logo
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

 Re: Czy katolik moze interpretowac Biblie po swojemu?
Autor: Mateusz (31.42.21.---)
Data:   2019-11-28 15:45

Sens czytania Biblii jest taki, że Kościół wyjaśnia, co Pan Jezus miał na myśli w danym jej fragmencie, zważywszy że posługiwał się On często przypowieściami i przenośniami. To już tworzy pole dla błędnych interpretacji. Chcesz przykładu? Proszę bardzo: "Nie sądźcie, że przyszedłem pokój przynieść na ziemię. Nie przyszedłem przynieść pokoju, ale miecz" (Mt 10,34). Ktoś przeczyta ten fragment, zinterpretuje go po swojemu i nagle...rewolucja! Chrześcijaństwo przestaje być religią pokoju i miłosierdzia, skoro w Piśmie Świętym są takie fragmenty jak ten, które "nawołują do przemocy"! Z tego właśnie powodu jest, aby Urząd Nauczycielski Kościoła przechowywał i przekazywał ludziom wykładnię wiary poprzez interpretowanie Słowa Bożego. Nie znaczy to jednak, że Ty nie masz nic do roboty. Otrzymujesz od Kościoła gotowe interpretacje słów Jezusowych, jednak ich dopasowanie do Twojego, konkretnie Twojego życia to zadanie wyłącznie dla Ciebie. Bo nawet teoretycznie mając już wszystko wyjaśnione, inne wnioski praktyczne (z podkreśleniem tego słowa) wyciągnie dla siebie sprzedawca, inne nauczyciel, policjant, polityk czy ktoś tam jeszcze. Tak jak powiedziałem, wnioski te odnoszą się jednak do zastosowania tego, co się usłyszało w praktyce, a nie wyważania już otwartych drzwi.

-----------

od moderacji:
25-lecie dokumentu „Interpretacja Biblii w Kościele” (Warszawa, UKSW – 18.04.2018)
https://episkopat.pl/i-narodowy-dzien-czytania-pisma-swietego-w-niedziele-biblijna-2-2-2-2-2/

 Tematy Autor  Data
 Czy katolik moze interpretowac Biblie po swojemu? nowy Karolina 
  Re: Czy katolik moze interpretowac Biblie po swojemu? nowy Mateusz 
  Re: Czy katolik moze interpretowac Biblie po swojemu? nowy Aneta 
  Re: Czy katolik moze interpretowac Biblie po swojemu? nowy Mateusz 
  Re: Czy katolik moze interpretowac Biblie po swojemu? nowy Marek 
  Re: Czy katolik moze interpretowac Biblie po swojemu? nowy Karolina 
  Re: Czy katolik moze interpretowac Biblie po swojemu? nowy Biblia 
 Odpowiedz na tę wiadomość
 Twoje imię:
 Adres e-mail:
 Temat:
 Przepisz kod z obrazka: