logo
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

 Czy potrzebna woda święcona?
Autor: Mango (---.dynamic.gprs.plus.pl)
Data:   2020-09-11 22:48

Szczęść Boże, intryguje mnie ostatnio temat święcenia przez księdza przedmiotów, ziół, medalików, książeczek itp.
Ktoś zwrócił mi uwagę, że mój proboszcz herezje wygaduje, bo 15 sierpnia gdy ludzie przynieśli do kościoła zioła to odmówił tylko modlitwę i powiedział, że woda święcona nie jest potrzebna, bo to modlitwa ma moc. Ale innym razem, jakiś czas później, gdy miał poświęcić medaliki dla dzieci, to oprócz modlitwy, użył jednak wody święconej (Ale tylko dla medalików które były zebrane w jednym miejscu, bo przyniesione indywidualnie już wodą nie święcił).
Jak to tak naprawdę jest?

 Re: Czy potrzebna woda święcona?
Autor: Hanna (---.wtvk.pl)
Data:   2020-09-12 00:20

Pomijając wszystko inne - ze względów sanitarnych "prysznic" wodą święconą jest obecnie wykluczony. Nie używa się kropidła rozpryskującego wodę nad ludźmi. Być może gdyby te indywidualnie przyniesione medaliki były złożone w jednym miejscu, w dala od osób - użycie wody byłoby możliwe.
Co do herezji - ludzie szukają dziury w całym i stanowczo nadużywają tego słowa.

 Re: Czy potrzebna woda święcona?
Autor: Mango (---.dynamic.gprs.plus.pl)
Data:   2020-09-12 16:22

Rozumiem, jednak to nadal nie jest odpowiedź na pytanie. Czy taką pobłogosławioną (omodloną) rzecz należy po ustaniu tego całego szaleństwa przynieść jeszcze raz do poświęcenia wodą święconą?

 Re: Czy potrzebna woda święcona?
Autor: Hanna (---.wtvk.pl)
Data:   2020-09-12 21:45

Moim zdaniem nie.

 Re: Czy potrzebna woda święcona?
Autor: Ona (---.146.176.215.nat.umts.dynamic.t-mobile.pl)
Data:   2020-09-12 21:54

Dlaczego wygaduje herezje? W obrzędzie błogosławieństwa ziół zasadniczą rolę odgrywa modlitwa. Nie trzeba "święcić" medalików, różańców, modlitewników itd., nawet codzienne zanurzanie ich w wodzie święconej nic nie da, jeśli będziemy traktować to w sposób magiczny.

 Re: Czy potrzebna woda święcona?
Autor: Mimi333 (---.adsl.inetia.pl)
Data:   2020-09-13 18:25

Kropienie wodą święconą nie jest zakazane. Zakazane jest umieszczanie wody w kropielnicach, do których ludzie wkłądają ręce (a równoczesnie zostawiają tam to co na tych rękach mają). Kropienie czystą wodą święconą, z którą nikt nie miał kontaktu "dotykowego" nie stanowi żadnego zagrożenia i jak najbardziej jest praktykowane. Woda sama w sobie nie jest źródłem zakażenia, ani nie nabiera takiej "mocy" tylko dlatego że przeleci nad kimś chorym. Jak deszcz pada też nie ma zakazu wychodzenia z domu, a to mniej więcej to samo (z tym, że woda święcona czystsza niż to co spada z nieba).

 Odpowiedz na tę wiadomość
 Twoje imię:
 Adres e-mail:
 Temat:
 Przepisz kod z obrazka: