logo
Czwartek, 28 marca 2024
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

 Spowiedź (6 + 4 minuty) a pogańskie figurki
Autor: Kamil (---.play-internet.pl)
Data:   2020-09-13 20:20

Mam problem, otóż odbyłem dwie spowiedzi, po pierwszej, w której przez 6 minut wyznawane grzechy i w drugiej prawie 4 minuty. Posiadam w domu pogańskie figurki (słoniki i takie słońce). Nie mogę ich niestety wywalić, ponieważ mi mama nie pozwala i tlumaczylem jej dlaczego powinno się to wywalić. (niektóre wywaliłem). Czy spowiedź jest nadal wazna? Czy nie przyjąłem komunii po świętokradzku skoro nadal mam niektóre figurki w domu? Nie wierze w ich moc i nie chce aby były w domu ale nie mogę ich wywalić.

 Re: Spowiedź (6 + 4 minuty) a pogańskie figurki
Autor: Hanna (---.wtvk.pl)
Data:   2020-09-13 22:35

Naprawdę, nie przesadzajmy z szukaniem zła - a dokładniej ze słonikami. Skoro się w nie nie wierzy, skoro nie wiążesz ani Ty, ani ja, z nimi żadnych mocy, to w czym problem? Dziecko w rodzinie ma dużego pluszowego słonika, niebieskiego w kratkę, owszem, z podniesioną trabą, ja zaś mam bluzkę z motylkiem - i sorry, ale spowiadać się ani z maskotki, ani z motylka nie będę, bo to nonsens (tak, znam biblijny cytat, namiętnie nadużywany, o pozorach zła...) .

Czas spowiedzi nie ma tu nic do rzeczy. Po co nas o tym informujesz? Po co mierzysz taki czas? pachnie skrupułami.

 Re: Spowiedź (6 + 4 minuty) a pogańskie figurki
Autor: Mateusz (31.42.25.---)
Data:   2020-09-14 21:48

Jesteś podręcznikowym przykładem skrupulanta. Poczytaj w sieci, albo spytaj jakiegoś księdza co to jest i jak sobie z tym radzić. Figurki zwierząt (ani żadne inne) nie są "pogańskie" same z siebie, spowiedź nie nabiera "mocy" w zależności od czasu jej trwania i nie każda przyjęta Komunia święta jest świętokradzka tylko dlatego, że Tobie tak się wydaje. To tylko kilka typowych objawów, być może masz ich więcej.
I tylko tych słoników żal: teraz poniewierają się pewnie na wysypisku, a mogłeś był oddać je młodszemu rodzeństwu (jeśli je masz) albo na przykład przedszkolakom. Sprawiłbyś im tym radość, nie wyrządzając szkody duchowej.

 Re: Spowiedź (6 + 4 minuty) a pogańskie figurki
Autor: Pax (---.adsl.inetia.pl)
Data:   2020-09-15 20:54

Możesz chodzić do Komunii, spowiedź nie jest świętokradzka, jeśli nie możesz pozbyć się tych rzeczy bo np. nie są Twoje, czy też rodzice nie pozwalają to trudno. Jak się kiedyś wyprowadzisz to urządzisz po swojemu.
Jednak, ad vocem do poprzedników, nie można bagatelizować 1. Przykazania dekalogu, tu chodzi o czystość wiary i posłuszeństwo Bogu - proszę zobaczyć w Biblii jakie były konsekwencje za grzechy bałwochwalstwa, kompromisy z poganami, czy też nieposłuszeństwo Bogu w sprawach czystości wiary, przepisów rytualnych, czy też przedmiotów pogańskich. Naród wybrany - będący szczególną własnością Boga ma być czysty, święty i oddzielony od profanum.
(patrz katechizm o 1. przykazaniu) W życiu chrześcijanina nie może być miejsca na zabobony, horoskopy, zodiaki, magię, new age, satanizm - choćby w grach komp. i muzyce itd. buddyzm, hinduizm, rastafarianizm i wszystkie sekty.
Albo traktujemy Boga poważnie i swoją religię, albo bawimy się w synkretyzm i wybieramy jak w sklepiku co się podoba a co nie. Zdumiewające jest jak ludzie deklarujący się jako wierzący Bogu - zbierają amulety, odpukują w niemalowane, odczyniają uroki, słuchają muzyki satanistycznej, labo czytają horoskopy mówiąc, że w to nie wierzą.

 Re: Spowiedź (6 + 4 minuty) a pogańskie figurki
Autor: Hanna (---.wtvk.pl)
Data:   2020-09-15 22:34

Co do profanum, prosiłabym o bardzo jasne i szczegółowe wyjaśnienie, co nim jest, a co nie jest. Encyklopedyczne definicje profanum mowią o sferze świeckiej, o codziennym życiu człowieka - a ja z tych rzeczywistości dożywotnio nie zamierzam się wycofywać. Czy aby podział na sacrum i profanum (którego "należy unikać") ma sens w życiu chrześcijanina?

 Odpowiedz na tę wiadomość
 Twoje imię:
 Adres e-mail:
 Temat:
 Przepisz kod z obrazka: