze nie mam grzechu?
Autor: Róża (94.134.89.---)
Data:   2019-11-11 14:06

mary,

nie wiem, jak wygląda Twoje życie duchowe, ale możliwe, że nie masz na sumieniu grzechów ciężkich i zastanawiasz się, z czego się spowiadać. Może to zaproszenie, aby zrobić krok do przodu i spojrzeć na siebie i swoje życie z perspektywy Miłości Bożej, która udziela Ci się nieustannie? Jak wygląda Twoja odpowiedź na Nią w codzienności? Polecam wypowiedź jezuity Remigiusza Recława w poniższym odcinku:
https://www.youtube.com/watch?v=FJDwSytFDgg

 Re: Czy to mozliwe ze nie mam grzechu?
Autor: Tomasz (---.dynamic.chello.pl)
Data:   2019-11-11 18:51

W zasadzie to możliwe, że nie masz żadnego grzechu. Sobór Trydencki mówi wprost: "Gdyby ktoś mówił, że nawet człowiek usprawiedliwiony i posiadający łaskę nie jest w stanie zachować przykazań Bożych - niech będzie wyklęty." (Kan. 18 o usprawiedliwieniu). Więc możliwe, że nie masz grzechu. Ale możliwe też, że po prostu nie widzisz jakichś swoich grzechów. To tym bardziej możliwe, jeśli nie żyjesz z Bogiem na co dzień. W takiej sytuacji może człowiekowi się wydawać, że nie ma grzechu. Jednak jeśli zaczniesz zbliżać się do Boga to zaczniesz odkrywać rzeczy, o których będziesz chcieć powiedzieć w konfesjonale.
Nie wiem, jak to wygląda w Twoim przypadku. Nie jestem Twoim spowiednikiem. Wydaje mi się, że jeśli nie widzisz w sobie grzechu to po prostu idź do spowiedzi i powiedz o tym.

 Odpowiedz na tę wiadomość
 Twoje imię:
 Adres e-mail:
 Temat:
 Przepisz kod z obrazka: