logo
Sobota, 20 kwietnia 2024
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

 Jaka powinna być reakcja na własny grzech?
Autor: Ktoś (---.dynamic.chello.pl)
Data:   2019-12-27 16:13

Mam może trochę dziwne pytanie: jaka powinna być "zdrowa" reakcja na własny grzech? Jestem osobą uzależnioną, walczę z tym, ale co pewien czas jeszcze zdarzają mi się upadki. Przez długi czas reakcją na ten grzech było samooskrżanie i samopotępianie, potężna nienawiść i pogarda wobec siebie. Wiem, że to nie było dobre, raczej niszczące. Oczywiście, reakcją powinna być spowiedź, i to jest jasne, tylko chodzi mi o to, co ma się wydarzyć pomiędzy grzechem a spowiedzią. Nie chodzi o umniejszanie, że nic się nie wydarzyło, tylko o jakieś wyważenie tej reakcji.

 Re: Jaka powinna być reakcja na własny grzech?
Autor: Marek (---.dynamic.chello.pl)
Data:   2019-12-27 17:33

Prawdę mówiąc, chyba sama odpowiedziałaś na swoje pytanie - i to wyczerpująco. Wiesz zatem jak do tego podejść, pora to zastosować.
powodzenia

 Re: Jaka powinna być reakcja na własny grzech?
Autor: Asia (---.dynamic.gprs.plus.pl)
Data:   2019-12-27 17:33

"co ma się wydarzyć pomiędzy grzechem a spowiedzią."

Co? Żal i chęć poprawy. Uznanie własnej słabości. Pokorne przyznanie się do tego, że sam z siebie nic nie mogę, że sam nie potrafię się zmienić. I potem przyjście z tym do Jezusa. Żeby On mi pomógł. Wspomógł kolejny raz swoją łaską.

 Re: Jaka powinna być reakcja na własny grzech?
Autor: Magdalena (---.centertel.pl)
Data:   2019-12-27 18:53

Ktosiu,

"Co ma się wydarzyć między grzechem a spowiedzią"

Przede wszystkim modlitwa. Ale powinieneś również wyciszyć i uspokoić własną wyobraźnię. Możesz np. jedynie i ewentualnie wyobrazić sobie kaktus - jako swój grzech z ostrymi kolcami, Jak go ponownie dotkniesz to poranisz sobie ręce i mocno zaboli. Może to poskutkuje. Od czegoś trzeba zacząć. Oczywiście, nie tylko od "katowania" siebie.

Reakcją na grzech jest zawsze sakrament pokuty.

 Re: Jaka powinna być reakcja na własny grzech?
Autor: AsiaBB (---.play-internet.pl)
Data:   2019-12-28 10:01

Byłoby dobrze poszukać stałego spowiednika i przedstawić mu problem, zarówno z grzechem jak i że się nie wie, jak reagować na ten grzech. I stosować się do wskazań tego spowiednika w myśl zasady, że nikt nie jest sędzią we własnej sprawie.

 Re: Jaka powinna być reakcja na własny grzech?
Autor: Kalina (---.dynamic.chello.pl)
Data:   2019-12-28 19:42

"co ma się wydarzyć pomiędzy grzechem a spowiedzią."

Rachunek sumienia.

Masz świadomość popełnianego grzechu, masz świadomość miłosierdzia Bożego i uzdrowieńczej mocy płynącej z Sakramentu pokuty i pojednania i to jest wystarczające do przemyślenia.
"Jezus usłyszał to i rzekł do nich: «Nie potrzebują lekarza zdrowi, lecz ci, którzy się źle mają. Nie przyszedłem powołać sprawiedliwych, ale grzeszników»." (Mk 2,17)

Do czego Ci są potrzebne samopotępiające albo banalizujące reakcje emocjonalne? Chcesz być dla siebie sędzią sprawiedliwym? Emocje nie są tu do niczego potrzebne. Ważna jest świadomość i wola.
Reaguj jak najszybszą spowiedzią po dokonaniu grzechu, by nie tracić więzi z Bogiem (chyba że spowiednik ze względu na nałóg wyraźnie zalecił inne postępowanie) i walcz z uzależnieniem z Bożą pomocą dostępnymi ludzkimi środkami.

 Re: Jaka powinna być reakcja na własny grzech?
Autor: Szymon (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2019-12-28 23:32

Moja reakcja jest taka: Boże przepraszam, że znowu diabeł mną poniósł. Poczytam Pismo Święte, żeby mieć siłe na kolejną walkę z nałogiem. Odmawiam wieczorem na łóżku dziesiątkę różańca, oglądam motywujące filmy na you tubie. Często przyjmuję Chrystusa, który mnie wzmacnia. Przypominam sobie słowa "Komunia to nie nagroda za dobre zachowanie a pokarm dla skruszonej duszy".

 Re: Jaka powinna być reakcja na własny grzech?
Autor: Magdalena (---.centertel.pl)
Data:   2019-12-30 11:51

Co ma się wydarzyć między grzechem a spowiedzią?

Myślę, że trzeba ten czas wykorzystać na modlitwę, i zagospodarować go na inne cele. Spróbuj odwrócić uwagę i zająć się czymś pożytecznym, i nawet przyjemnym.

Owszem, żałować, przepraszać Pana i prosić Go o pomoc w pozbyciu się uzależnień, ale siebie nie upokarzać.
No cóż, były czasy, kiedy grzeszne ciało nawet biczowano. Ale czy tego wymagał Miłosierny Bóg?

 Re: Jaka powinna być reakcja na własny grzech?
Autor: stawiam tak: (---.net.pulawy.pl)
Data:   2019-12-30 19:43

Ja tam myślę, że zdrową reakcją byłoby nawrócenie.

 Re: Jaka powinna być reakcja na własny grzech?
Autor: Kinga (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2020-01-03 19:53

Samopotępianie się jest grzechem pychy i jeszcze bardziej się Bogu nie podoba niż sam grzech. Jak uczą książki duchowe po grzechu należy przeprosić Boga, w ogóle wykorzystać ten grzech do ćwiczenia się w pokorze, czyli zło na dobro przemienić i pomyśleć sobie, że jest się takim słabym, że się znów w grzech upadło, że tylko Bóg może nam pomóc się poprawić i poprosić Boga o siłę do poprawy, żałować za grzech i postanowić, że dobrowolnie więcej się go nie popełni.
Jeżeli natomiast niedobrowolnie ale z powodu zepsutej natury, którą każdy z nas ma z powodu grzechu pierworodnym znowu w ten grzech upadniesz to jest to grzech lekki i do Komunii możesz przystepować. Ważne jest by żałować i zrobić akt skruchy.
Tak uczą mądre książki duchowe.

 Odpowiedz na tę wiadomość
 Twoje imię:
 Adres e-mail:
 Temat:
 Przepisz kod z obrazka: