logo
Czwartek, 18 kwietnia 2024
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

 Dlaczego uczniowie mieli sprzedać płaszcz i kupić miecz?
Autor: Pytanie (---.191.105.213.ipv4.supernova.orange.pl)
Data:   2020-06-12 02:20

"35 I rzekł do nich: «Czy brak wam było czego, kiedy was posyłałem bez trzosa, bez torby i bez sandałów?» Oni odpowiedzieli: «Niczego». 36 «Lecz teraz - mówił dalej - kto ma trzos, niech go weźmie; tak samo torbę; a kto nie ma, niech sprzeda swój płaszcz i kupi miecz!"
Ewangelia Łukasza 22

Pan Jezus poleca tu uczniom sprzedać płaszcz i kupić miecz (tym którzy nie mają trzosa ni torby). W komentarzu jest mowa o mieczu słowa Bożego. Ale po co w takim razie sprzedawać płaszcz? I dlaczego miecz mają kupić tylko ci bez trzosa i torby?

 Re: Dlaczego uczniowie mieli sprzedać płaszcz i kupić miecz?
Autor: A2 (---.dynamic-3-poz-k-1-2-0.vectranet.pl)
Data:   2020-06-12 17:26

Moim zdaniem chodzi o to, że teraz (od wniebowstąpienia Pana Jezusa) czasy się zmieniły na inne. Wcześniej uczniom nic nie brakowało, ale teraz jest to już potrzebne, i trzeba załatwić samemu.

 Re: Dlaczego uczniowie mieli sprzedać płaszcz i kupić miecz?
Autor: Marek (---.dynamic.chello.pl)
Data:   2020-06-14 15:00

To ostrzeżenie przed naiwnym, fideistycznym podejściem do wiary - na zasadzie "mogę robić co chcę, a Bóg sprawi ze nic mi się nie stanie".

 Re: Dlaczego uczniowie mieli sprzedać płaszcz i kupić miecz?
Autor: danusia (178.219.104.---)
Data:   2020-06-14 21:00

Niestety nie mam linka :) Jedynie treść:

Co symbolizuje miecz?

Co oznacza miecz (to jeszcze jakoś próbuję zrozumieć - może jako czas oddzielania dobra od zła?), ale odpowiedź Chrystusa - dotycząca 2 mieczy (i że wystarczą?) cóż znaczyć może? „Lecz teraz - mówił dalej - kto ma trzos, niech go weźmie; tak samo torbę; a kto nie ma, niech sprzeda swój płaszcz i kupi miecz! Albowiem powiadam wam: to, co jest napisane, musi się spełnić na Mnie: Zaliczony został do złoczyńców. To bowiem, co się do Mnie odnosi, dochodzi kresu". Oni rzekli: "Panie, tu są dwa miecze". Odpowiedział im: "Wystarczy".”

Znaczenie symboliczne dwu mieczy wspomnianych w przytoczonym powyżej fragmencie Łk 22, 36-38 było do tej pory jedynie analizowane przez św. Ambrożego, który w swoim komentarzu do trzeciej ewangelii (Expositio Evangelii secundum Lucam) pisze, że prezentują one Stary oraz Nowy Testament. Te zaś, jako słowo Boga mają stanowić uzbrojenie ucznia Chrystusa przeciw działaniom złego ducha. Słowo Jezusa „wystarczy” w takim kluczu oznacza, że Biblia jest wystarczającym wyposażeniem każdego, kto jest nią umocniony.

Ciało św. Ambrożego (odziany w białe szaty) w Bazylice św. Ambrożego.

W opinii jednak współczesnych uczonych (św. Ambroży żył w IV w.), słowa uczniów z wersetu 38 zdradzają, podobnie jak wiele razy wcześniej, niezrozumienie znaczenia pouczenia Mistrza. Jezus w Łk 22,36 mówi symbolicznie o tym, że nastąpi zmiana sytuacji zarówno Jego jako Nauczyciela, jak i Jego uczniów. Ta zmiana opisywana jest przy pomocy wezwania do kupna miecza, za cenę oddania płaszcza. Tym, co w nowych okolicznościach będzie pomagało w przeżyciu jest nie płaszcz, ale miecz.

Płaszcz w symbolice biblijnej oznacza to, co człowiekowi jest niezbędne do przeżycia. Oprócz spełniania funkcji okrycia wierzchniego, służył on jako okrycie w czasie spoczynku nocnego. W pustynnym klimacie Palestyny i całego Bliskiego Wschodu noce bywają zimne, dlatego pozbawienie się płaszcza, mogło oznaczać narażenie się na niewygody, a nawet uszczerbek na zdrowiu. Z tego też powodu prawodawstwo Starego Testamentu, choć zezwalało na wzięcie w zastaw płaszcza, nakazywało zwrócenie go przed zachodem słońca (Wj 22, 25-26; Pwt 24, 10-13; zob. także Wj 22, 1-3). W Nowym Testamencie zrzucenie płaszcza przez niewidomego Bartymeusza jest analizowane jako symboliczne przedstawienie porzucenia starego życia i rozpoczęcia nowego, przemienionego łaską Jezusa (Mk 10, 46-52).

Słowo „wystarczy” można interpretować na kilka sposobów: po pierwsze można je rozumieć jako stwierdzenie, że dwa miecze wystarczą, by Jezus został zaliczony do grona złoczyńców (zob. Łk 22,37); po drugie, mogą kończyć dialog, który według Jezusa zmierza w złym kierunku, ponieważ uczniowie nie rozumieją myśli Nauczyciela. Należy jednak spojrzeć na wszystko, co poprzedza to słowo w całej Ewangelii oraz co następuje bezpośrednio po nim.

Słowo „wystarczy” jest ostatnim słowem, jakie Jezus wypowiada w ramach swojej publicznej działalności. Od Łk 22,39 rozpoczyna się sekcja mówiąca o aresztowaniu, męce i śmierci Jezusa. A zatem wszystko, co powiedział Jezus, będzie wystarczające do zrozumienia Jego poniżenia, umęczenia i zabicia. Choć zarówno uczniowie jak i czytelnicy nie uzmysłowią sobie znaczenia wszystkiego, co powiedział im Mistrz (zob. Łk 24, 44-47), to umocnieni Duchem Świętym będą mogli stać się Jego świadkami (zob. Łk 24, 48-49).

Bartłomiej Sokal

 Re: Dlaczego uczniowie mieli sprzedać płaszcz i kupić miecz?
Autor: Hanna (---.wtvk.pl)
Data:   2020-06-14 22:53

link udało mi się szybko znaleźć:
https://biblista.pl/ukryte/pytania/295-pytania-do-biblii/1778-189-co-symbolizuje-miecz-k-2236-38.html

 Odpowiedz na tę wiadomość
 Twoje imię:
 Adres e-mail:
 Temat:
 Przepisz kod z obrazka: