logo
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

 Re: Owce, prawo, uczynki, Miłość, Usprawiedliwienie.
Autor: B. (---.191.108.191.ipv4.supernova.orange.pl)
Data:   2019-11-11 03:01

Michał, chyba zaszło nieporozumienie :)

Słowo PRAWO, które znajduje się w zacytowanym przez Ciebie fragmencie Listu do Rzymian dotyczy Prawa Mojżeszowego, które otrzymał Izrael.

Słowniczek na końcu Biblii Tysiąclecia tak definiuje słowo PRAWO:

„PRAWO (hebr.: Tora) - Wszystkie pouczenia, jakie Bóg przekazał Izraelowi. Ponieważ zawarte są one przede wszystkim w Księgach Mojżeszowych, terminu „Prawo” używano często jako synonimu „Pięcioksięgu”. Późny judaizm przypisywał samemu Prawu moc zbawczą. Poglądowi temu przeciwstawia się św. Paweł , zwłaszcza w Rz i Ga”

Prawo Mojżeszowe nakładało ma Izraelitów szereg obowiązków. Niektóre były ogólne, moralne, inne szczegółowe.

Przykład normy prawnej „ogólnej”:

„20 Nie będziesz gnębił i nie będziesz uciskał cudzoziemców, bo wy sami byliście cudzoziemcami w ziemi egipskiej. 21 Nie będziesz krzywdził żadnej wdowy i sieroty. 22 Jeślibyś ich skrzywdził i będą Mi się skarżyli, usłyszę ich skargę” Wj 22

Przepisy szczegółowe dotyczyły m.in. składania ofiar ze zwierząt i ofiar pokarmowych (np. Kpł 16). Ofiary te nieraz składane były tak jak piszesz, „zgodnie z literą prawa”, ale „bez serca”. Nieraz w czasie składania ofiar oszukiwano Pana Boga (!). Zwierzęta składane na ofiarę miały być „bez skazy”:
„21 Jeśli będzie miało jakąś skazę - będzie kulawe, ślepe - lub jakąkolwiek inną skazę, nie złożysz go na ofiarę dla Pana, Boga swego” Pwt 15,21

Tymczasem… Popatrz:

„8 Gdy bowiem przynosicie ślepe [zwierzę] na ofiarę, czyż nie jest to rzeczą złą? Albo gdy przynosicie chrome i chore, czyż to nic złego? Ofiarujże to twemu namiestnikowi! - czy będzie mu miłe i czy życzliwie cię przyjmie? - mówi Pan Zastępów” Ml 1,8 (Księga Malachiasza, ostatnia Księga Starego Testamentu).

Ale nawet „prawidłowe” ofiary składane Bogu automatycznie, według „litery Prawa” ale bez miłości lub bez spełniania dobrych uczynków przewidzianych Prawem - nie podobały się Bogu:
„11 Co mi po mnóstwie waszych ofiar? - mówi Pan. Syt jestem całopalenia kozłów i łoju tłustych cielców. Krew wołów i baranów, i kozłów mi obrzydła” Iż 1,11

Na marginesie, ofiary ze zwierząt nakazane Izraelitom przez Prawo Mojżeszowe były milowym krokiem w humanizacji obyczajów ludzkości, ponieważ ludy pogańskie otaczające zewsząd Izrael składały bożkom ofiary z… ludzi. Potem Jezus ustanowił Ofiarę z chleba i wina, które po konsekracji stają się Jego Ciałem i Krwią przelaną za nas.

W Nowym Testamencie autor Listu do Hebrajczyków tak ocenia dawne już (dla chrześcijan) ofiary składane według Prawa Mojżeszowego:

„4 NIEMOŻLIWE JEST BOWIEM, ABY KREW CIELCÓW I KOZŁÓW USUWAŁA GRZECHY. 5 Przeto przychodząc na świat, mówi: Ofiary ani daru nie chciałeś, aleś Mi utworzył ciało; 6 CAŁOPALENIA I OFIARY ZA GRZECH NIE PODOBAŁY SIĘ TOBIE. (7) Wtedy rzekłem: Oto idę - w zwoju księgi napisano o Mnie - abym spełniał wolę Twoją, Boże” Hbr 10
Ostatnie zdanie dotyczy tu Pana Jezusa, który z miłości do nas złożył na Ofiarę samego Siebie…

Naczelną „Literą Prawa” przekazaną nam przez Pana Jezusa są dwa Przykazania Miłości (Boga i bliźniego).

Ten sam List do Rzymian, który cytujesz, mówi:
„10 (…) MIŁOŚĆ JEST DOSKONAŁYM WYPEŁNIENIEM PRAWA.” Rz 13,10

Problem o którym piszesz (zaciskanie zębów i robienie dobrych uczynków bez miłości) opisany jest w Pierwszym Liście do Koryntian:
„3 I gdybym rozdał na jałmużnę całą majętność moją,
a ciało wystawił na spalenie,
lecz miłości bym nie miał,
nic bym nie zyskał.” 1 Kor

Zachęcam Cię do przeczytania całego powyższego Hymnu o miłości.

Przykładem największego ludzkiego umiłowania bliźniego jest Maksymilian Kolbe. Wypełnił on następujące zdanie Pisma Świętego:
„(13) Nikt nie ma większej miłości od tej, gdy ktoś życie swoje oddaje za przyjaciół swoich” J 15
Maksymilian Kolbe zaproponował hitlerowskim katom w niemieckim obozie koncentracyjnym w Oświęcimiu , aby zamienili wyznaczonego na śmierć pana Gajowniczka na jego osobę, czyli na Maksymiliana… Niemcy zgodzili się na to, Maksymilian oddał życie za pana Gajowniczka.

Dla spokoju ducha:
„3 (…) miłość względem Boga polega na spełnianiu Jego przykazań, a przykazania Jego nie są ciężkie” 1J 5,3

Serdecznie pozdrawiam :)

 Tematy Autor  Data
 Owce, prawo, uczynki, Miłość, Usprawiedliwienie. nowy Michał 
  Re: Owce, prawo, uczynki, Miłość, Usprawiedliwienie. nowy Marek 
  Re: Owce, prawo, uczynki, Miłość, Usprawiedliwienie. nowy danusia 
  Re: Owce, prawo, uczynki, Miłość, Usprawiedliwienie. nowy B. 
 Odpowiedz na tę wiadomość
 Twoje imię:
 Adres e-mail:
 Temat:
 Przepisz kod z obrazka: