logo
Czwartek, 25 kwietnia 2024
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

 Formy grzecznościowe a przykazania
Autor: pytająca (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2020-06-09 19:27

Powszechnie wiadomo, że w naszej kulturze gdy ktoś nas czymś częstuje lub daje nam coś w prezencie należy to pochwalić, że dobrze, że fajne. A co jeśli nam nie smakuje lub prezent nam się nie podoba? Jak ta forma grzecznościowa ma się do przykazania "nie kłam"?

 Re: Formy grzecznościowe a przykazania
Autor: A ja powiem (---.play-internet.pl)
Data:   2020-06-09 20:43

Należy okazać wdzięczność osobie, która Ci coś daje, nie musisz mówić o tej rzeczy niczego oceniajacego ani pozytywnie, ani negatywnie. Oceniasz i doceniasz raczej gest.

 Re: Formy grzecznościowe a przykazania
Autor: Aneta (77.87.0.---)
Data:   2020-06-09 21:05

Wystarczy powiedzieć np. "Miło, że pamiętałeś, dziękuję" (jeśli chodzi o prezent) czy też "Widzę, że włożyłeś dużo pracy w przygotowanie tego dania" (w przypadku posiłku). Formy towarzyskie zostaną zachowane, a my nie skłamiemy. Odradzam szczególnie fałszywe pochwały posiłków. Raz tak zrobiłam u koleżanki i potem na każde moje przyjście jej mama podawała makaron z serem, który za pierwszym razem z grzeczności zjadłam i pochwaliłam, a którego tak naprawdę nie cierpię.

 Re: Formy grzecznościowe a przykazania
Autor: Marek (---.dynamic.chello.pl)
Data:   2020-06-14 15:04

O ile pamiętam, przykazanie brzmi "Nie będziesz mówił fałszywego świadectwa PRZECIW bliźniemu swemu".
Grzecznościowa forma (a nawet grzecznościowe "ucieszenie się") moim zdaniem nie są PRZECIW tej osobie.
Oczywiście, można użyć słów neutralnych, zaproponowanych powyżej.

 Odpowiedz na tę wiadomość
 Twoje imię:
 Adres e-mail:
 Temat:
 Przepisz kod z obrazka: