logo
Środa, 08 lipca 2020
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
Kanał czerwony
Kanał zielony
 
 
 Nauczanie Koscioła o bezwstydzie i skromnosci.
Autor: XYZ (---.climaxnet.pl)
Data:   2020-03-22 17:50

Jakie jest aktualne nauczanie Kosciołą o bezwtydzie i skromnosci?
/.../

od redakcji
Bardzo aktualne, biblijne, Mt 5:

27 Słyszeliście, że powiedziano: Nie cudzołóż!10 28 A Ja wam powiadam: Każdy, kto pożądliwie patrzy na kobietę, już się w swoim sercu dopuścił z nią cudzołóstwa. 29 11 Jeśli więc prawe twoje oko jest ci powodem do grzechu, wyłup je i odrzuć od siebie. Lepiej bowiem jest dla ciebie, gdy zginie jeden z twoich członków, niż żeby całe twoje ciało miało być wrzucone do piekła. 30 I jeśli prawa twoja ręka jest ci powodem do grzechu, odetnij ją i odrzuć od siebie. Lepiej bowiem jest dla ciebie, gdy zginie jeden z twoich członków, niż żeby całe twoje ciało miało iść do piekła.

 Re: Nauczanie Koscioła o bezwstydzie i skromnosci.
Autor: Magdalena (---.centertel.pl)
Data:   2020-03-22 19:47

Na ten wers
- A ja wam powiadam: Każdy, kto pożądliwie patrzy na kobietę, już się w swoim sercu dopuścił z nią cudzołóstwa", jakaś mądrala na tym portalu opowiedziała mi:
- No bez przesady...
:))

 Re: Nauczanie Koscioła o bezwtydzie i skromnosci.
Autor: B. (---.191.138.19.ipv4.supernova.orange.pl)
Data:   2020-03-22 21:24

Wklejam Ci akapity (lub ich fragmenty) z Katechizmu, które zawierają słowo „skromność” (i jego odmiany gramatyczne).

1809 Umiarkowanie jest cnotą moralną, która pozwala opanować dążenie do przyjemności i zapewnia równowagę w używaniu dóbr stworzonych. Zapewnia panowanie woli nad popędami i utrzymuje pragnienia w granicach uczciwości. Osoba umiarkowana kieruje do dobra swoje pożądania zmysłowe, zachowuje zdrową dyskrecję i "nie daje się uwieść... by iść za zachciankami swego serca" (Syr 5, 2) Syr 37, 27-31.. Umiarkowanie jest często wychwalane w Starym Testamencie: "Nie idź za twymi namiętnościami: powstrzymaj się od pożądań!" 2517 (Syr 18, 30). W Nowym Testamencie jest ono nazywane "SKROMNOŚCIĄ" lub "prostotą". Powinniśmy żyć na tym świecie "rozumnie i sprawiedliwie, i pobożnie" (Tt 2, 12).


1832 Owocami Ducha są doskonałości, które kształtuje w nas Duch Święty jako pierwociny wiecznej chwały. Tradycja Kościoła wymienia ich dwanaście: "miłość, wesele, pokój, cierpliwość, uprzejmość, dobroć, wspaniałomyślność, łaskawość, wierność, SKROMNOŚĆ, wstrzemięźliwość, czystość" (Ga 5, 22-23 Wulg.).


2522 Wstydliwość strzeże tajemnicy osób i ich miłości. Zachęca do cierpliwości i umiarkowania w związku miłości; domaga się, by zostały spełnione warunki daru i pełnego wzajemnego oddania się mężczyzny i kobiety. Wstydliwość jest SKROMNOŚCIĄ. Wpływa na wybór ubioru. Zachowuje milczenie lub dystans tam, gdzie pojawia się niebezpieczeństwo niezdrowej ciekawości. Staje się dyskrecją.

2533 Czystość serca domaga się wstydliwości, która jest cierpliwością, SKROMNOŚCIĄ i dyskrecją. Wstydliwość strzeże intymności osoby.


2576 "A Pan rozmawiał z Mojżeszem twarzą w twarz, jak się rozmawia z przyjacielem" (Wj 33, 11). (…) "Uznany jest za wiernego w całym moim domu. Twarzą w twarz mówię do niego – w sposób jawny" (Lb 12, 7-8), ponieważ "Mojżesz był człowiekiem bardzo skromnym, najskromniejszym ze wszystkich ludzi, jacy żyli na ziemi" (Lb 12, 3).


Słowo „bezwstyd” występuje w Katechizmie raz, gdy zacytowany jest hymn o miłości św. Pawła (raz, ale jednoznacznie i jasno):

„1825 (…) Święty Paweł Apostoł przekazał niezrównany obraz miłości:

Miłość cierpliwa jest, łaskawa jest.
Miłość nie zazdrości,
nie szuka poklasku, nie unosi się pychą;
NIE DOPUSZCZA SIĘ BEZWSTYDU,
(…)” (1 Kor 13,4-5)


I niektóre fragmenty Pisma Świętego, dotyczące bezwstydu:

4 Koroną męża jest dzielna żona, a próchnicą jego kości - bezwstydna. Księga Przysłów 12,4

26 ucisk dobrych, niepamięć dobrodziejstw, znieprawienie dusz, grzechy przeciwne naturze, rozprzężenie w małżeństwach, cudzołóstwo i bezwstyd. Księga Mądrości 14,26

2 Wino i kobiety wykoleją mądrych, a kto przylgnie do nierządnic, będzie bardziej bezwstydny; Mądrość Syracha 19,2

6 Niech nie panują nade mną żądze zmysłowe i grzechy cielesne, nie wydawaj mię bezwstydnej namiętności! Mądrość Syracha 23,6

22 Złem jest, bezwstydem i wielką hańbą, jeśli żona utrzymuje swego męża. Mądrość Syracha 25,22

9 Bezwstyd kobiety można poznać po niespokojnym podnoszeniu oczu i po rzucaniu spojrzeń. Mądrość Syracha 26,9

11 Strzeż się oka bezwstydnego i nie dziw się, jeśli cię przywiedzie do upadku. Mądrość Syracha 26,11

24 Żona bezwstydna dozna hańby, córka zaś wstydliwa uczci także męża. Mądrość Syracha 26,24

27 Podobnie też i mężczyźni, porzuciwszy normalne współżycie z kobietą, zapałali nawzajem żądzą ku sobie, mężczyźni z mężczyznami uprawiając bezwstyd i na samych sobie ponosząc zapłatę należną za zboczenie. List do Rzymian 1,27

I cytowany wyżej z KKK hymn o miłości:
Miłość „5 nie dopuszcza się bezwstydu, nie szuka swego, nie unosi się gniewem, nie pamięta złego” 1 list do Koryntian 13,5

Pozdrawiam.

 Odpowiedz na tę wiadomość
 Twoje imię:
 Adres e-mail:
 Temat:
 Przepisz kod z obrazka: