logo
Czwartek, 25 kwietnia 2024
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

 Warunki przyjęcia Komunii duchowej.
Autor: Tomasz (---.dynamic.chello.pl)
Data:   2020-03-15 17:17

Witam, mam takie pytanie: Czy aby przyjąć Komunię duchową należy spełnić warunki takie, jak do zwykłej (post eucharystyczny, stan łaski uświęcającej)? I czy w razie nie spełnienia tych warunków po prostu do komunii nie dochodzi, czy też dochodzi, ale jest to przyjęcie świętokradcze?

 Re: Warunki przyjęcia Komunii duchowej.
Autor: Hanna (---.wtvk.pl)
Data:   2020-03-15 19:58

Stan łaski uświęcającej - tak, wymagany: 1) (klik). 2) (klik).

3) szczególnie: (klik).

 Re: Warunki przyjęcia Komunii duchowej.
Autor: Marta (---.16-1.cable.virginm.ne)
Data:   2020-03-18 22:37

W Katechizmie Kościoła Katolickiego nie ma wzmianki o komunii duchowej. Pamiętam, że jak wprowadzano duszpasterstwa dla rozwiedzionych i też nie tak dawno, przy okazji Synodu o rodzinie, gdzie dyskutowano o sytuacji rozwodników w ponownych związkach, to była mowa, że oni mogą przystępować do Komunii duchowej. Na wsparcie przytaczam słowa abp Gądeckiego, przewodniczącego KEP:
"Mówiąc o obecności rozwodników w życiu Kościoła, przewodniczący KEP powiedział, że nie są oni z niego "wypchnięci", a wiedząc, że nie mogą przystąpić do Komunii sakramentalnej, mogą uczestniczyć w komunii duchowej i w ten sposób budować łączność z Chrystusem."
Zródło:
https://www.gosc.pl/doc/2220482.Komunia-duchowa-cos-dla-rozwiedzionych

 Re: Warunki przyjęcia Komunii duchowej.
Autor: Tomasz (---.dynamic.chello.pl)
Data:   2020-03-19 20:59

Dziękuję za odpowiedzi. Jeśli dobrze rozumiem ten artykuł z 3 linku od Hanny, to Komunia duchowa aby była skuteczna wymaga stanu łaski uświęcającej. Nie ma tam natomiast nic o poście eucharystycznym. Natomiast jeśli dobrze rozumiem ten artykuł, to w razie braku stanu łaski uświęcającej do Komunii po prostu nie dochodzi, ale nazwijmy to "próba jej przyjęcia" nie jest grzechem. Może ktoś to potwierdzić?

 Re: Warunki przyjęcia Komunii duchowej.
Autor: Za moich czasów (---.96.198.253.ipv4.supernova.orange.pl)
Data:   2020-03-19 21:35

Tutaj(klik)jest parę wypowiedzi na temat komunii duchowej, które były w różnych wątkach forum pomocy.

 Re: Warunki przyjęcia Komunii duchowej.
Autor: danusia (178.219.104.---)
Data:   2020-03-21 12:14

"Obecnie wiele osób zostaje pozbawionych Komunii Świętej w miejscach odległych od kościołów i kapłanów, np. w więzieniach, przy pracy na wakacjach itp. Mimo to może korzystać z błogich skutków wyżej wymienionych przez przyjmowanie Komunii duchowej. Komunia duchowa polega na gorącym pragnieniu przyjęcia Pana Jezusa z pobudki miłości napełniającej serce. Ta Komunia pragnienia, zwana Komunią duchową, jest niezmiernie pożyteczna dla duszy, gdyż wzbudza w niej pociąg do rzeczy Boskich i do życia doskonałego, daje moc do ćwiczenia się cnotach i przynosi niekiedy więcej korzyści niż Komunia sakramentalna przyjęta z mniejszą miłością. Nadto ma tę samą korzyść, że można przyjmować ją codziennie w każdej chwili dnia i nocy, w każdym miejscu, a szczególnie przy nawiedzeniu Przenajświętszego Sakramentu.

Sposób przyjęcia duchowej Komunii jest następujący:
W danej chwili skupiamy się i przenosimy się przed tabernakulum z Przenajświętszym Sakramentem. Wzbudzamy akt wiary, nadziei, miłości i żalu, uwielbienia i pragnienia. Wyobrażamy sobie, że kapłan podaje nam Przenajświętszy Sakrament. Przyjmujemy w duchu z wielką pokorą i uszanowaniem oraz miłością ufną, a następnie odprawiamy dziękczynienie jak po Komunii sakramentalnej. Właśnie w czasie takiej Komunii duchowej s. Faustyny anioł Pański trzynaście razy zasilał ją sakramentalnie w chorobie, zaznaczając przez to, jak miła jest Bogu ta praktyka, którą służebniczki Miłosierdzia Bożego będą stosować i zachęcać inne dusze dobrej woli ku temu."

Bł. Ks. Michał Sopoćko

mod/ http://www.faustyna.eu/eucharystia_pl.htm

https://www.fronda.pl/a/czym-jest-komunia-swieta-duchowa-i-jak-ja-przyjmowac,141482.html

 Re: Warunki przyjęcia Komunii duchowej.
Autor: Asia (---.dynamic.gprs.plus.pl)
Data:   2020-03-21 22:04

"(...) w razie braku stanu łaski uświęcającej do Komunii po prostu nie dochodzi, ale nazwijmy to "próba jej przyjęcia" nie jest grzechem"

Jak może być grzechem pragnienie zjednoczenia z Jezusem? Ale jest w tym pewna sprzeczność. Którą nie wiem czy widzisz. Bo zobacz - Komunia św. jest zjednoczeniem z Chrystusem. Prosimy Go, pragniemy, aby przyszedł do naszego serca. Zamieszkał w nas. Chcemy być z Nim blisko. A osoba, która nie jest w stanie łaski uświęcającej, żyjąca w grzechu ciężkim, właśnie robi coś przeciwnego - odchodzi od Jezusa. Nie On od niej, tylko ona od Niego. Odchodzi, oddala się. Zostawia Go. Wybiera inną drogę. Bez Niego. I jak potem taki ktoś chciałby się z Nim zjednoczyć? Będąc w grzechu ciężkim, czyli daleko od Niego. Odchodzi, trwa w tym, a jednocześnie chciałby się zjednoczyć? Chce, żeby Bóg do niego przyszedł, zamieszkał w jego sercu, a jednocześnie sam od Niego odchodzi? Jak miałoby wyglądać to zjednoczenie, jeśli trwa w grzechu - na odległość? Żeby to zrobić, to najpierw musiałby wrócić do Niego - przez spowiedź św.
NJest w tym pewna sprzeczność, ale jednocześnie może też chęć powrotu. Chęć czy próba. Taki pierwszy krok ze strony tego człowieka. Może prośba o pomoc.

A tak w ogóle to myślę, że tutaj najważniejsze jest pragnienie zjednoczenia. Żeby być z Jezusem blisko. Jak najbliżej. Żeby On przyszedł i przytulił mnie. Napełnił ciepłem swojej obecności, miłości, pokoju. Twoje pragnienie zjednoczenia z Nim. Proste, szczere, wypływające z serca. A resztę zostaw Jemu. Napisałeś - "Komunia duchowa aby była skuteczna (...)". Wiesz, mnie tutaj jakoś tak razi czy kłuje to określenie - skuteczna. Jakoś tak tutaj nie pasuje. Takie podejście czy spojrzenie. Bo to tak jakbyś chciał sam wszystko zrobić. Jakby to tylko od ciebie zależało. Spełnić określone warunki, żeby osiągnąć skutek. Takie trochę zimne, urzędowe podejście. Może to tak po męsku, nie wiem. Ale jest w tym jakaś taka, nie wiem, formalność i takie jakby w pewien sposób pozbawienie Jezusa możliwości działania. Że to ty decydujesz - spełniając określone warunki - czy do tego zjednoczenia dojdzie czy nie. I czy będzie, jak napisałeś, "skuteczne". Pozwól Bogu działać. Zdaj się na Niego. Ty po prostu wyraź swoje pragnienie zjednoczenia z Nim. Tak jak potrafisz. A resztę zostaw Jemu.

 Odpowiedz na tę wiadomość
 Twoje imię:
 Adres e-mail:
 Temat:
 Przepisz kod z obrazka: