logo
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

 Czy spowiedź u własnego proboszcza jest dobrym pomysłem?
Autor: Halina (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2020-02-09 18:51

Od pewnego czasu spowiadałam się u stałego spowiednika,jednak teraz sytuacja, na którą nie mam wpływu uniemożliwia mi spowiedź u niego. Temat jest dość pilny, dlatego zastanawiam się czy nie skorzystać ze spowiedzi u proboszcza w mojej parafii. Czy to byłoby dobre rozwiązanie? Dodam, że proboszcz zawsze powtarza mi, że gdybym potrzebowała od niego pomocy (duchowo, psychicznie) to mogę na niego liczyć.

 Re: Czy spowiedź u własnego proboszcza jest dobrym pomysłem?
Autor: Asia (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2020-02-09 19:46

Może warto spróbować. Tym bardziej, że proboszcz zaoferował swoją pomoc. Czy to będzie dobre rozwiązanie? Trudno powiedzieć jak pójdziesz to się przekonasz. Potem zawsze są dwa wyjścia: albo będziesz dalej spowiadać się u proboszcza, albo po prostu zrezygnujesz i poszukasz innego spowiednika.

 Re: Czy spowiedź u własnego proboszcza jest dobrym pomysłem?
Autor: sstaszek (89.231.140.---)
Data:   2020-02-09 19:51

Nie wiem w czym problem. Jak jest jakaś liczniejsza spowiedź w parafii (rekolekcje, odpust itp.) to spowiada kilku/kilkunastu całkiem nieznanych księży i stojąc w kolejce 95% ludzi idzie całkiem w ciemno. Spowiadają się, dostają pouczenie, rozgrzeszenie i jest w porządku.

 Re: Czy spowiedź u własnego proboszcza jest dobrym pomysłem?
Autor: Asia (---.dynamic.gprs.plus.pl)
Data:   2020-02-09 21:17

A dlaczego miałaby być złym? Że cię zna? Ja myślę, że to nawet lepiej, bo znając cię - ciebie, twoją sytuację - będzie mógł ci bardziej pomóc. A może chodzi ci o to, że będzie ci trudniej u niego. Przez to właśnie, że cię zna. Że wolałabyś wyspowiadać się u obcego księdza, spoza parafii. Niektórzy mówią, że u obcego księdza jest łatwiej niż u takiego, który nas zna. A ja bym powiedziała, że właśnie odwrotnie. Że właśnie u takiego, który nas zna - przynajmniej trochę - jest właśnie łatwiej. Łatwiej i lepiej. Ale przede wszystkim to przychodząc do spowiedzi przychodzisz nie do księdza, tylko do Boga. To On cię słucha przede wszystkim. Ksiądz jest tylko pośrednikiem. Tą "zasłoną", o której mówił Jezus w Dzienniczku - "zasłaniam się tylko kapłanem". W konfesjonale przede wszystkim jest obecny Bóg. I to On na ciebie tam czeka - w osobie każdego księdza. Każdego. Obojętnie jaki by ten ksiądz był.

 Re: Czy spowiedź u własnego proboszcza jest dobrym pomysłem?
Autor: Za moich czasów (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2020-02-10 00:05

Halina ma/miała stałego spowiednika, więc nie ma problemów iść do spowiedzi do znajomego księdza.

Nie do końca wprawdzie rozumiem jakie masz opory, może takie, że skoro jest stały spowiednik, to po co angażować kogoś innego? Ale sprawy czasem są pilne i nie ma sensu czekać, gdy można komu innemu zaufać. Gdyby więc o to chodziło, to po prostu na początku spowiedzi powiedz, że masz stałego spowiednika, że przyszłaś jednorazowo (albo z prośbą o prowadzenie na czas nieobecności spowiednika). Dobrze, żeby wiedział, że nie planujesz korzystać z jego propozycji na stałe. To inaczej ustawia rozmowę. A skoro proboszcz cię zna, to rzeczywiście on może ci lepiej pomóc w tej pilnej sprawie, niż ktoś obcy.

Jeśli natomiast masz opory ze względu na tamtego spowiednika (stałego), to każdy z nas czasem chodzi gdzie indziej (np. podczas rekolekcji lub urlopu spowiednika). Żaden spowiednik się temu nie dziwi. Podczas kolejnej spowiedzi trzeba jednak powiedzieć, że się było u kogoś innego (ostatni raz do spowiedzi byłam...). U stałego często nie mówimy tego, bo on dobrze wie. No i jeśli sprawa była ważna, to dobrze jest "stałemu" powiedzieć co się w tym czasie działo, żeby miał ciągłość twojego życia, ale nie ma obowiązku powtarzać każdego grzechu, czyli spowiadać się po raz drugi. Po prostu warto powiedzieć coś ważnego, jeśli chcesz, żeby nadal się tobą opiekował. Żeby nie było luki, po której czegoś nie wie i nie rozumie.

 Re: Czy spowiedź u własnego proboszcza jest dobrym pomysłem?
Autor: Magdalena (---.centertel.pl)
Data:   2020-02-10 10:23

Halino,

Nie zastanawiaj się, nie ma nad czym. Idź do spowiedzi do proboszcza. Najważniejsze, abyś stanęła w prawdzie przed Panem Jezusem. Prawda?

 Re: Czy spowiedź u własnego proboszcza jest dobrym pomysłem?
Autor: Halina (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2020-02-10 15:37

Dziękuję za pomoc. Dzisiaj byłam u spowiedzi u księdza proboszcza. Jestem wdzięczna Panu Bogu, że postawił przy mnie takiego kapłana i spowiednika.
Zostańcie z Bogiem.

 Odpowiedz na tę wiadomość
 Twoje imię:
 Adres e-mail:
 Temat:
 Przepisz kod z obrazka: