logo
Czwartek, 25 kwietnia 2024
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

 Czy święci mogą się modlić za dusze czyścowe?
Autor: Anonim (---.184.86.56.ipv4.supernova.orange.pl)
Data:   2020-11-22 16:02

Św. Faustyna napisała w Dzienniczku (nr 20), że tylko żywi mogą przyjść z pomocą duszom czyśćowym. Zastanawia mnie dlaczego święci nie mogą skutecznie za nimi orędować?

 Re: Czy święci mogą się modlić za dusze czyścowe?
Autor: Hanna (---.wtvk.pl)
Data:   2020-11-22 18:44

Tylko żywi? Proszę o dokładny cytat. Sprawdziłam dwa wydania i nic.

W tekście, który mam przed sobą, Dzienniczek 20, nie ma takiego miejsca, a przynajmniej ja nic o "żywych" tam nie znajduję.
Jest natomiast fragment: "Ujrzałam Anioła Bożego, który mi kazał pójść za sobą. W jednej chwili znalazłam się w miejscu mglistym, napełnionym ogniem, a nim całe mnóstwo dusz cierpiących. Te dusze modlą się bardzo gorąco, ale bez skutku dla siebie, my tylko możemy im przyjść z pomocą".
Chodzi więc o to, że pomóc mogą modlitwy INNYCH osób, tych spoza czyśćca (nie wymieniono, kto to). Dusze czyśćcowe modlą się, jak pisze św. Faustyna, "bez skutku dla siebie".

 Re: Czy święci mogą się modlić za dusze czyścowe?
Autor: Robert (---.w.knc.pl)
Data:   2020-11-22 18:59

Przeczytałem ten wpis i wygląda na to, że uznałaś że "my" odnosi się tylko do ludzi żyjących na ziemi, gdy tymczasem w tym samym wpisie jest mowa o Matce Bożej odwiedzającej czyściec i przynoszącej ulgę cierpiącym duszom. Więc ewidentnie pomaga. Również cała nauka o odpustach zasadza się na tym, że "Kiedy [papież] na mocy swej władzy apostolskiej udziela odpustu tak dla żywych, jak i dla umarłych, wówczas rozdziela ze skarbca zasług Jezusa Chrystusa i Świętych." (cytat z bulli Cum postquam papieża Leona X). Wygląda więc na to, że święci pomagają duszom czyśćcowym.

Przy okazji ciekawostka: w kościele w Skolimowie (obecnie dzielnica Konstancina), gdzie przebywała św Faustyna pod obrazem Miłosierdzia Bożego i portretem św. Faustyny jest klęcznik z cytatem o Matce Bożej "Gwieździe Morza" przynoszącej ochłodę duszom czyśccowym.

 Re: Czy święci mogą się modlić za dusze czyścowe?
Autor: Mateusz (31.42.25.---)
Data:   2020-11-22 21:51

Ależ to oczywiste, że święci mogą się modlić za dusze w czyśćcu i robią to. Uważasz, że ich rola polega na patrzeniu na ludzi z Nieba i obstawianiu zakładów, komu uda się tam dostać, a komu nie? Tam nikt nie skąpi miłości potrzebującym, czyli ludziom na ziemi albo w czyśćcu tylko dlatego, że jemu już się udało.

 Re: Czy święci mogą się modlić za dusze czyścowe?
Autor: Anonim (---.184.86.56.ipv4.supernova.orange.pl)
Data:   2020-11-22 22:14

Ok, dziękuję. Ja zrozumialem "my" jako "zywi" ale faktycznie moze chodzic o wszystkich spoza czysca.

 Re: Czy święci mogą się modlić za dusze czyścowe?
Autor: danusia (178.219.104.---)
Data:   2020-11-22 22:27

Nr 20 to przede wszystkim dialog Świętej Faustyny z Panem Jezusem. Faustyna pyta za kogo jeszcze ma się modlić? Pan Jezus powiedział, że na przyszłą noc da jej odpowiedź - poznanie, za kogo ma się modlić. Potem Faustyna duchowo znalazła się w miejscu dusz cierpiących. Ostatecznie stwierdza, my tylko możemy przyjść im z pomocą. Faustyna jest osobą żyjącą na ziemi.
Wniosek Autora logiczny że żywi mogą tylko przyjść z pomocą a święci w niebie nie żyją na ziemi (są umarli dla świata). Na ziemi też są święci, nie tylko w niebie. Autorowi chodzi o świętych kanonizowanych, którzy nie są w ziemskim rozumieniu żywi. Zabawna sytuacja. Działa to na zasadzie świętych obcowania. Wymieniamy się modlitwami czyli my za dusze cierpiące w wieczności a one wtedy modlą się za nas tu na ziemi, to jest braterstwo serc i miłość bliźniego.

 Re: Czy święci mogą się modlić za dusze czyścowe?
Autor: Anonim (---.internetdsl.tpnet.pl)
Data:   2020-11-23 08:41

Do danusia: dokładnie tak to zrozumiałem, "tylko my możemy przyjść im z pomocą" = tylko my, żyjący na ziemi (tak jak wówczas Święta Faustyna)

 Re: Czy święci mogą się modlić za dusze czyścowe?
Autor: danusia (178.219.104.---)
Data:   2020-11-23 19:38

Anonimie, jest ciekawa książka "Rękopis z czyśćca" Siostra Maria Od Krzyża.
Tam jest taka relacja między żyjącą siostrą a tą która jest w czyśćcu i od tej współpracy dusz czyśćcowa szybciej pokonuje czyściec a ta siostra co jest na ziemi dzięki cierpieniom ofiarowanym za nią, postępuje duchowo na drodze wiary. Tu można poczytać w pdf
https://docs.google.com/file/d/0B0N9vjRsieiHanY1c3d4TXZnWmM/edit

 Re: Czy święci mogą się modlić za dusze czyścowe?
Autor: Margaret (---.wieszowanet.pl)
Data:   2020-11-23 21:00

ad Anonim
"faktycznie moze chodzic o wszystkich spoza czysca."
Bez przesady w drugą stronę. Po śmierci są możliwe trzy stany.

 Odpowiedz na tę wiadomość
 Twoje imię:
 Adres e-mail:
 Temat:
 Przepisz kod z obrazka: