logo
Czwartek, 28 marca 2024
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

 Jak sprawdzić czy jest księdzem?
Autor: _ela_ (---.multi.internet.cyfrowypolsat.pl)
Data:   2020-01-13 11:38

Witam. Niedawno poznałam na komunikatorze gg osobę, która podaje się za księdza. Pozwolił mówić sobie po imieniu, podobno jesteśmy prawie w tym samym wieku. Jak sprawdzić czy on naprawdę jest księdzem czy tylko udaje?

 Re: Jak sprawdzić czy jest księdzem?
Autor: stawiam tak: (---.net.pulawy.pl)
Data:   2020-01-13 14:57

Spytać, czy wie, jak się nazywa i z jakiej jest diecezji :P, i sprawdzić na stronie diecezji/kurii. Zwykle mają spis księży na stronie. Zakładając, że rozmówca o tym nie wie, nie sprawdzi najpierw i nie poda się za pierwszego lepszego znalezionego na stornie internetowej dowolnej diecezji.
Możesz też poprosić o skan legitymacji kapłańskiej.

Generalnie nie ma możliwości jednoznacznej identyfikacji rozmówcy przez internet, może za wyjątkiem spraw, którymi zajmuje się prokuratura :P. Ale podobnie nigdy nie masz pewności, czy człowiek, z którym rozmawiasz w pociągu czy na ulicy naprawdę jest księdzem, czy tylko założył koloratkę, a posługuje się legitymacją znalezioną za rogiem, na przykład.

 Re: Jak sprawdzić czy jest księdzem?
Autor: Hanna (---.wtvk.pl)
Data:   2020-01-13 16:10

Kontakt internetowy wymaga ogromnej ostrożności i bardzo dobrze, że jesteś zdystansowana. Trzeba strzec informacji o sobie, pozwalających Cię zidentyfikować, ale i uważać, by nie zostać emocjonalnie, psychicznie czy inaczej wykorzystaną. W jakim celu i w jakich okolicznościach ewentualny ksiądz zawiera nowe kontakty towarzyskie na gg, trudno powiedzieć.

Na stronach internetowych kilku polskich diecezji nie ma kompletu danych o księżach zakonnych, więc ta droga jest zawodna. Księży diecezjalnych można w zasadzie sprawdzać w kurii, księży zakonnych u przełożonych danego zakonu (nie przypadkiem u osoby wskazanej przez delikwenta, ale drogą oficjalną), ale nie ma żadnej gwarancji, że uzyskane przez gg dane personalne, które będziesz sprawdzać, nie są kradzione.
Skan dokumentu w dzisiejszych czasach jest mało wiarygodny - wszystko można wyprodukować na komputerze (tylko po co, ale to inna sprawa).

Nie widzę możliwości prostego sprawdzenia na odległość, a i w realu wymaga to pewnej przezorności.

 Re: Jak sprawdzić czy jest księdzem?
Autor: _ela_ (---.multi.internet.cyfrowypolsat.pl)
Data:   2020-01-13 16:57

Nie chciał nawet powiedzieć z jakiej jest diecezji, więc nie mam możliwości dowiedzieć się o sprawach jak podpowiada "stawiam tak" ale dziękuję :)

 Re: Jak sprawdzić czy jest księdzem?
Autor: stawiam tak: (---.net.pulawy.pl)
Data:   2020-01-13 17:19

To ja bym nie wierzyła, że jest księdzem. Ale zawsze możesz w czasie rzeczywistym poprosić o tłumaczenie z łaciny na polski tekstu typu "Vere dignum et iustum est, aequum et salutare, nos tibi semper et ubique gratias agere: Domine, sancte Pater, omnipotens aeterne Deus" :))). Prawdziwy ksiądz powie to z pamięci w czasie krótszym niż sprawdzenie w guglach.

 Re: Jak sprawdzić czy jest księdzem?
Autor: Za moich czasów (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2020-01-13 18:38

Trzeba też pamiętać, że "ksiądz" to nie tylko nasz, rzymskokatolicki. Może być polskokatolicki i może szukać żony :))

A poważniej: jeżeli ktoś ma tajemnice w ważnej kwestii, jaką jest tożsamość kapłana (a kapłan jest osobą publiczną), to traktuj go jako osobę świecką. Ksiądz nieprzyznający się gdzie jest księdzem, niby pokazujący się, a równocześnie ukrywający - albo ma złe zamiary albo naprawdę jest osobą świecką. Możesz oczywiście rozmawiać z nim na GG jak z każdym innym, bo kto ci zabroni, ale nie kieruj się tym, co mówi na temat Kościoła, wiary, moralności itp. Nie szukaj pomocy, bo może cię spotkać większe zło. Prawdziwi księża też mogą skrzywdzić, ale człowiek anonimowy dużo łatwiej mówi głupoty i te głupoty robi, bo się czuje bezkarny.
Pewnie, że można prowadzić podchody: podpytywać, szukać błędów, szukać wskazówek - ale po co? Ktoś nie chce, żeby go poznać, to po co poznawać.

A swoją drogą: baaardzo mnie dziwi, że w styczniu ksiądz ma jeszcze czas na gadanie, i że mu się chce - w czasie, kiedy oprócz pracy w parafii i uczenia w szkole, księża codziennie chodzą po kolędzie i mają dość poznawania nowych ludzi. Niech to też będzie czerwoną lampką dla ciebie. A jak go poznałaś przed świętami, gdzie księżom bokiem wychodzą wszelkie rozmowy z ludźmi, bo ciągle tylko konfesjonał - to tym bardziej.

 Re: Jak sprawdzić czy jest księdzem?
Autor: sstaszek (89.231.140.---)
Data:   2020-01-13 20:26

Trzeba też pamiętać, że "ksiądz" to nie tylko nasz, rzymskokatolicki. Może być polskokatolicki i może szukać żony :))
Z tym "jest coś nie tak" - w Kościołach wschodnich (klik) żonaty mężczyzna może zostać księdzem, ale ksiądz nie może się już ożenić.

 Re: Jak sprawdzić czy jest księdzem?
Autor: Za moich czasów (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2020-01-13 21:58

Sstaszek: czyli o Kościołach wschodnich już czytałeś, a teraz poczytaj o Kościele polskokatolickim.

 Re: Jak sprawdzić czy jest księdzem?
Autor: Maciej (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2020-01-13 22:19

Zapytaj z jakiej jest parafii. Potem zadzwoń do tej parafii i zapytaj o tego księdza. Ta osoba może też podszywać się za kapłana którego imię i nazwisko zna.
A moje pytanie: po ci ci ta znajomość? W jakiem celu?

 Re: Jak sprawdzić czy jest księdzem?
Autor: Ј (---.austin.res.rr.com)
Data:   2020-01-14 02:52

"Nie chciał nawet powiedzieć z jakiej jest diecezji"

Dla mnie taka tajemniczość (księdza) byłaby poważnym sygnałem ostrzegawczym, że nie jest on tym, za kogo się podaje. Ale raczej nie sprawdzałabym, czy mam rację, czy nie mam. Prawdopodobnie zerwałabym znajomość.

 Re: Jak sprawdzić czy jest księdzem?
Autor: sstaszek (89.231.140.---)
Data:   2020-01-14 08:45

Za moich czasów
O kościołach wschodnich to nie musiałem dużo czytać, bo pochodzę z okolic Puszczy Białowieskiej oraz przyjaźnimy się z rodziną której "głową" jest ksiądz prawosławny patriarchatu bułgarskiego.

 Re: Jak sprawdzić czy jest księdzem?
Autor: Za moich czasów (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2020-01-14 15:28

Sstaszek, ok, każdy skądś pochodzi. Ja nie twierdzę, że nie orientujesz się w sprawach kościołów wschodnich. Ale gdybyś poczytał linka, którego sam podrzuciłeś, to byś widział, że tam nigdzie nie ma nic o Kościele polskokatolickim, o którym napisałam. Natomiast ja mimo to nie proponowałam ci czytania o wschodnich kościołach, bo po co. Ale o Kościele polskokatolickim poczytać powinieneś, skoro protestujesz. Kościół polskokatolicki nie jest kościołem wschodnim, ot co. Wszelkie więc wstawki o wschodzie są po prostu nie na temat.

A skoro sam nie poczytałeś, to cytuję wypowiedź księdza polskokatolickiego, nie żeby reklamować tę stronę, tylko żebyś nie mówił, że "jest coś nie tak" - choć nie zdziwię się, gdy moderator wszystkie wstawki usunie, bo to przecież nie na temat.
To rozmowa z ks. prof. Mirosławem Michalskim proboszczem parafii Kościoła Polskokatolickiego w Toruniu:

"- W naszym Kościele jest to zorganizowane w ten sposób, że mężczyzna, który kończy seminarium może, choć nie musi, zawrzeć związek małżeński. Celibat w naszym Kościele nie od razu jednak został zniesiony. Nastąpiło to dopiero w 1921 r. i to nie w sposób jednoznaczny. Duchowny, który chce zawrzeć związek małżeński musi uzyskać zgodę biskupa i parafii, w której ma pełnić posługę. Bo pamiętajmy, że posiadanie przez niego rodziny, to dodatkowe obciążenie dla parafii. Poza tym duchowny posiadający rodzinę może podejmować, za zgodą biskupa, dodatkowe zajęcia, oczywiście nieurągające godności kapłańskiej.
- Kościół Polskokatolicki godzi się więc na to, żeby ksiądz miał żonę.
- Tak, ale Kościół, który godzi się na posiadanie przez duchownego żony, musi godzić się też z tym, że duchownemu, jak każdemu człowiekowi, może się czasem z różnych powodów nie ułożyć. Duchowny może czasem żyć w separacji, czasem być po rozwodzie, a czasem będzie chciał zawrzeć związek małżeński po raz drugi."
https://pomorska.pl/ksiadz-takze-jest-mezczyzna/ar/6970265

Czyli ksiądz polskokatolicki może szukać żony, może się ożenić i nawet może się rozwieść i szukać drugiej żony.

Z mojej strony koniec tematu nie na temat.

 Re: Jak sprawdzić czy jest księdzem?
Autor: sstaszek (89.231.140.---)
Data:   2020-01-14 15:49

Dzięki za info. Parafrazując słowa piosenki Chyły - ksiądz polsko-katolicki to ma klawe życie...

 Re: Jak sprawdzić czy jest księdzem?
Autor: Asia (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2020-01-22 21:47

Podejrzane. I słusznie, że masz wątpliwości, chyba po prostu dałabym sobie spokój z tą znajomością, za dużo tajemnic i sekretów.

 Re: Jak sprawdzić czy jest księdzem?
Autor: Bea (---.centertel.pl)
Data:   2020-02-11 02:36

W jakim celu tak drążysz temat. Dla własnego dobra, zakładając, że jest księdzem, daj sobie spokój z wchodzeniem w głębsze relacje z nim. Zadurzysz się i po co Ci to.
A jeśli to nie ksiądz, to facet-oszust nie jest Ci potrzebny do szczęścia.
Jeśli potrzebujesz porad w sferze duchowości, znajdź kierownika duchowego lub stałego spowiednika w swojej lub ościennych parafiach.

 Odpowiedz na tę wiadomość
 Twoje imię:
 Adres e-mail:
 Temat:
 Przepisz kod z obrazka: