logo
Piątek, 30 października 2020
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
Kanał czerwony
Kanał zielony
 
 
 Czy w przyszłości cuda Jezusa będą wyjaśnione?
Autor: Amelia (213.199.248.---)
Data:   2020-06-29 22:01

Czy cuda związane z mocą Jezusa, które są aktualnie nie wyjaśnione za kilkadziesiąt lat będą czymś może nie normalnym, ale będą wyjaśnione przez naukę? Nie chce w jakikolwiek sposób wątpić w Bożą moc i nastawiać się że będzie to zrozumiałe w przyszłości ale ciekawi mnie ten temat. Pozdrawiam

 Re: Czy w przyszłości cuda Jezusa będą wyjaśnione?
Autor: Hanna (---.wtvk.pl)
Data:   2020-06-30 00:05

Sądzisz, że można będzie wyjaśnić przywrócenie życia osobie zmarłej, której ciało już się rozkłada?

Nie wydaje mi się, żeby było można po ludzku wytłumaczyć każdy cud Pana Jezusa. Trochę smętna byłaby to wizja. Że co, że sugestia, także zbiorowe złudzenie, perswazja, placebo, iluzja itp.?
W pewien sposób odbierałoby to Bogu manifestacje boskości. Okazałoby się, że nie jest mocniejszy od natury. Mieści się w niej, jest od niej mniejszy. Niewiele może. I na dodatek wykorzystywał niedouczenie prostaczków?
Poza tym od samego cudu ważniejszy jest jego sens. Cuda niosą ludziom dobro. Jezus nie zostawia ludzi bez pomocy. Ma władzę nad złem. nie tylko nad "błędem natury", ale nad złymi mocami duchowymi. Cuda, takie czy inne, potwierdzają boskość Mesjasza, są sposobem na poznanie Boga. Są znakami.
Pytanie, czy za tym hipotetycznym naukowym wyjaśnieniem cudów ma iść podważenie boskości Chrystusa.
Zresztą wszystko już było. Przecież powiadają, że nie zmartwychwstał, przecież to tylko Żydzi wykradli ciało wędrownego nauczyciela z Nazaretu...

 Re: Czy w przyszłości cuda Jezusa będą wyjaśnione?
Autor: B. (---.24.41.203.ipv4.supernova.orange.pl)
Data:   2020-06-30 03:01

O które cuda pytasz? O przejście przez zamknięte drzwi, oczyszczenie trędowatych, przywrócenie wzroku niewidomym? O uzdrowienie paralityka, pomnożenie chleba i ryb, wskrzeszenie martwego Łazarza? Czy o uspokojenie wzburzonego morza? Czy o inny rodzaj z cudów - znaków, które Jezus uczynił? Analizując po kolei każdy z tych cudów, nie sądzę, że "za kilkadziesiąt lat będą wyjaśnione przez naukę". Są ludzie przeciwni Kościołowi i Bogu, którzy byli i są w stanie przeznaczyć miliardy dolarów/euro, żeby doświadczalnie i "naukowo" powtórzyć którykolwiek z tych cudów, znaleźć mechanizm sprawiający te cuda. Ale na ludzkie siły to niemożliwe. Możliwe natomiast jest, gdy ludzkie siły zostaną oparte na Bogu, wtedy bez pieniędzy i badań naukowych mogą zostać powtórzone. Przykładem są świadectwa biblijne (np. Piotr uzdrowił bezwładne nogi człowieka w Imię Jezusa) i z naszych czasów np. świadectwa o faktach z życia o. PIO. "Od Ikara do kosmosu", ale zawsze z Bogiem :)
Serdecznie pozdrawiam.

 Re: Czy w przyszłości cuda Jezusa będą wyjaśnione?
Autor: Aneta (77.87.0.---)
Data:   2020-06-30 07:17

Moim zdaniem będą. Skoro to Bóg stworzył prawa natury, a sam nazywa się prawym i sprawiedliwym, to Jego cuda nie mogą być sprzeczne z tymi prawami. Jednak nawet, gdy już odkryjemy "jak On to zrobił", nie przestaną one być dla nas cudami, gdyż tylko On ma taką władzę nad naturą, że nawet wichry i morze są Mu posłuszne. Niektóre cuda biblijne już zostały wyjaśnione naukowo (teoretycznie), co nie znaczy, że potrafimy je powtórzyć. Reasumując: naukowe wyjaśnienie cudów to kwestia wiedzy, czynienie ich to kwestia władzy, a pełną władzę ma jedynie Bóg.

 Re: Czy w przyszłości cuda Jezusa będą wyjaśnione?
Autor: Mateusz (31.42.21.---)
Data:   2020-06-30 13:13

"Moim zdaniem będą. Skoro to Bóg stworzył prawa natury, a sam nazywa się prawym i sprawiedliwym, to Jego cuda nie mogą być sprzeczne z tymi prawami".

Aneto, takie rozumowanie jest błędne. Gdyby Pan Bóg miał być związany prawami tego świata oznaczałoby to, że stwarzając go, stworzył równocześnie samego siebie. On tymczasem nie zawiera się w świecie i nie jest przezeń w żaden sposób ograniczony. Nazywa się to transcendencją.
Zobacz, co stałoby się, gdyby Twój tok myślenia przełożyć na obrazowy przykład: mamy stolarza, który wyrabia stoły, szafki i krzesła. W związku z tym sam musi być jednym z tych mebli, bo nie może istnieć poza tym, co sam stworzył, a jedynie w jego ramach. Tymczasem jest człowiekiem, stolarzem.

 Re: Czy w przyszłości cuda Jezusa będą wyjaśnione?
Autor: Hanna (---.wtvk.pl)
Data:   2020-06-30 15:26

Problemem jest definicja cudu. Myślę, że dziś obowiązuje ta, która mówi o przekraczaniu praw natury, nie zaś o tym, że Bóg jest częścią natury i działa tylko wewnątrz, zgodnie z jej prawami.

"W wieku XIII św. Tomasz z Akwinu podaje następującą definicję: „Mówi się, że coś jest cudem, kiedy dzieje się poza porządkiem wszelkiego stworzenia”. Główny akcent kładzie na bezpośrednią ingerencję sprawczą Boga i pozostawia z boku aspekt „znaku”. Najistotniejsze według św. Tomasza jest to, że cud w swej przyczynowości przekracza wszelkie siły przyrody i jej naturalne prawa. Jako że cud jest zawsze zamierzony przez Boga, jego funkcja „znaku” — choć nie stanowi elementu definicji — pojawi się jako wynik racjonalnego wnioskowania z faktu zaistnienia Boskiej ingerencji. Taka koncepcja cudu królować będzie w teologii do końca XIX wieku.

Teologia śledzi postępy nauki w badaniu przyrody, odkrywaniu jej praw, stara się wykorzystywać je do rozwijania swych koncepcji i do skonkretyzowania owego „dziania się poza porządkiem wszelkiego stworzenia”. Za cud zaczyna się uważać zdarzenie, które nie poddaje się zwykłemu porządkowi praw natury, przeczy im, staje się wyjątkiem od reguł rządzących naturą.

Jak widać zatem, pojęcie cudu zmieniało na przestrzeni wieków swój znaczeniowy odcień. Kilkadziesiąt lat temu E. Dhanis sformułował często cytowaną później definicję: „Cud to zachodzące w przyrodzie i umieszczone w kontekście religijnym niezwykłe zdarzenie, które wyciągnięte za sprawą Boskiej interwencji poza granice działania praw naturalnych stanowi znak łaski skierowany do człowieka przez Stwórcę”
https://opoka.org.pl/biblioteka/T/TI/TIA/kosciol_i_nauka-12.html

 Re: Czy w przyszłości cuda Jezusa będą wyjaśnione?
Autor: Aneta (77.87.0.---)
Data:   2020-06-30 17:16

Mateuszu, nie do końca się z Tobą zgadzam. Jeśli byśmy założyli, że Bóg nie przestrzega ustanowionych przez siebie praw, to jaką mielibyśmy gwarancję, że będzie przestrzegał zawartego z nami przymierza? Oczywiście zarówno te prawa jak i to przymierze nie ograniczają Go, mógłby je złamać w każdej chwili. Ja jednak wolę wierzyć, że tego nie zrobi. Jak podkreśliłam na początku swojej wypowiedzi, to wyłącznie moje zdanie.

 Re: Czy w przyszłości cuda Jezusa będą wyjaśnione?
Autor: Robson (185.189.137.---)
Data:   2020-06-30 22:51

Pewien znajomy fizyk twierdził, że tylko z wyjaśnieniem rozmnożenia chleba miałby problem, bo to kreacja materii z niczego, a wszystkie inne cuda opisane w NT (ze zmartwychwstaniem włącznie) są niezwykle mało prawdopodobne, ale nie łamią wprost znanych praw fizyki.

Uważam, że to bardzo istotne, że tak było, że te znaki takie *musiały* być. Jak się dobrze przyjrzeć: bardziej "spektakularne" cuda Bóg działał przez choćby Mojżesza czy Eliasza. Jednak ani Mojżesz ani Eliasz nie działali cudów sami, więc (paradoksalnie) Bóg mógł zrobić więcej dla ich. Jezus, co widać wyraźnie, się "ograniczał", moim zdaniem przez to, że druga pokusa szatańska z pustyni była właśnie taka, żeby przeciwnie: wystąpić z mocą, zejść ze szczytu świątyni jako Mesjasz-cudotwórca, przyciągnąć do siebie ludzi wzbudzając w nich wiarę wtórną, wymuszoną przez podziw dla Jego potęgi. Szatan chciał żeby Mesjasz "wymuszał" wiarę cudami, więc Jezus robił dokładnie odwrotnie: działał cuda "przymuszany" czyjąś wiarą, jak np. kobiety chorej na krwotok.

Nie sądzę, aby jakiekolwiek naukowe "wyjaśnianie" cudów zmieniło cokolwiek w kwestii wiary w Boga. Ci sami, którzy obecnie powątpiewają we wskrzeszenie Łazarza i samo Zmartwychwstanie bo to po ludzku niemożliwe, nawet gdybyśmy sami nauczyli się czy choćby teoretycznie opracowali jakiś model odwracania śmierci poza obecnie przyjętą granicę śmierci mózgowej z niedotlenienia (na co się nie zanosi) -- tak samo by powątpiewali, że tego samego mógł dokonać ktoś tysiące lat temu bez obecnej wiedzy naukowej.

 Re: Czy w przyszłości cuda Jezusa będą wyjaśnione?
Autor: A ja powiem (---.play-internet.pl)
Data:   2020-07-03 07:42

Uważam, że będą wyjaśnione, na takiej samej zasadzie jak będzie dla nas jasne wszystko - po śmierci. 'Teraz widzimy jakby w zwierciadle, niejasno; wtedy zaś [zobaczymy] twarzą w twarz' (1 Kor 13,12) Czytałam o świętym Charbelu, który uzdrowił pewną kobietę dokonując fizycznie na niej operacji - we śnie. Czy to gorszy cud od pstryknięcia palcem? Przecież Pan Jezus mówił, że wszystko jest kwestią naszej wiary - jeśli będziecie mieć wiarę jak ziarnko gorczycy... (por. Mt 17,20). Czy cud przestaje być cudem jeśli zaczynamy go rozumieć? To nie tak, że Bóg jest ograniczony prawami natury, które stworzył - to my ich jeszcze nie znamy i tyle.
Pozdrawiam

 Re: Czy w przyszłości cuda Jezusa będą wyjaśnione?
Autor: Mateusz (31.42.21.---)
Data:   2020-07-03 14:14

„Jeśli byśmy założyli, że Bóg nie przestrzega ustanowionych przez siebie praw, to jaką mielibyśmy gwarancję, że będzie przestrzegał zawartego z nami przymierza”?

Aneto, czym innym jest dotrzymywanie danego słowa, tak, jak miało to miejsce w przypadku przymierza staro- i nowotestamentowego, a czym innym dostosowanie się do zmieniającej się sytuacji, jeśli jest się władnym wpłynąć na nią, a Pan Bóg jest i to z pewnością. Przy tym nigdy nie kłamie, ale nie jest też niczym ograniczony. Przestrzega danych ludziom obietnic dlatego, że ich kocha, a nie dlatego, że jest związany tym, co obiecał (tak jak my bywamy związani np. umową). W przypadku nieprzestrzegania zwykłej „ludzkiej” umowy grożą stosowne kary. Kto miałby ukarać Pana Boga, skoro nikt nie stoi nad Nim? I wreszcie – dlaczego mielibyśmy odrzucić możliwość miłości jako czynnika motywacyjnego do niepodejmowania określonych działań względem ludzi (tu naprawdę nie chodzi tu o ograniczanie)?

 Re: Czy w przyszłości cuda Jezusa będą wyjaśnione?
Autor: Aneta (77.87.0.---)
Data:   2020-07-03 19:00

Mateuszu, doceniam Twój zapał kaznodziejski wobec mojej osoby, jednak pozostanę przy swoim zdaniu. Z Bogiem.

 Odpowiedz na tę wiadomość
 Twoje imię:
 Adres e-mail:
 Temat:
 Przepisz kod z obrazka: