logo
Czwartek, 18 kwietnia 2024
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

 Gdzie się wyprowadzić po maturze?
Autor: Future (185.135.2.---)
Data:   2019-12-26 20:17

Witajcie, przyszedłem zasięgnąć pewnej rady. Za kilka miesięcy narzeczona kończy technikum i myślimy o wyprowadzce, obecnie mieszkamy na Podkarpaciu.
Będziemy mieszkać osobno i często się widzieć po prostu. Potrzebujemy porady.
Narzeczona chce studiować język obcy, ja pracuję w branży TSL (transport, spedycja, logistyka) Zastanawiamy się które miasto wybrać. Lublin, Łódź, czy może całkiem zaszaleć i wybrać Poznań. Jakie rzeczy są dla nas ważne? Żeby można było znaleźć jakąś wspólnotę, lub ogólnie katolików, bo to najważniejsze, żeby była tam możliwość nawiązywania relacji i wzrastania/ trwania w wierze. Żeby było w miarę bezpiecznie. My jesteśmy osobami raczej wrażliwymi, myslę, że będziemy trochę tęsknić za rodziną, ale nie możemy wiecznie na kogoś się oglądać i motywować tym swój wybór. Dlatego też będziemy potrzebowali środowiska gdzie można nawiązywać relacje. Ja ze swojej perspektywy też szukam miasta gdzie będzie praca, gdzie jest rozwój. Kiedyś, jeżeli Bóg da i się ożenimy chcielibyśmy mieć swój dom na wsi, ale póki co jesteśmy zdani na siebie finansowo i musimy wybrać jakieś miasto, żeby tam zdobyć wiedzę, doświadczenie, wykształcenie. Myśleliśmy też o wracaniu do domu co 2 tygodnie, ale tak szczerze. nie wiem czy to po prostu nadal nie dziecinne myślenie i niedojrzałe przywiązanie do rodziców.
Każdą poradę, uwagę przyjmę z chęcią :) Pozdrawiam.

 Re: Gdzie się wyprowadzić po maturze?
Autor: Hanna (---.wtvk.pl)
Data:   2020-01-03 10:57

Poznań daje spore możliwości pracy i całe mnóstwo (dziesiątki) wspólnot różnie sprofilowanych, przeznaczonych specjalnie da osób w wieku studenckim i postudenckim oraz innych wspólnot, szerszych co do przekroju wiekowego, ale odpowiednich dla takich osób. Uważam to miasto za bezpieczne, choć jak przecież każde ma swoje części nieco mniej interesujące :)
Powroty z Poznania co dwa tygodnie na Podkarpacie to wybaczcie, strata nie tylko czasu. Za duży wysiłek. Za daleko.
Większość studentów z takich pomysłów, jak częste dalekie wyprawy do domu, szybko wyrasta. Nawet gdy mają znacznie bliżej niż z Poznania na Podkarpacie.

 Re: Gdzie się wyprowadzić po maturze?
Autor: Ma (---.centertel.pl)
Data:   2020-01-03 23:48

Na pewno nie polecam Lublina, nudy nudy i jeszcze raz nudy i zero pracy. Wiem, że nie wspominasz ale nie polecam też Warszawy. Łódź jest całkiem okej, wiem że jest tam katolicki akademik dla studentów czy coś w tym stylu :) ale ogólnie polecam Kraków. Módlcie się do Ducha Swiętego o wybór

 Re: Gdzie się wyprowadzić po maturze?
Autor: Future (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2020-01-04 00:20

Dziękuje za piękne odpowiedzi.

 Re: Gdzie się wyprowadzić po maturze?
Autor: mimi_3 (---.adsl.inetia.pl)
Data:   2020-01-04 13:04

Łódź jest zlaicyzowanym miastem. Działają różne wspólnoty (klik), ale generalnie to teren misyjny.

 Re: Gdzie się wyprowadzić po maturze?
Autor: Marta (---.16-1.cable.virginm.ne)
Data:   2020-01-04 19:38

Końcowy wybór chyba i tak będzie zależał od tego, gdzie narzeczona się dostanie na studia, Ty gdzie pracę znajdziesz i gdzie Wam będzie finansowo w miarę dostępnie. Wzrastać w wierze można nawet na pustyni, a wspólnota jakaś wszędzie się znajdzie jak dobrze poszukacie. Myślałam, że w Lublinie przy KULu to może być fajnie pod względem liczby zaangażowanych katolików, ale nie byłam nigdy w Lublinie.
Krakowa osobiście nie polecam, mieszkałam tam dobrych kilka lat. Zatłoczone, zakorkowane i zadymione miasto z cenami z kosmosu. Już wolę Warszawę, ale to może dlatego, że byłam tam jedynie po kilka dni max :)
Może wybierzcie się na wycieczkę do kilku miast i zobaczycie gdzie Wam się najbardziej podoba?

 Re: Gdzie się wyprowadzić po maturze?
Autor: Estera (---.146.64.100.nat.umts.dynamic.t-mobile.pl)
Data:   2020-01-04 20:18

Spytaj Boga gdzie chce Was widzieć w tym momencie.

 Re: Gdzie się wyprowadzić po maturze?
Autor: Margaret (---.wieszowanet.pl)
Data:   2020-01-06 20:02

W każdym dużym mieście akademickim znajdzie się wspólnota. Weźcie pod uwagę inne kryteria.

 Odpowiedz na tę wiadomość
 Twoje imię:
 Adres e-mail:
 Temat:
 Przepisz kod z obrazka: