logo
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

 Rekolekcje z kierownictwem duchowym, ale nie Ignacjańskie.
Autor: Tomasz (---.dynamic.chello.pl)
Data:   2020-02-01 22:46

Mam pytanie: Czy znacie może jakieś rekolekcje z indywidualnym kierownictwem duchowym, ale nie ignacjańskie? Wiele lat temu byłem na rekolekcjach ignacjańskich, doszedłem do drugiego tygodnia, dużo mi one dały, ale niestety kierownik duchowy na drugim tygodniu odradził mi ich dalsze kontynuowanie. Teraz tak się stało, że jestem mocno nieufny i oskarżycielski względem Boga i kościoła i chciałem wyprowadzić moje relacje z Bogiem na prostą. Po doświadczeniach z rekolekcji ignacjańskich myślę, że coś takiego mogłoby mi pomóc, niestety to, co mi powiedział kierownik duchowy (że odradza mi ich kontynuowanie) zamyka mi do nich drogę. Dlatego szukam czegoś innego z indywidualnym prowadzeniem. Czy możecie mi pomóc?

 Re: Rekolekcje z kierownictwem duchowym, ale nie Ignacjańskie.
Autor: Hanna (---.wtvk.pl)
Data:   2020-02-01 23:04

Rekolekcje lectio divina. Tylko sprawdź u organizatora, czy w danym domu jest na pewno indywidualne prowadzenie. Poza tym pamiętam, że wypełniałam przy zgloszeniu formularz dotyczący doświadczeń rekolekcyjnych oraz była na początku rekolekcji rozmowa, na podst. której przypisywano do kierowników, więc myślę, że o Twojej sytuacji warto uczciwie opowiedzieć.

 Re: Rekolekcje z kierownictwem duchowym, ale nie Ignacjańskie.
Autor: Tomasz (---.dynamic.chello.pl)
Data:   2020-02-02 16:28

Dziękuję. Spróbuje tam się zgłosić. Oczywiście rozumiem, że żeby rekolekcje przyniosły dobre owoce to muszę wszystko szczerze opowiedzieć.

 Re: Rekolekcje z kierownictwem duchowym, ale nie Ignacjańskie.
Autor: zielona_mrowka (---.147.105.98.nat.umts.dynamic.t-mobile.pl)
Data:   2020-02-03 17:48

Od kilku dni chodzę i zastanawiam sie co Ci odpisać, bo tak naprawdę trudno stwierdzić czy to co Twój kierownik powiedział (sposób w jaki to relacjonujesz) dotyczy tego, że lepiej byś nie podejmował takiej formy rekolekcji (np wgląd introspektywny w siebie nie jest dla Ciebie wskazany) - wtedy rekolekcje typu Lectio Divina tez mogą nie być dla Ciebie.

Mogło tez być tak ze na tamten czas, tych kilka lat temu nie było to dla Ciebie wskazane, ale teraz po latach jestes innym człowiekiem i nie ma już przeszkód.

Mogło tez być tak, ze brak zalecenia kontynuowania rekolekcji dotyczył tego, ze rekolekcje „zdziałały w Tobie tyle ile mogły” - w tym przypadku rzeczywiście nie ma sensu zaczynać kolejnych etapów, ale tez nie ma przeszkód powtarzać poprzednich, co co kilka lat jest wartościowe.

Ostatnim co mi przychodzi do głowy to po prostu rekolekcje - jako spójny system nie jest dla Ciebie, stad sugestia byś ich nie kontynuował, ale samo wyciszenie, refleksja nad sobą i kierownictwo nie są niewskazane dla Ciebie. Wtedy moze warto przejrzeć domy rekolekcyjne jezuitów pod kątem rekolekcji integralnych, czy sesji o Poznaniu siebie - to propozycje czerpiące z duchowością ignacjanskiej ale mające mniejszy narzut modlitwy i rygoru duchowego. Zawsze tez możesz rozejrzeć sie po innych domach rekolekcyjnych zakonnych np kapucynskich czy franciszkańskich tam tez dość często można spotkać propozycje rekolekcji z kierownictwem indywidualnym.

---
Wcześniejsze wpisy Założyciela wątku (szerzej naświetlające problemy): (klik);(klik).
z-ca moderatora

 Odpowiedz na tę wiadomość
 Twoje imię:
 Adres e-mail:
 Temat:
 Przepisz kod z obrazka: