logo
Sobota, 15 sierpnia 2020
Szukaj w

Posłuchaj Radyjka
Kanał czerwony
Kanał zielony

Czym jest lichwa?
Autor: Rozterka (185.135.2.---)
Data:   2020-07-27 11:00

Dzie dobry,
Czy ktos moze mi powiedzie jakie jest stanowisko Kocioa w stosunku do oprocentowanych poyczek? Wspczesna definicja lichwy, ktr definiuje si zbyt wysoki procent moim zdaniem mocno odbiega od tej biblijnej. Na kartach Pisma witego wielokrotnie jest napisane by nie pobiera nadmiarowoci od dunika. Nie ma tu znaczenia wysoko oprocentowania. Chodzi o to by nie bra nic ponad to co si poyczyo. Mam sporo dylematw w tym wzgldzie odnonie dziaalnoci bankowej, czy udzielane przez nie kredyty s w takim razie moralne i czy katolik w ogle moe deponowa w nich rodki wiedzc, e bank i tak je komu poyczy na procent. Czy to nie jest wspudzia w grzechu lichwy? Czy to nie jest wszystko sprzeczne z nasz wiar? Jak z tym wszystkim jest naprawd? Z gry dzikuj za odpowiedzi.

-------

Forowicze odpowiadaj np. tutaj:

www.katolik.pl/forum/read.php?f=1&t=352901&a=2
www.katolik.pl/forum/read.php?f=1&t=195049&a=1

moderator

Re: Czym jest lichwa?
Autor: A2 (---.dynamic-3-poz-k-1-2-0.vectranet.pl)
Data:   2020-07-27 14:21

Przy obecnym oprocentowaniu wkadw oszczdnociowych nie ma mowy o lichwie.

Autor: A1 (---.dynamic.gprs.plus.pl)
Data:   2020-07-27 18:25

A oprocentowanie kredytw, szczeglnie hipotecznych?

Autor: B. (---.24.41.202.ipv4.supernova.orange.pl)
Data:   2020-07-31 03:10

ydzi mieli zakaz brania odsetek od innych ydw, od wspbraci:

(24) Jeli poyczysz pienidze ubogiemu z mojego ludu, yjcemu obok ciebie, to nie bdziesz postpowa wobec niego jak lichwiarz i nie karzesz mu paci odsetek. Ksiga Wyjcia 22:24

35 Jeeli brat twj zuboeje i rka jego osabnie, to podtrzymasz go, aby mg y z tob przynajmniej jak przybysz lub osadnik. 36 Nie bdziesz bra od niego odsetek ani lichwy. Bdziesz si ba Boga swego i pozwolisz y bratu z sob. 37 Nie bdziesz mu dawa pienidzy na procent. Nie bdziesz mu dawa pokarmu na lichw. Kp 25

1 (…) Kto bdzie przebywa w Twym przybytku, Panie,
kto zamieszka na Twojej witej grze?
(…) 5 ten, kto nie daje swoich pienidzy na lichw (…)
Ps 15

(12) U ciebie przyjmuje si podarki za przelanie krwi. Pobierasz odsetki i lichw, gwatem ograbiasz swego bliniego, ale o Mnie zapominasz - wyrocznia Pana Boga.
Ksiga Ezechiela 22:12

Pan Jezu opowiedzia przypowie, w ktrej banki i zysk z lokaty byy zaakceptowane. T przypowie o talentach przytacza dwch ewangelistw:

(27) Powiniene wic by odda moje pienidze bankierom, a ja po powrocie bybym z zyskiem odebra swoj wasno. Ewangelia Mateusza 25:27

(23) Czemu wic nie dae moich pienidzy do banku? A ja po powrocie bybym je z zyskiem odebra. Ewangelia ukasza 19:23

Tymczasem mj biecy rachunek bankowy jest oprocentowany na… „0” procent…

Skoro w przypowieci Pana Jezusa bank wypaca zyski od lokat, to musia te pobiera odsetki od poyczek :)

Susznie mwi si wic o tym, e lichwa to „nadmierne” odsetki.
Kiedy w mojej spdzielni mieszkaniowej uchwalona zostaa rezolucja - protest. Banki wwczas pobieray od kredytw mieszkaniowych 52% (!!!) rocznie w okresie budowy, a po zasiedleniu 38,5%. Spacao si tylko ustawowy, moliwy do spacenia ryczat, a niespacone odsetki banki kapitalizoway (powikszany by o nie kredyt). W nastpnym roku odsetki byy naliczane od tego powikszonego kredytu, czyli naliczano odsetki od kredytu i odsetki od odsetek. W kolejnych latach tak samo. Kredyt rs w miar spacania. To byy niespacalne kredyty. To bya lichwa. Gdy przysza inflacja i zaczlimy zarabia w milionach, przez krtki czas zaistniaa moliwo spaty tych kredytw w kwotach nominalnych, po zakoczeniu miesica kredyty miay podlega waloryzacji uwzgldniajcej inflacj (tzn. kredyty miay by powikszone). Przed bankami stay kolejki. Wieloletnie kredyty spacao si w jeden miesic. Taka Boa pomoc :)

Zatem poyczajmy sobie nawzajem nie pobierajc odsetek od rodziny i znajomych, a nawet darujc dugi, jeeli pozwala na to sytuacja materialna.

(21) Wystpny poycza, ale nie zwraca, a sprawiedliwy lituje si i obdarza. Ksiga Psalmw 37:21

(5) Dobrze si wiedzie mowi, ktry lituje si i poycza, postpuje w swych sprawach uczciwie. Ksiga Psalmw 112:5

(17) Poycza [samemu] Panu - kto dla biednych yczliwy, za dobrodziejstwo On mu nagrodzi. Ksiga Przysw 19:17

(1) Kto jest miosierny, poycza bliniemu, a kto wspomaga go sw rk, wypenia przykazania. Mdro Syracha 29:1

I teraz sowa trudne dla wielu do przyjcia, bo wielu z nas jest ubogich i jest to niemal nie do wyobraenia:

(34) Jeli poyczek udzielacie tym, od ktrych spodziewacie si zwrotu, jaka za to dla was wdziczno? I grzesznicy grzesznikom poyczaj, eby tyle samo otrzyma.
Ewangelia ukasza 6:34

(35) Wy natomiast miujcie waszych nieprzyjaci, czycie dobrze i poyczajcie, niczego si za to nie spodziewajc. A wasza nagroda bdzie wielka, i bdziecie synami Najwyszego; poniewa On jest dobry dla niewdzicznych i zych. Ewangelia ukasza 6:35

Serdecznie pozdrawiam.

Autor: Adam (---.echostar.pl)
Data:   2020-07-31 23:12

Troch to cikie droga B. bo czy w takim razie jako katolik, poyczyby np. mi katolikowi 10 000 z? I czy gdybym Ci nie spaci darowaby, czy raczej poszaby do sdu? Pytanie oczywicie hipotetyczne Pozdrawiam.

Odpowiedz na t wiadomo
 Twoje imi:
 Adres e-mail:
 Temat:
 Przepisz kod z obrazka: