logo
Wtorek, 16 kwietnia 2024
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

 Czy można osądzać siebie?
Autor: bvr (---.dynamic.chello.pl)
Data:   2019-12-04 22:43

Czy można osądzać siebie w takim sensie że wartościować siebie jako dobry / zły? Czy można osądzać tylko swoje czyny?

 Re: Czy można osądzać siebie?
Autor: danusia (178.219.104.---)
Data:   2019-12-05 11:28

Intencja z jaką podejmujemy działanie, określa nasze wewnętrzne "dobry / zły".
Czasem nasze działanie po prostu nie uda się, nie wyjdzie mimo iż mieliśmy dobrą intencję, zamierzenie.
Tak, w odpowiedzi na pytanie, można jak najbardziej osądzać siebie. Jest nawet kilka fragmentów biblijnych, że nasze serce może surowo nas osądzać, jednak nasze serce najlepiej zna Bóg.

"Czy można osądzać tylko swoje czyny?"
Najlepiej w świetle Bożego Słowa i światła, można osądzać siebie, najczęściej we własnym sumieniu.
Człowiek nie ma takiej przenikliwości, by rozsądzać innych, chyba że w darze mądrości Bożej. Myślę, że przez pryzmat miłości i miłosierdzia, najpewniej możemy zrozumieć drugiego człowieka, w całym kontekście jego historii.

 Re: Czy można osądzać siebie?
Autor: A2 (---.icpnet.pl)
Data:   2019-12-05 22:42

Możemy sądzić nasze czyny, a nawet przed spowiedzią trzeba to zrobić - i z tym, co złe, iść do spowiedzi.

 Re: Czy można osądzać siebie?
Autor: Magdalena (---.centertel.pl)
Data:   2019-12-11 14:06

bvr,

Nie tylko można, ale i trzeba osądzać nasze czyny, a i siebie czasami też. Powinniśmy mieć przede wszystkim świadomość popełniania grzechów. Obecnie zaciera się ta granica, czy coś jest już grzechem, czy jeszcze nim nie jest. Stąd liczne pytania na Forum.

Natomiast trudniej jest ocenić samego siebie, czy rzeczywiście jestem taki, jaki jestem, czy tylko tak mi się wydaje?... A może to inni mają racje? Myślę, ze
zależy to m.in. od naszej dobrej woli, abyśmy spojrzeli z pokorą, czy przypadkiem nie kieruje nami pycha. Warto też mieć na uwadze, czy nasza samoocena nie jest zbyt negatywna. Np. jestem życiowym nieudacznikiem, nic nie potrafię, do czego się dotknę, to zawsze przegrywam i w ogóle jestem głupi.

 Odpowiedz na tę wiadomość
 Twoje imię:
 Adres e-mail:
 Temat:
 Przepisz kod z obrazka: