logo
Czwartek, 16 lipca 2020
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
Kanał czerwony
Kanał zielony
 
 
 Czy istnieje powołanie do życia jako kawaler?
Autor: Piotrek (---.dynamic.mm.pl)
Data:   2019-11-21 22:00

Szczęść Boże,
Mam pytanie czy istnieje powołanie do życia jako kawaler? Stare przedsoborowe książki mówią, że jak najbardziej, z kolei współczesne i księża mówią, ze nie: albo małżeństwo albo kapłaństwo lub zakon, to jak to w końcu jest z tym byciem singlem?
Z góry dziękuję za odpowiedź.
Z Panem Bogiem :)

 Re: Czy istnieje powołanie do życia jako kawaler?
Autor: Hanna (---.wtvk.pl)
Data:   2019-12-02 13:17

Jeśli współczesna książka mówi jasno i jednoznacznie, że nie ma innej drogi dla mężczyzny niż jedna z dwóch: małżeństwo albo kapłaństwo (ewentualnie zakon), to możesz ją spokojnie oddać na makulaturę i zapomnieć, że w ogóle miałeś z taką książką do czynienia. Taka "propaganda religijna" jest nieodpowiedzialna, pozbawiona korelacji z tym, o czym mówi i co praktykuje współczesny Kościół. Znacznie bogatszy niż wskazana alternatywa. Tyle.

 Re: Czy istnieje powołanie do życia jako kawaler?
Autor: Mateusz (31.42.21.---)
Data:   2019-12-03 19:31

Poczuj się jak na studiach: Ty mówisz, że księża i współczesne książki twierdzą, iż trzeba być albo kapłanem/zakonnikiem (zakonnicą), albo małżonkiem. Księży można Ci "darować", ale jeśli chcesz, żeby ktoś uwierzył w istnienie takiej alternatywy rzekomo przedstawionej w źródle pisanym, to my mówimy: przypis. Nazwisko autora, przecinek, rok wydania, dwukropek, numer strony na której takie "mądrości" stoją. W przeciwnym razie całość takich teorii należy wyrzucić do kosza, bo są niewiarygodne, a więc bezwartościowe "z urzędu". Gdyby jakieś źródło uwiarygadniające je istniało, można by się jeszcze pokusić o ich analizę krytyczną, ale tak to...wybacz.

Przy okazji, jest już na forum kilka tematów z podobnego obszaru problemowego, na przykład "Czy kawaler może do Komunii?". Ogólny ich przekaz był dokładnie taki sam, jak tego - czy możliwe jest korzystanie z sakramentów i w ogóle uważanie się za w miarę dobrego człowieka, jeśli nie jest się kapłanem/zakonnikiem/zakonnicą/mężem/żoną. Mam nadzieję, że to nie Ty założyłeś w przeszłości przynajmniej jeden z nich? Bo bzdura wytworzona w wyniku mętliku we własnej głowie ani świadome kłamstwo, nawet powtórzone tysiąc razy, nie staje się prawdą. Wbrew temu, co kiedyś twierdził niejaki Goebbels.

 Re: Czy istnieje powołanie do życia jako kawaler?
Autor: Igor/Piotrek (---.toya.net.pl)
Data:   2019-12-03 21:50

Nie, nie to nie ja :D
Dzięki za odpowiedzi :)

 Re: Czy istnieje powołanie do życia jako kawaler?
Autor: R (---.dynamic.mm.pl)
Data:   2019-12-06 08:51

Istnieje powolanie do bycia dobrym człowiekiem, żeby na ziemi i po ziemskim życiu przebywać z Bogiem. Jaki to będzie stan /wolny, zajęty/, to chyba nie ma znaczenia.

 Odpowiedz na tę wiadomość
 Twoje imię:
 Adres e-mail:
 Temat:
 Przepisz kod z obrazka: