logo
Czwartek, 28 marca 2024
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

 Odsłonięcie welonu ślubnego.
Autor: ja (---.toya.net.pl)
Data:   2019-11-25 14:25

Witam,

Mam pytanie odnośnie welonu panny młodej na ślubie.

Kto i kiedy powinien go odsłonić? Nie mam pojęcia, czy istnieją jakieś konkretne wytyczne; jeśli ktoś jest zorientowany w temacie i może mi podpowiedzieć to będę wdzięczna.

Z Panem Bogiem

 Re: Odsłonięcie welonu ślubnego
Autor: Mateusz (31.42.21.---)
Data:   2019-11-25 16:15

Odsłanianie welonu to zadanie dla tego, kto bierze ślub z daną kobietą, czyli pana młodego. Ma to miejsce po wypowiedzeniu słów przysięgi małżeńskiej. Nie oczekiwałaś chyba odpowiedzi "ksiądz", prawda?

 Re: Odsłonięcie welonu ślubnego
Autor: elli (---.multi.internet.cyfrowypolsat.pl)
Data:   2019-11-25 19:31

Wyszłam za mąż 24 lata temu. Nigdy nie słyszałam o odsłanianiu welonu. Ubrałam sukienkę, starsza przypięła mi welon. Przyjechał narzeczony, błogosławieństwo i wyjazd do kościoła...

 Re: Odsłonięcie welonu ślubnego
Autor: Marek (---.dynamic.chello.pl)
Data:   2019-11-25 23:05

To jest sprawa zwyczaju, a nie wiary.

 Re: Odsłonięcie welonu ślubnego
Autor: milla_x (---.noc.fibertech.net.pl)
Data:   2019-11-26 14:17

Nigdy o czymś takim nie słyszałam. To chyba jakieś lokalne tradycje. :)

 Re: Odsłonięcie welonu ślubnego
Autor: M. (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2019-11-26 18:25

Podejrzewam że autorce chodzi o welon który nie tylko zdobi włosy ale zakrywa twarz. Tak jak napisał Mateusz - w amerykańskich filmach czynił pan młody po tym jak celebrans oświadcza, że może pocałować pannę młodą. W Kościele katolickim obrzędy sakramentu małżeństwa nie przewidują pocałunku nowożeńców, a po złożeniu przysięgi liturgia przewiduje wypowiedzenie formuły potwierdzającej zawarcie małżeństwa, a następnie błogosławieństwo obrączek. W każdym razie panna młoda powinna raczej mieć odsłoniętą twarz zanim przystąpi do komunii - w każdym razie ja sobie nie wyobrażam inaczej. Jeśli narzeczeni nie ustalą z księdzem by ten przewidział odsłonięcie welonu przez pana młodego po złożeniu przysięgi to panna młoda nie ma wielkiego wyboru i raczej musi ro zrobić sama. Ja każdym razie osobiście nie wyobrażam sobie żeby nowożeńcy zamiast uczestniczyć w liturgii zajmowali się jakimiś innymi praktykami - w sensie że ksiądz mówi jedno, a oni zajmują się czymś innym. I nie rozumiem jaki jest sens wybierać na wesele element garderoby o którym się nie ma większego pojęcia.

 Re: Odsłonięcie welonu ślubnego
Autor: M. (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2019-11-26 18:32

Ewentualnie jakimś wyjściem może być odsłonięcie welonu przy przekazywaniu sobie znaku pokoju przez nowożeńców.

 Re: Odsłonięcie welonu ślubnego
Autor: mimi_3 (---.adsl.inetia.pl)
Data:   2019-11-27 22:34

"Jeśli narzeczeni nie ustalą z księdzem by ten przewidział odsłonięcie welonu przez pana młodego po złożeniu przysięgi..."

Liturgia sakramentu małżeństwa nie zawiera takiego elementu i należy się wystrzegać dodawania do liturgii jakichś obcych elementów, nie przewidzianych przez Kościół.

 Re: Odsłonięcie welonu ślubnego
Autor: Rosalinda (---.wist.com.pl)
Data:   2019-11-28 09:46

Można to zrobic w ten sposób:
https://www.youtube.com/watch?v=lOliBf1AvMw

 Re: Odsłonięcie welonu ślubnego
Autor: G_JP (---.nycmny.fios.verizon.net)
Data:   2019-11-29 14:40

W internecie można znaleźć informacje, że część welonu zakrywająca twarz (ang. blusher) podkreśla czystość i skromność narzeczonej. Odsłania ją ojciec narzeczonej po podprowadzeniu jej do ołtarza, gdzie czeka narzeczony.

 Re: Odsłonięcie welonu ślubnego
Autor: mimi_3 (---.adsl.inetia.pl)
Data:   2019-11-30 16:34

@G_JP
W polskiej tradycji ojciec nie prowadzi narzeczonej do ołtarza. To import amerykańskich zwyczajów.

 Re: Odsłonięcie welonu ślubnego
Autor: G_JP (---.nycmny.fios.verizon.net)
Data:   2019-11-30 23:58

Zgodnie z opisem Zygmunta Glogera tradycyjną ozdobą głowy polskiej panny młodej był wianek. Więcej tutaj: https://opoka.org.pl/biblioteka/P/PK/opiekun201810-wianek.html

 Odpowiedz na tę wiadomość
 Twoje imię:
 Adres e-mail:
 Temat:
 Przepisz kod z obrazka: