logo
Czwartek, 28 marca 2024
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

 Czy po rozgrzeszeniu mogę zacząć od nowa?
Autor: Jacek (---.unknown.vectranet.pl)
Data:   2020-01-23 19:43

Witajcie,
To mój pierwszy post na tej stronie. Jakies 3 lata temu poznalem dziewczyne, od tego czasu jestesmy parą. Od jakis 2 lat uprawialismy seks. Wstyd mi, ale przy kazdej spowiedzi zatajalem ten grzech, bo w duchu bylem zdania:przeciez nikogo tym nie krzywdzisz, wiekszosc dzis tak posteopuje. W takim stanie trwalem 3 lata. Ostatnio cos we mnie pękło, chyba zdalem sobie na serio sprawe, co robie ze swoim zyciem i jak obrazam Boga w ten sposob. Od kilku dni odmawiam Nowenne Pompejanska, wlasnie w intencji, aby skonczyc z tym grzechem. Takze razem z dziewczyną postanowilismy zgodnie, ze do czasu slubu. Dzis zebralem sie i wyznalem podczas spowiedzi te grzechy - zarówno o nieczystosci, jak i o zatajeniu. O malo sie nie poplakalem podczas spowiedzi, nigdy sie tak nie czulem, bylo mi tak wstyd i tak bardzo chcialem płakac, ze nawet nie dotrwalem do konca Mszy, musialem wyjsc na zewnatrz, tam sie wyplakac. Wiem, ze bardzo obrazilem Boga, doskonale teraz rozumiem, jak bardzo zbłądziłem.

Przechodze do głownego pytania: spowiednik, po nauce i gorzkich słowach prawdy, dał mi rozgrzeszenie. Poczulem niesamowitą ulge. Czy jezeli kaplan dal mi to rozgrzeszenie, moge juz o tym wszystkim zapomniec i zaczac od nowa? Czy nie byl to grzech przeciwko Duchowi Świętemu? Bo te grzechy nie są chyba do "odpuszczenia", dlatego o tym caly czas mysle. Czy odpuszczenie grzechu przez kapłana definitywnie konczy temat i nie ma juz do czego wracac? Chce zacząc swoje zycie na nowo, blisko Boga, nawet teraz jak to pisze, mam w oczach łzy i czuje wstyd.

 Re: Czy po rozgrzeszeniu mogę zacząć od nowa?
Autor: Kalina (---.dynamic.chello.pl)
Data:   2020-01-24 00:56

"Bóg, Ojciec miłosierdzia, który pojednał świat ze sobą przez śmierć i zmartwychwstanie swojego Syna i zesłał Ducha Świętego na odpuszczenie grzechów, niech ci udzieli przebaczenia i pokoju przez posługę Kościoła.
I JA ODPUSZCZAM TOBIE GRZECHY W IMIĘ OJCA I SYNA, + I DUCHA ŚWIĘTEGO.

Penitent odpowiada:
- Amen.

- Wysławiajmy Pana, bo jest dobry.

Penitent kończy:
- Bo Jego miłosierdzie trwa na wieki.

Kapłan odsyła penitenta mówiąc:
- Pan odpuścił tobie grzechy. Idź w pokoju."

Jacku, czy Te słowa budzą Twoją wątpliwość?
Ja bym radziła zastanowić się nad zwątpieniem w Boże miłosierdzie.

"Czy jezeli kaplan dal mi to rozgrzeszenie, moge juz o tym wszystkim zapomniec i zaczac od nowa? Tak.

 Re: Czy po rozgrzeszeniu mogę zacząć od nowa?
Autor: Magdalena (---.centertel.pl)
Data:   2020-01-24 11:15

"Bo te grzechy nie są chyba do "odpuszczenia"

Jacku,
Zaufaj spowiednikowi, on dobrze wie, czy grzechy które wyznałeś (i nie zataiłeś) były do odpuszczenia czy też nie. Bądź spokojny.

 Re: Czy po rozgrzeszeniu mogę zacząć od nowa?
Autor: Kalina (---.play-internet.pl)
Data:   2020-01-24 12:26

Jacku, jeszcze jedna uwaga.
Po grzechach pozostają blizny ran zadanych Bogu. Mogą powracać nękające myśli, jak to z bliznami bywa, ciągną, bolą. Pamiętaj jednak, że gdyby tak było, to dzieje się w sferze emocji i nie daj się zwieść zwątpieniu. Grzechy zostały przez miłosiernego Boga odpuszczone.

 Re: Czy po rozgrzeszeniu mogę zacząć od nowa?
Autor: Hanna (---.wtvk.pl)
Data:   2020-01-24 13:54

Grzechy są odpuszczone. Ale zostają ślady (jak po wyciągniętych z deski gwoździach). Zostają konsekwencje, które należy odpokutować, krzywdy - o ile to możliwe - naprawić lub gdy się nie da, uczynić coś dobrego w zamian, wnioski wyciągnąć i na błędach się nauczyć. Zadośćuczynienie jest zresztą jednym z warunków sakramentu pokuty. Zaczynasz więc od nowa, ale te wszystkie rzeczy, o których napisałam, pozostają do wypełnienia.

 Re: Czy po rozgrzeszeniu mogę zacząć od nowa?
Autor: Mateusz (31.42.21.---)
Data:   2020-01-25 21:05

Po rozgrzeszeniu można żyć dalej, chociaż pewnych rzeczy się nie cofnie. W Twoim konkretnym przypadku: nie ożenisz się z dziewicą, jeśli przyszłość wiążesz z dziewczyną, z którą zgrzeszyłeś.

 Re: Czy po rozgrzeszeniu mogę zacząć od nowa?
Autor: Ј (---.austin.res.rr.com)
Data:   2020-01-26 02:55

"nie ożenisz się z dziewicą, jeśli przyszłość wiążesz z dziewczyną, z którą zgrzeszyłeś"

Tylko niech Ci nie przyjdzie do głowy po tej radzie myśleć, że będziesz się żenić z "wybrakowaną", natomiast Ciebie rozgrzeszenie uczyniło takim niewinnym, jakby seks w Twoim życiu nigdy nie miał miejsca.

 Re: Czy po rozgrzeszeniu mogę zacząć od nowa?
Autor: %&§$ (---.67.90.149.rev.vodafone.pt)
Data:   2020-01-29 01:25

W kwestii formalnej - cudzołóstwo nie jest grzechem przeciwko Duchowi Świętemu. A małżeństwo to nie tylko seks. To kilkadziesiąt lat spędzonych razem. Na dobre i na złe. Z Bożą pomocą

 Odpowiedz na tę wiadomość
 Twoje imię:
 Adres e-mail:
 Temat:
 Przepisz kod z obrazka: