logo
Sobota, 20 kwietnia 2024
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

 Zrobiłam zbyt rygorystyczne postanowienie
Autor: pytająca (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2020-07-19 00:28

Zrobiłam postanowienie, ale teraz sądzę, że chyba było ono zbyt rygorystyczne albo po prostu zatęskniłam za tym czego obiecałam się wystrzegać. Czy mogę się z niego wycofać albo zmniejszyć rygorystyczność bez zaciągania winy moralnej przed Bogiem jako niedotrzymanie postanowienia.

 Re: Zrobiłam zbyt rygorystyczne postanowienie
Autor: Aneta (77.87.0.---)
Data:   2020-07-19 10:06

Myślę, że możesz, jeśli postanowienie nie było ślubowaniem. Ze ślubowania może zwolnić spowiednik. Zanim jednak zrezygnujesz, zastanów się, czy realizacja postanowienia naprawdę przekracza Twoje siły? Jeśli jesteś w stanie pokonać swoją słabość, to może warto jednak spróbować? Może na początek porozmawiaj ze spowiednikiem, opowiedz mu o całej sytuacji, poproś o błogosławieństwo i modlitwę w intencji wytrwania w postanowieniu? Rezygnacja jest ostatecznością, może rodzić poczucie porażki i spadek samooceny, a także osłabiać charakter. Oczywiście przyjęłam założenie, że Twoje postanowienie jest dobre i nikogo nie krzywdzi. Jeśliby np. człowiek przewlekle chory postanowił bez porozumienia z lekarzem odstawić leki, to z takiego postanowienia wręcz należy się wycofać.

 Re: Zrobiłam zbyt rygorystyczne postanowienie
Autor: Mateusz (84.38.87.---)
Data:   2020-07-19 13:06

Przede wszystkim zastanów się, dlaczego chciałaś dotrzymać czegoś, co może było dla Ciebie zbyt trudne. Aby dać komuś słowo, trzeba mieć choć cień pewności, że się tego dotrzyma, a żeby z kolei to było możliwe, należy znać swoje możliwości. Solenne obiecywanie komukolwiek, a tym bardziej Panu Bogu niemożliwej do wykonania nie uczyni z Ciebie bohaterki.
To tak na przyszłość, a o swoich pochopnie wypowiedzianych słowach powiedz w trakcie najbliższej spowiedzi.

 Odpowiedz na tę wiadomość
 Twoje imię:
 Adres e-mail:
 Temat:
 Przepisz kod z obrazka: