logo
Czwartek, 28 marca 2024
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

 Jak 'oczyścić' dłoń po przyjęciu Pana Jezusa na rękę?
Autor: Jo (---.f-net.pl)
Data:   2020-05-03 16:08

Szczęść Boże,

Od razu chce zaznaczyć, że w moim pytaniu nie chodzi o zasadność, godność przyjmowania Komunii św. na rękę czy do ust. Absolutnie nie chcę wchodzić w tego typu dyskusję i spory. Proszę jedynie o podpowiedź jak wierny powinien "czyścić" dłoń po przyjęciu Pana Jezusa na rękę?

Ze względu na obecną sytuację w mojej parafii zaleca się przyjmowanie Komunii na rękę. Szanuje to i chcę dostosować się do tych zaleceń, dużo czytałam nt. tego sposobu przyjmowania Komunii, znaczenia teologicznego, nie mam przed nim oporów sumienia. Dwukrotnie przyjęłam Komunię na rękę i było to dla mnie duże przeżycie. Za każdym razem sprawdzam czy na lewej dłoni gdzie spoczywało Ciało Pańskie i na palach prawej ręki nie ma jakiś okruszynek. Na wszelki wypadek oblizuje jeszcze lekko palce gdyby pozostały jakieś okruchy których nie widzę. Jestem świadoma odpowiedzialności jaka na mnie spoczywa przyjmując Ciało Pańskie w ten sposób.

Mam jednak pewien niepokój czy przypadkiem nie przeoczyłam jakiś okruszynek Ciała Pańskiego. Bo przecież później dotykam rękoma mojego ubrania, wycieram kolana po powstaniu z klęczków, dotykam innych przedmiotów. I zastanawiałam się czy aby na pewno zrobiłam wszystko, aby ochronić Pana Jezusa przed profanacją. Czy w okruchach niewidocznych dla oczu również jest cały Pan Jezus? Proszę o podpowiedź jakie niezbędne czynności powinien wykonać wierny, aby wykluczyć możliwość profanacji Ciała Pańskiego przy przyjmowaniu Komunii na rękę.

 Re: Jak 'oczyścić' dłoń po przyjęciu Pana Jezusa na rękę?
Autor: Rrr (---.24.94.160.ipv4.supernova.orange.pl)
Data:   2020-05-03 16:51

Też oblizywalem palce, ale dla innych osob musi to wygladac obrzydliwie, wiec zaniechalem tej praktyki. Chyba trzeba sie niestety pogodzic z tym ze drobinki spadną na ziemię.. Pocieszam sie tym, ze podczas Ostatniej Wieczerzy uczniowie Pana Jezusa tez nie przyjmowali Ciala Pańskiego na język, na pewno cos upadło.

 Re: Jak 'oczyścić' dłoń po przyjęciu Pana Jezusa na rękę?
Autor: Magdalena (---.centertel.pl)
Data:   2020-05-03 17:46

Jo,

Mam podobny niepokój. Po raz pierwszy w życiu przyjmuję Pana Jezusa na rękę i to mi się nie podoba. Ale cóż...
Powinniśmy przede wszystkim bardzo uważać aby nie pokruszyć Hostii mocnym naciskiem palca, paznokcia, wtedy nie będzie okruszków. No i idąc do Komunii św. trzeba założyć okulary (jeżeli ktoś jest krótkowidzem). Tyle. Może ktoś dorzuci inne spostrzeżenia.

 Re: Jak 'oczyścić' dłoń po przyjęciu Pana Jezusa na rękę?
Autor: Ј (---.austin.res.rr.com)
Data:   2020-05-03 19:40

Nie "czyść". Skup się na Chrystusie, którego właśnie przyjęłaś, a nie swoich dłoniach. A obrzędy puryfikacji zostaw tym, którzy są do tego liturgicznie wyznaczeni. Nie twórz własnych.

Jeśli uważasz, że komunikanty są wyjątkowo kruche, porozmawiaj z ks. proboszczem o możliwości zakupu grubszych, mniej łamliwych.

 Re: Jak 'oczyścić' dłoń po przyjęciu Pana Jezusa na rękę?
Autor: 38 na karku (---.7.ftth.classcom.pl)
Data:   2020-05-03 19:56

Za radą księdza, który wczoraj odprawiał Mszę Świętą, staram się przyjmować do ust. Teraz udziela się Komunii bardziej uważnie. Czuję, że moje ręce są w kościele o wiele bardziej brudne, być może zakażone nawet, niż kapłana, który się odpowiednio przygotował. Ten ksiądz mówił, żeby leciutko na dolną wargę wysunąć język, to wtedy nie upuścimy. Zaczęłam stosować i mam mniejszy stres. No, chyba że nie ma takiej możliwości, albo szafarzowi się tak bardzo trzęsą ręce. To jest dobre rozwiązanie. Tylko spokojnie trzeba podchodzić.

 Re: Jak 'oczyścić' dłoń po przyjęciu Pana Jezusa na rękę?
Autor: ana (---.147.51.143.nat.umts.dynamic.t-mobile.pl)
Data:   2020-05-03 20:07

Nie przyjmuj na rękę, bo jest większa szansa że sobie zaszkodzisz, niż gdybyś przyjęła do ust. Musisz wpierw zdjąć maseczkę, a więc ewentualne wirusy masz już na ręce. Wcześniej też dotykałaś drzwi do kościoła, ławki, pieniędzy na tacę.

 Re: Jak 'oczyścić' dłoń po przyjęciu Pana Jezusa na rękę?
Autor: Ј (---.austin.res.rr.com)
Data:   2020-05-03 20:44

"Czuję, że moje ręce są w kościele o wiele bardziej brudne, być może zakażone nawet, niż kapłana, który się odpowiednio przygotował".

Niektórzy przyjmujący Ciało Chrystusa na rękę noszą ze sobą malutkie pojemniki z żelem do dezynfekcji i używają go tuż przed przystąpieniem do Komunii. Jest to ich stała praktyka, nie tylko w czasie zwiększonego zagrożenia - z tym że jeszcze sprzed "epoki maseczkowej". Przypuszczam, że wkrótce wymyślą jakąś technikę odkrywania ust, żeby nie brudzić tych części dłoni, które będą się z Ciałem Pańskim bezpośrednio stykać.

 Re: Jak 'oczyścić' dłoń po przyjęciu Pana Jezusa na rękę?
Autor: Ona (---.dynamic.chello.pl)
Data:   2020-05-03 20:54

Obejrzyj dokładnie rękę, Panu Jezusowi nie chodzi o to, żeby wpędzić nas w nerwicę. Jeśli zbierzesz wszystkie widoczne okruchy, to to wystarczy.

 Re: Jak 'oczyścić' dłoń po przyjęciu Pana Jezusa na rękę?
Autor: Margaret (---.wieszowanet.pl)
Data:   2020-05-03 21:29

Dziś w kościele widziałam przy wejściu płyn do odkażania. Można więc mieć czyste ręce, gdy się przystępuje do Komunii.
Maseczkę ściąga się trzymając za sznurek czy gumkę.
Z przyjmowaniem do ust chodzi przecież o możliwość przeniesienia wirusa przez księdza kolejnej osobie. Po każdym podaniu musi dezynfekować ręce. Sam też może zachorować i wtedy kwarantanna w parafii.
Faktycznie, pytanie niezbyt fortunnie postawione; choć jest "", to jednak jakby sugeruje, że ręka jest brudna, skoro trzeba ją czyścić. Puryfikacja to coś innego niż zmywanie naczyń, wręcz coś odwrotnego.
zob. https://blogownia.stacja7.pl/index.php/puryfikacja-eucharystyczne-sprzatanie/

 Re: Jak 'oczyścić' dłoń po przyjęciu Pana Jezusa na rękę?
Autor: guśka (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2020-05-03 22:27

Kiedyś czytałam (przykro mi bardzo, ale nie pamiętam gdzie), że po biczowaniu fragmenty Ciała Jezusa, które były wyrwane przez bicze i spadły na ziemię, Aniołowie pozbierali i umieścili w grobie razem z Jezusem po Jego śmierci. Po to, by Ciało Boże było w całości i nie zostało zbezczeszczone przez przechodniów. A obecnie Aniołowie, którzy uwielbiają Jezusa w tabernakulum w kościele, również zbierają partykuły Ciała Pańskiego, które powstają podczas komunikowania.
Przed Komunią na rękę również dezynfekuję dłonie. Potem proszę Matkę Najświętszą, by użyczyła mi swoich dłoni, żeby na nich mogło spocząć Ciało Jej Syna w drodze do mojego niegodnego serca.

 Re: Jak 'oczyścić' dłoń po przyjęciu Pana Jezusa na rękę?
Autor: Hanna (---.wtvk.pl)
Data:   2020-05-04 00:27

Nie czyść "na wszelki wypadek". Pan Jezus sam wybrał chleb i zapewne liczył się z okruchami. Ten Chleb przecież łamał, wiedział o kruchości. Jeśli nie widzisz wyraźnych okruchów Hostii, wszystko jest w porządku. Oblizywanie rąk na wszelki wypadek jest zbędne. Nie przesadzajmy, naprawdę nie trzeba.

Co do obaw sanitarnych.
Noszę mały żel do rąk (albo spirytus salicylowy). Tylko za pierwszym razem miałam kłopot, co i jak, kiedy, teraz dezynfekcja idzie sprawnie. Kapłani w mojej parafii też dezynfekują ręce, przed podejściem do ołtarza i przed podawaniem Komunii.
Z maseczką również sobie radzę, chwytam tylko za gumkę i tylko małymi palcami (choć dla osob starszych i mniej sprawnych to może być problem). Błyskawicznie nauczyłam się niedotykania ławki ani niczego innego w czasie mszy św., drzwi u nas zwykle są otwarte, a jeśli nawet nie - da się otworzyć ostrożnie. Przedramieniem itp. Poza tym dziś w kościele stał pojemnik z płynem do dezynfekcji, dostepny tuż po wejściu do koscioła.

Jest jeden fantastyczny plus tej historii z ostrożnością: wszyscy jesteśmy uważniejsi, i kapłani, i wierni, nie ma już - mam nadzieję - "maszynowego", szybkiego i bylejakiego podawania i przyjmowania Komunii (ani na rękę, ani do ust), co się przecież zdarzało. Oby to nam zostało.

 Re: Jak 'oczyścić' dłoń po przyjęciu Pana Jezusa na rękę?
Autor: Jo (---.f-net.pl)
Data:   2020-05-04 09:55

Dziękuję za wszystkie podpowiedzi.

Zgodnie z tym co napisałam w pierwszym poście nie chodzi o oczyszczanie związane z wirusami, zarazkami itp. Z tym sobie bez problemu radzę (przed wejściem do kościoła wierni mają dezynfekowane dłonie, noszę jeszcze ze sobą buteleczkę płynu na wszelki wypadek).

Chodzi o ochronę cząstek Pana Jezusa i o odpowiedzialność jaką wierny ponosi za ewentualne cząstki na swoich rękach.

Znalazłam jeszcze w internecie następujący cytat, jeżeli ktoś jeszcze zmaga się z podobnymi pytaniami wklejam, mi bardzo pomógł (fragment z artykułu J. Lécuyer, CSSp, Okruchy eucharystyczne, zamieszczonego w "Wiadomościach Archidiecezjalnych Warszawskich" 55 [63] (1973), nr 9):

"Przez cząstki należy rozumieć okruszyny, które się odłączyły od Hostii po konsekracji. Nie wchodzi w grę proszek i małe okruszynki, jakie mogły zamieszać się pomiędzy hostie przed konsekracją. Autorzy wszystkich czasów odradzali formalnie kapłanom obejmować intencją konsekrowania cząstki nieprzeznaczone do Komunii i do kultu eucharystycznego w ogóle (por. Capello, Tractatus canonico-moralis de Sacramentis, vol. I, 1933, wyd. 3, s. 271).
Cząstki, które się odłączyły od Hostii po konsekracji, szczególnie w momencie łamania, należy uważać za konsekrowane tak długo, jak długo ich postaci mogą być uważane za postaci chleba.
Trzeba, żeby cząstki, które się oddzieliły od Hostii konsekrowanej, wyglądały jeszcze jak cząstki chleba, w przeciwnym razie nie są już dalej znakiem i nie mogą dalej być podstawą dla obecności Ciała Chrystusowego. I to nie odnosi się tylko do cząstek niedostrzegalnych gołym okiem, lecz także do cząstek tak małych, że nie wyglądają już jak cząstki chleba."

To by oznaczało, że elementy zbyt małe, niedostrzegane dla oczu, nie mogą być nazwane chlebem. Skoro więc nie ma materii Eucharystii, czyli chleba, to nie można mówić o obecności Pana Jezusa w tych niedostrzegalnych okruszynach. Obowiązek spożycia istnieje tylko wobec okruchów które widzimy. I nie należy doszukiwać się profanacji tam gdzie jej nie ma. Bo nawet jak mamy pyłek na palcach to nie ma w nich Pana Jezusa.
Czy jest tu jakiś teolog/kapłan, który mógłby to potwierdzić? Że taki sposób myślenia jest prawidłowy?

 Re: Jak 'oczyścić' dłoń po przyjęciu Pana Jezusa na rękę?
Autor: Aneta (77.87.0.---)
Data:   2020-05-04 13:36

Nie wiem, czy to poprawne z teologicznego punktu widzenia, ale wydaje mi się, że gdyby Pan Jezus miał coś przeciwko kontaktowi z ziemią, to nie chodziłby po niej przez 33 lata, nie siadałby na niej i na pewno znalazłby jakiś sposób, by nie być do niej złożonym po śmierci. Nie wykorzystałby jej też do uleczenia niewidomego (J 9, 6n). Oczywiście nie zwalnia nas to z szacunku dla Hostii i dbałości o nią.

 Re: Jak 'oczyścić' dłoń po przyjęciu Pana Jezusa na rękę?
Autor: Ona (---.dynamic.chello.pl)
Data:   2020-05-04 14:47

Jo,
Niedawno czytałam wypowiedź o. Dariusza Kowalczyka SI na ten temat, niestety nie mogę jej teraz odnaleźć. Mówił on to samo, jeżeli w okruszynie nie można się już dopatrzeć materii chleba, to nie jest to Ciało Pana. Materią Eucharystii jest chleb, nie mikrookruszki czy pyłki.

 Re: Jak 'oczyścić' dłoń po przyjęciu Pana Jezusa na rękę?
Autor: Estera (---.165.kosman.pl)
Data:   2020-05-04 15:19

Twoja ręka została stworzona przez tego samego Boga, którego przyjmujesz.
Bóg rzekł Słowo - i wszystko się stało.
Słowo stało się Ciałem
Wcielone Słowo mówi: bierzcie i jedzcie - to jest Moje Ciało.
Kiedy przyjmujesz Jezusa w Komunii, Twoje ciało staje się tabernakulum.

To takie uzupełnienie do wypowiedzi J i Hanny.

 Re: Jak 'oczyścić' dłoń po przyjęciu Pana Jezusa na rękę?
Autor: Ј (---.austin.res.rr.com)
Data:   2020-05-04 18:51

"Czy jest tu jakiś teolog/kapłan, który mógłby to potwierdzić? Że taki sposób myślenia jest prawidłowy?"

Mam wrażenie, że w tej nowej dla Ciebie sytuacji (konieczności przyjmowania Komunii na rękę) dopuściłaś do głosu skrupuły. Nie wystarcza Ci, że przeczytałaś wypowiedź kapłana umieszczoną na portalu archidiecezji, ani fakt, że nad tym forum też czuwa kapłan. Usiłujesz zdobyć kolejne potwierdzenie, które Cię uspokoi. A może byś zamiast tego potwierdzenia spróbowała stawić czoła skrupułom?

 Re: Jak 'oczyścić' dłoń po przyjęciu Pana Jezusa na rękę?
Autor: Jo (---.f-net.pl)
Data:   2020-05-04 21:52

"J" dziękuję za cenna uwagę. Dodam jednak, że:

1. Przytoczony przeze mnie cytat znalazłam na pewnej stronie internetowej, nie stronie archidiecezji (nie wiem skąd ta informacja, że jest ze strony archidiecezji, nic takiego nie pisałam). W internecie możemy znaleźć różne informacje, zalecenia, przestrogi. Niekoniecznie zgodne z tym co głosi Kościół. Nie jestem teologiem. Staram się weryfikowane znalezione informacje.

2. Próba zrozumienia przeze mnie tych spaw, jest spowodowana tym, że jest to dla mnie (i nie tylko dla mnie) sytuacja nowa. I powoduje ona pewne obawy, pytania. Jeżeli rodzą się u mnie obawy w sercu staram się wówczas znaleźć rozumowe, racjonalne uzasadnienie, szukam wiedzy. Mój rozum wpływa na moje serce. Tak kształtuję moje sumienie, szukam racjonalności. Fakt rozumienia pewnych spraw uspokaja moje serce. I stąd moje pytanie i próba znalezienia odpowiedzi na zrodzone wątpliwości.

Osoby mające większe doświadczenie w przyjmowaniu Komunii na rękę mogą dzieląc się swoim doświadczeniem pomóc tym, którzy chcą również przyjąć Komunię w taki sposób.

 Re: Jak 'oczyścić' dłoń po przyjęciu Pana Jezusa na rękę?
Autor: Hanna (---.wtvk.pl)
Data:   2020-05-04 23:05

1. "Czy jest tu jakiś teolog/kapłan, który mógłby to potwierdzić? Że taki sposób myślenia jest prawidłowy?"

Zapytałabyś księdza w realu o Twój problem, sprawa by się mogła szybko zamknąć. Na forach generalnie nie masz gwarancji, że osoba, która się przedstawi jako ksiądz czy ktokolwiek, księdzem czy kimkolwiek innym jest. Takie życie.

2. Nie do końca na marginesie.
"Tak kształtuję moje sumienie, szukam racjonalności."

Znam to w pewnym sensie. Z autobiografii. Dla mnie szukanie zrozumienia nie było co prawda sposobem na kształtowanie sumienia, ale pomagało mi sobie poradzić z różnymi sprawami (i ze sobą) w perspektywie religijnej. Jeśli rozumiem, jest mi nadal łatwiej, oczywiście.
Tylko wiesz, ta metoda ma granice, jeśli chodzi o kwestie wiary. Bóg, którego do końca zrozumiem, nie jest Bogiem, bo jeśli mogłabym Go w pełni ogarnąć rozumowo, to znaczy, że mój rozum miałby nad Nim władzę.
Jest miejsce, gdzie warto powiedzieć: pas.

Ani fora, ani inne internety nie są pod tym względem dobrą przestrzenią, bo doświadczenie uczy, że ludzie potrafią w dziesiątkach tysięcy postów roztrząsać pewne rzeczy, bo nie umieją się zatrzymać w dociekaniu i dowodzeniu, ich rozum szuka zaspokajającej ich racjonalności.
Jako zabawa retoryczna to bywa w pewnych granicach całkiem fajne, ale jako metoda formacji ducha - nie.

 Re: Jak 'oczyścić' dłoń po przyjęciu Pana Jezusa na rękę?
Autor: Ј (---.austin.res.rr.com)
Data:   2020-05-05 02:16

"Osoby mające większe doświadczenie w przyjmowaniu Komunii na rękę mogą dzieląc się swoim doświadczeniem pomóc tym, którzy chcą również przyjąć Komunię w taki sposób".

Podzieliłam się z Tobą w pierwszym wpisie. No i co? Ile Ci to pomogło? :)
Ale jeszcze dodam, choć wątpię, że rozwiąże to TWÓJ problem, że konsekrowana hostia nigdy w zauważalny sposób nie ukruszyła mi się w dłoniach.

-------

Skrupulant nawet jeśli uzyska odpowiedź na swoje wątpliwości, po chwili pojawią się następne. I tak w nieskończoność…
Najlepsza pomoc - stosować się do poleceń spowiednika/kierownika duchowego.
moderator

 Re: Jak 'oczyścić' dłoń po przyjęciu Pana Jezusa na rękę?
Autor: Jo (---.f-net.pl)
Data:   2020-05-05 14:47

Nie zanegowałam ani nie poddałam w wątpliwość wypowiedzi piszących tutaj osób. Szkoda, że nie obyło się jednak bez oceniania czyjejś wrażliwości i wchodzenia w sumienie bez pytania.

 Re: Jak 'oczyścić' dłoń po przyjęciu Pana Jezusa na rękę?
Autor: Tomasz (---.dynamic.chello.pl)
Data:   2020-05-05 20:20

Nie wiem, czy Ci to pomoże, ale w neokatechumenacie "od zawsze" istnieje przyjmowanie Ciała Chrystusa na rękę. A chleb użyty do sprawowania Eucharystii nie jest to "klasyczny" komunikant, ale jest to chleb specjalnie upieczony przez któregoś z członków danej wspólnoty neokatechumenalnej. Taki chleb bardziej się kruszy i czasami rzeczywiście pozostają okruszki. Praktyka przyjmowania Komunii wygląda tak: rozdzielający Komunię Ciało Chrystusa kładzie na skrzyżowane ręce przyjmującego Komunię (prawa ręka na dole, lewa na górze), czyli kontakt jest tylko z lewą ręką. Przyjęcie Komunii wygląda tak, że prawą ręką (tą spod spodu) podnosi się Ciało Pańskie i bierze do ust. Ewentualne okruszki pozostają na lewej ręce. Następnie można poślinić palec wskazujący prawej ręki i nim zebrać ewentualne widoczne okruszki z lewej ręki i przenieść do ust. Nie stosuje się oblizywania ręki. Myślę, że te zasady można spokojnie stosować też przy przyjmowaniu Komunii.

 Re: Jak 'oczyścić' dłoń po przyjęciu Pana Jezusa na rękę?
Autor: Ј (---.austin.res.rr.com)
Data:   2020-05-06 00:12

Jo, czy do mnie skierowałaś te słowa o ocenie wrażliwości (Twojej, nie czyjejś) i wchodzeniu bez pytania w cudze sumienie? Jeśli tak, to zauważ, proszę, że pisząc o możliwych skrupułach, zaznaczyłam na początku, że chodzi tylko o moje wrażenie.

Weź też pod uwagę, że brak negacji czy podawania w wątpliwość cudzych wypowiedzi jednak różni się od uzyskania wewnętrznego spokoju, jaki odpowiedzi mogą przynieść. A drążenie przez Ciebie tematu wskazuje na to, że skierowane do Ciebie rady tego spokoju Ci nie przyniosły. Podziękowanie za odpowiedzi nie jest tym samym, co wyraźne potwierdzenie, że okazały się one pomocne.

Znam osoby, którym absolutnie nie mogłabym zarzucić braku szacunku czy umiłowania Eucharystii lub braku duchowej wrażliwości. A one zawsze przyjmują Ciało Chrystusa na rękę, choć mogłyby inaczej. Dłoni ani palców po tym nie oblizują ani się im nie przyglądają. Vasculum też ze sobą nie noszą ;)
Zaznaczam, że nie piszę o Mszach św. NEO (swego czasu zarzucano im profanację właśnie z powodu niedbałości o te okruchy), tylko tych, gdzie są używane komunikanty. I gdzie posługę też pełnią nadzwyczajni szafarze, którzy dezynfekują zawsze ręce PRZED podejściem do Ołtarza, po czym sami jako pierwsi przystępują do Komunii. Osobiście nie chciałabym trafić na szafarza, który postępowałby zgodnie z podpowiedzią Tomasza. I chyba nie byłabym jedyna...

Kiedy sama pierwszy raz przyjmowałam Najświętszy Sakrament na rękę, czułam się trochę nieswojo. Powodem było to, że nigdy przedtem w ten sposób nie dotykałam Ciała Chrystusa. Ale nie było we mnie żadnego lęku przed profanacją, tak jak u Ciebie. Wiedziałam, że Kościół na taką formę zezwala. I to mi wystarczało. A sama po prostu przestrzegałam zasad, które mnie obowiązują.

Naprawdę dobrze rozumiem, że można odczuć dyskomfort, jeśli we własnym mniemaniu jest się wolnym od skrupułów, a spotka się z taką sugestią. Ale uważam, że dla własnego duchowego dobra lepiej jest to podać ocenie doświadczonego kapłana (lub kilku w przypadku rozbieżności), zamiast obruszać się na sugerujących.

 Re: Jak 'oczyścić' dłoń po przyjęciu Pana Jezusa na rękę?
Autor: padre (---.adsl.inetia.pl)
Data:   2020-05-06 18:19

Pierwsze zapisane swiadectwa komuni na reke, ktore do naszych czasow dotarly, mowia, ze Cialo Pana przyjmowano na prawa reke i od razu spozywano jezykiem/ustami, a nie wkladano do ust palcami. Tak abp Rys uczy. Nikt nie broni ci bezposrednio przyjac z reki ustami Ciala Panskiego bez przekladania w palce.

 Re: Jak 'oczyścić' dłoń po przyjęciu Pana Jezusa na rękę?
Autor: Ј (---.austin.res.rr.com)
Data:   2020-05-07 00:14

Krótkie video, jak prawidłowo przyjmować Komunię św. na rękę: (klik).

 Re: Jak 'oczyścić' dłoń po przyjęciu Pana Jezusa na rękę?
Autor: Czytelniczka (---.dynamic.chello.pl)
Data:   2021-11-09 05:35

Kochana Jo, rozumiem Twoje rozterki. Jeżeli odczuwasz niepokój, a Twoje wrażliwe sumienie podpowiada Tobie, że należy ochronić partykuły Komunii przed profanacją, to ja bym zdecydowanie doradzała Ci iść za tą intuicją i przyjmować Ciało Pańskie w postawie klęczącej i nie na dłoń, ale bezpośrednio do ust, z konsekrowanej ręki kapłana. Mogę Cię zapewnić, że Twoje ciało będzie bezpieczne, a dusza nie będzie czuła żadnych rozterek (przy założeniu, że jesteś w stanie łaski uświęcającej). Piszę o tym z własnego doświadczenia.

 Odpowiedz na tę wiadomość
 Twoje imię:
 Adres e-mail:
 Temat:
 Przepisz kod z obrazka: