logo
Czwartek, 28 marca 2024
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

 Czy moje bierzmowanie było ważne?
Autor: Maria (---.centertel.pl)
Data:   2020-07-30 16:45

"Na istotny obrzęd bierzmowania składa się namaszczenie olejem Krzyżma na czole bierzmowanego, włożenie na jego głowę ręki biskupa i słowa:

N., Przyjmij znamię daru Ducha Świętego.

Bierzmowany odpowiada: Amen.

Biskup: Pokój z tobą.

Bierzmowany: I z duchem twoim."

Ze stresu zapomniałam odpowiedzieć Amen i biskup sam to dopowiedział. Czy mimo to otrzymałam dar Ducha Świętego? Ponadto mieliśmy mało spotkań w związku z bierzmowaniem u nas na wsi. Pomimo to ten sakrament był ważny?

2. A co z osobami które były niewierzące w momencie przyjęcia bierzmowania?

 Re: Czy moje bierzmowanie było ważne?
Autor: Michał (---.centertel.pl)
Data:   2020-08-01 00:28

Witaj, Mario.

1. Odpowiadając krótko - Twoje bierzmowanie jest ważne.

Choć forma jest istotna i powinno przywiązywać się do niej dużą wagę, oprócz niej liczą się również intencje. Bóg tutaj nie jest bezwzględnym sędzią, który stwierdza, że jak nie powiedziałaś jednego słowa, nieważne z jakiej przyczyny, to wszystko przepada.
W Twoim przypadku było to podyktowane stresem, a nie zawiścią, niechęcią, brakiem pokory czy czymkolwiek innym. Zestresowałaś się i to jest naturalną reakcją. Chciałaś to powiedzieć, ale po prostu wypadło Ci to z głowy. Nie przejmuj się tym - sakrament jest ważny ;)

2. Odpowiadając na to pytanie - nie wiem i raczej nikt tego nie wie oprócz samego Ducha. Uważam, że lepiej czasem nie myśleć o takich rzeczach, a skupić się na sobie i pielęgnować te dary, które otrzymaliśmy w tym sakramencie :)

 Odpowiedz na tę wiadomość
 Twoje imię:
 Adres e-mail:
 Temat:
 Przepisz kod z obrazka: