logo
Czwartek, 18 kwietnia 2024
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

 Co to właściwie jest obmowa?
Autor: krina (---.dynamic.mm.pl)
Data:   2020-06-23 15:56

Co to właściwie znaczy słowo "obmowa". Czy to znaczy, że już zupełnie, w zwykłej rozmowie, nie można nic powiedzieć o kimś innym?

---
Forowicze odpowiadają np. tutaj: (klik); (klik).

z-ca moderatora

 Re: Co to właściwie jest obmowa?
Autor: EmGie (---.bartnet.pl)
Data:   2020-06-23 18:21

(...)

---
KKK:
2477 Poszanowanie dobrego imienia osób zabrania jakiegokolwiek niesprawiedliwego czynu lub słowa, które mogłyby wyrządzić im krzywdę. Staje się winnym:
- pochopnego sądu, kto nawet milcząco uznaje za prawdziwą - bez dostatecznej podstawy - moralną wadę bliźniego;
- obmowy, kto bez obiektywnie ważnej przyczyny ujawnia wady i błędy drugiego człowieka osobom, które o tym nie wiedzą;
- oszczerstwa, kto przez wypowiedzi sprzeczne z prawdą szkodzi dobremu imieniu innych i daje okazję do fałszywych sądów na ich temat.

http://www.katechizm.opoka.org.pl/rkkkIII-2-2.htm

z-ca moderatora

 Re: Co to właściwie jest obmowa?
Autor: krina (---.dynamic.mm.pl)
Data:   2020-06-23 19:23

Przeczytałam i jeszcze bar5dziej nie rozumiem. Wygląda na to, że najlepiej wcale nie rozmawiać z ludźmi, bo chyba nie jest możliwe, by rozmawiając z kimś, nie wspomnieć czyjegoś zdania czy postępowania.

 Re: Co to właściwie jest obmowa?
Autor: Hanna (---.wtvk.pl)
Data:   2020-06-23 19:41

Można mówić o ludziach i ich czynach rzeczy dobre - i to w każdej ilości. Ujawnianie rzeczy złych na czyjś temat musi mieć mocne i obiektywne uzasadnienie (nie wystarczy: jestem na niego zła, nie lubię go, zalazł mi za skórę, męczy mnie, jest inny niż tego bym chciała). Informacje niedobre powinny być sprawdzone (inaczej to plotki i pomówienia), a ich przemyślane ujawnienie powinno się wiązać z dobrem - np. z tym, że ostrzegamy kogoś przed ewidentnym oszustem i tym sposobem bronimy przed krzywdą.
Naprawdę, nie wszystkie nasze rozmowy muszą dotyczyć obwinianych nieobecnych.

 Re: Co to właściwie jest obmowa?
Autor: klara (---.centertel.pl)
Data:   2020-06-24 14:51

"O bliźnich trzeba mówić albo dobrze albo wcale" - św. Jan Bosko
Drugi cytat, niestety nie wiem czyj, ale warto zapamiętać : "Mów o innych tylko to, co mógłbyś im powiedzieć w twarz".
To trudne ugryźć się czasem w język, ale można prosić Ducha Świętego o powściągliwość i opamiętanie, kiedy chciałby się obmówić kogoś.

 Re: Co to właściwie jest obmowa?
Autor: Asia BB (---.master.pl)
Data:   2020-06-25 22:38

Najlepiej mówić o innych tak, jakby stali obok - wtedy nie będzie obmowy.

 Re: Co to właściwie jest obmowa?
Autor: Krzysztof (---.play-internet.pl)
Data:   2020-06-27 12:14

Czy to jest grzech ciężki czy raczej lekki?
/.../

Czy to grzech?: (klik).
moderator

 Re: Co to właściwie jest obmowa?
Autor: Gaweł (77.111.246.---)
Data:   2020-07-01 12:37

Hanno mówienie o emocjach jest potrzebne więc chyba można powiedzieć że jestem złym na kolege czy mamę itp bo coś tam zrobili itp a mówienie o emocjach jest ważne (chocby dla zdrowia psychicznego; czy pozbycia się urazy) a także nie ma intencji obmowy więc mam nadzieję że jest w porządku i nie ma obmowy. Chyba duszenie emocji nie jest czymś ok więc mam nadzieję że można "Ujawnianie rzeczy złych na czyjś temat musi mieć mocne i obiektywne uzasadnienie" - w katechizmie pisze że wystarczy obiektywnie ważna przyczyna więc mam nadzieję że wystarczy obiektywnie ważna przyczyna a nie mocna obiektywnie :).
I poza tym mam nadzieje ze także jest wykluczające obmowe powiedzenie do w miarę zaufanej osoby o emocjach i nawet warto dodać że nie chcę jej pogorszyć w twoich "oczach"

 Re: Co to właściwie jest obmowa?
Autor: Ј (---.austin.res.rr.com)
Data:   2020-07-01 18:11

"Chyba duszenie emocji nie jest czymś ok"

Emocje można rozładowywać w różny sposób. Niekoniecznie musi to być relacjonowanie otoczeniu, co zaszło między nami a konkretną osobą, która jest temu otoczeniu znana. Zwłaszcza natychmiast. Sam fakt, że może to niektórym przynieść emocjonalną ulgę, to jednak za mało, by jednoznacznie stwierdzić, że jest to przyczyna obiektywnie ważna.

 Re: Co to właściwie jest obmowa?
Autor: Hanna (---.wtvk.pl)
Data:   2020-07-02 00:39

Gaweł wywołuje mnie do tablicy :) "Hanno mówienie o emocjach jest potrzebne". Jest. Ale nie jest potrzebne zniesławianie przy tym innych osób. Mówienie o emocjach jest mówieniem o SOBIE SAMYM. O tym, że jest nam źle, przykro, radośnie, niepewnie, że coś w nas się dzieje itd. Można się nauczyć mówić o swoich emocjach, a NIE o winach (rzeczywistych lub domniemanych) innych ludzi, osób przywołanych konkretnie, identyfikowalnych.
Nie twierdzę, że to łatwe, ale tego można się uczyć i nauczyć, poznając mechanizmy rządzące naszą psychiką i metody radzenia sobie z napięciami (są też kursy komunikacji, psychologii komunikacji itd). Lata świadomego treningu pomagają, zapewniam. Szukanie własnego emocjonalnego komfortu czyimś kosztem nie jest dobre i podobnie jak J. myślę, że nie jest to wystarczający powód "obiektywnie ważny".

Mam ogromne wątpliwości, czy obmawianie kogoś pomaga w pozbyciu się urazy - a takie założenie wynika, zdaje się, pośrednio z Twojej wypowiedzi.

 Odpowiedz na tę wiadomość
 Twoje imię:
 Adres e-mail:
 Temat:
 Przepisz kod z obrazka: