logo
Czwartek, 28 marca 2024
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

 Czy mogę przyjąć Komunię świętą?
Autor: bałwan (---.47.26.98.ipv4.supernova.orange.pl)
Data:   2020-07-08 15:52

/.../

O tym nie decydują wyniki ankiety internetowej. Odpowiedź czeka na Ciebie w konfesjonale.
moderator

 Re: Czy mogę przyjąć Komunię świętą?
Autor: bałwan (---.47.26.98.ipv4.supernova.orange.pl)
Data:   2020-07-08 16:58

no tak, ale raczej nie pójdę o to pytać do ksiedza

 Re: Czy mogę przyjąć Komunię świętą?
Autor: Jo (---.centertel.pl)
Data:   2020-07-08 18:06

A dlaczego nie? Ja nie raz pytałam w konfesjonale czy dana sytuacja jest grzechem.

 Re: Czy mogę przyjąć Komunię świętą?
Autor: bałwan (---.47.26.98.ipv4.supernova.orange.pl)
Data:   2020-07-08 18:44

Bo jak już będę u spowiedzi to zamiast pytać po prostu uznam to za grzech i go powiem, a jako że byłam w sakramencie pokuty kilka tygodni temu to nie planuje chodzić jeżeli nie mam grzechów ciężkich, dlatego chciałam zapytać czy nie pójście na 1 msze w kościele to grzech ciężki?

poza tym dla mnie to nie jest takie normalne pójść i zagadywać księdza albo rozwlekać się przy spowiedzi zamiast powiedzieć grzechy i odejsć, może u was to normalne, nie wiem

 Re: Czy mogę przyjąć Komunię świętą?
Autor: Hanna (---.wtvk.pl)
Data:   2020-07-08 21:28

Decyzji co do grzechu i nie-grzechu nie odejmuje się na forach, chociażby dlatego, że brak wystarczających danych, znajomości uwarunkowań, kontekstu itp.
Poza tym anonimowi ludzie w internecie nie powinni i nie mogą brać odpowiedzialności za rozeznanie Twojego sumienia. Ostatecznie też nie muszą być - darujcie - wiarygodni, dobrze przygotowani itd.

Konfesjonał nie jest maszynką do recytacji grzechów i ich odpuszczania. Tam jest też przestrzeń na pytania i konkretną rozmowę. Nie chodzi o próżne zagadywanie spowiednika, ale o wyjaśnienie zasadnych wątpliwości.

 Re: Czy mogę przyjąć Komunię świętą?
Autor: bałwan (---.47.26.98.ipv4.supernova.orange.pl)
Data:   2020-07-09 14:23

Akurat czytałam sporo na temat sakramentu spowiedzi i księża mówili że konfesjonał to nie pogaduszki i są ludzie którzy czekają w kolejce i nie powinno się przedłużać tylko zrobić swoje i wyjść, a jak ktoś potrzebuje z ksiedzem rozmawiać to się powinien umówić poza konfesjonałem

 Re: Czy mogę przyjąć Komunię świętą?
Autor: Ј (---.austin.res.rr.com)
Data:   2020-07-09 17:15

Rozmowy mogą mieć różny charakter. Są ludzie z natury gadatliwi i powściągliwi. To głównie do tych pierwszych kierowane są uwagi o zwięzłej spowiedzi.

Moderator jest księdzem. Poznał Twoje wątpliwości i odesłał Cię z nimi do konfesjonału. Posłuchaj go. Nie upieraj się przy swoim.

 Re: Czy mogę przyjąć Komunię świętą?
Autor: Ј (---.austin.res.rr.com)
Data:   2020-07-09 17:54

Wcześniej napisałaś: "jako że byłam w sakramencie pokuty kilka tygodni temu to nie planuje chodzić jeżeli nie mam grzechów ciężkich".

Katechizm Kościoła Katolickiego:

1458 Wyznawanie codziennych win (grzechów powszednich) nie jest ściśle konieczne, niemniej jest przez Kościół gorąco zalecane. Istotnie, regularne spowiadanie się z grzechów powszednich pomaga nam kształtować sumienie, walczyć ze złymi skłonnościami, poddawać się leczącej mocy Chrystusa i postępować w życiu Ducha. Częściej otrzymując przez sakrament pokuty dar miłosierdzia Ojca, jesteśmy przynaglani, by być - jak On - miłosierni:

Ten, kto wyznaje swoje grzechy, już działa razem z Bogiem. Bóg osądza twoje grzechy; jeśli ty także je osądzasz, jednoczysz się z Bogiem. Człowiek i grzesznik to w pewnym sensie dwie rzeczywistości; gdy jest mowa o człowieku, uczynił go Bóg; gdy mowa jest o grzeszniku, uczynił go człowiek. Zniszcz to, co ty uczyniłeś, aby Bóg zbawił to, co On uczynił... Gdy zaczynasz brzydzić się tym, co uczyniłeś, wówczas zaczynają się twoje dobre czyny, ponieważ osądzasz swoje złe czyny. Początkiem dobrych czynów jest wyznanie czynów złych. Czynisz prawdę i przychodzisz do Światła.

http://www.katechizm.opoka.org.pl/rkkkII-2-2.htm

 Re: Czy mogę przyjąć Komunię świętą?
Autor: po prostu (---.centertel.pl)
Data:   2020-07-09 20:30

konkretna odpowiedź na Twoje pytanie z Katechizmu Kościoła Katolickiego 2181:

"Przykazanie kościelne określa i precyzuje prawo Pańskie: "W niedzielę oraz w inne dni świąteczne nakazane wierni są zobowiązani uczestniczyć we Mszy świętej". Nakazowi uczestniczenia we Mszy świętej czyni zadość ten, kto bierze w niej udział, gdziekolwiek jest odprawiana w obrządku katolickim, bądź w sam dzień świąteczny, bądź też wieczorem dnia poprzedzającego. Eucharystia niedzielna uzasadnia i potwierdza całe działanie chrześcijańskie. Dlatego wierni są zobowiązani do uczestniczenia w Eucharystii w dni nakazane, chyba że są usprawiedliwieni dla ważnego powodu (np. choroba, pielęgnacja niemowląt) lub też otrzymali dyspensę od ich własnego pasterza. Ci, którzy dobrowolnie zaniedbują ten obowiązek, popełniają grzech ciężki."

http://www.katechizm.opoka.org.pl/kkkIII-2-1.htm#o15kkkIII-2-1

Jeśli więc nie było opisanego powyżej "ważnego powodu", to nie możesz iść do Komunii, jeśli wcześniej nie pójdziesz do Spowiedzi. Spowiedź to dar. Ja korzystam z niej zawsze, kiedy tylko potrzebuję.

 Odpowiedz na tę wiadomość
 Twoje imię:
 Adres e-mail:
 Temat:
 Przepisz kod z obrazka: