logo
Poniedziałek, 25 stycznia 2021
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
Kanał czerwony
Kanał zielony
 
 
 Wybrać Krzyż z pasyjką czy bez?
Autor: Sylwia (---.play-internet.pl)
Data:   2020-11-24 06:06

Czy na Krzyżu powinna być umieszczona figurka Chrystusa Ukrzyżowanego? Chodzi o Krzyż wiszący na ścianie. Jeśli mam wybór wśród licznych dostępnych w sprzedaży to czy raczej wybrać ten z Jezusem czy nie ma to znaczenia?
Pytam ponieważ to raczej Krzyże protestanckie są bez wizerunku cierpiącego Chrystusa, co symbolizować ma zwycięstwo Jezusa Chrystusa nad śmiercią, całkowite zakończenie dzieła zbawienia i brak konieczności powtarzania bądź uobecniania ofiary krzyżowej.

 Re: Wybrać Krzyż z pasyjką czy bez?
Autor: bp Roman Pindel (77.87.0.---)
Data:   2020-11-24 14:11

/.../ Oddajemy cześć postaci Jezusa i krzyżowi, na którym został ukrzyżowany. Tych dwóch rzeczywistości nie można rozdzielić. Fałszywym gestem byłoby całowanie samej pasyjki, jak i tych dwóch skrzyżowanych belek. Herezją, jakimś błędnym rozumieniem krzyża i Ukrzyżowanego byłoby przyjęcie Jezusa bez cierpienia i krzyża. To tak, jakby ktoś czytał wyrywkowo Ewangelię - tylko tam, gdzie Jezus jest uśmiechnięty, spotyka się z przyjaźnią ze strony innych ludzi, gdzie jest miły, łagodny, bezkonfliktowy, pacyfista, tolerancyjny, przyjaciel prostytutek, a nawet ludzi, którzy robią przekręty finansowe. Oderwanie Jezusa od krzyża wyraża się także taką filozofią życiową, w której człowiek ucieka od trudu, od przeciwności życiowych, ucieka za wszelką cenę od cierpienia.
Herezją jest też przyjęcie tylko krzyża, bez Jezusa. To ogromne przeoczenie, bo krzyż ma sens tylko pod warunkiem, że Jezus jest na nim, że Jezus jest w tym krzyżu, który nas dotyka, że my jesteśmy z Jezusem ukrzyżowanym, kiedy cierpimy, jesteśmy prześladowani, niezrozumiani. Bo krzyż sam, bez Jezusa, to tylko i wyłącznie narzędzie męki i śmierci. Krzyż Chrystusa przypomina o miłości Boga do człowieka, o przejściu od stanu przeklętego grzesznika do stanu umiłowanego dziecka Bożego. Tylko ze względu na pamięć o Jezusie całujemy ten przedmiot, który jest narzędziem śmierci, ale też naszego zbawienia.

https://bielsko.gosc.pl/doc/1968187.Krzyz-ma-sens-tylko-z-Jezusem

 Re: Wybrać Krzyż z pasyjką czy bez?
Autor: Sylwia (---.play-internet.pl)
Data:   2020-11-24 20:08

Bardzo dziękuję

 Odpowiedz na tę wiadomość
 Twoje imię:
 Adres e-mail:
 Temat:
 Przepisz kod z obrazka: