logo
Czwartek, 25 kwietnia 2024
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

 Praca w święto nakazane lub niedzielę.
Autor: Rafał (---.multi.internet.cyfrowypolsat.pl)
Data:   2020-12-19 19:21

Szczęść Boże

Witam, chciałbym zapytać odnośnie pracy w niedzielę i święto nakazane, kiedy pracodawca z góry narzuca taką pracę dla pracowników a istotą grzechu, nie tyle grzechu śmiertelnego co w ogóle grzechu nawet powszedniego.

Otóż pragnę napisać, że zapoznałem się z dwoma tematami na forum. Mianowicie
1. https://www.katolik.pl/forum/read.php?f=1&t=303595&a=2
2. https://www.katolik.pl/forum/read.php?f=1&i=301970&t=301904

W naszym zakładzie sprawa wygląda tak. Zwykle mam wszystkie niedziele wolne, zbliża się święto Objawienia Pańskiego (Trzech Króli). Obecnie 6 stycznia w roku 2021 przypada we środę. Aby zapewnić ciągłość produkcji pracodawca dał nam wolny dzień 4 stycznia (poniedziałek) w zamian za pracę w kościelne święto nakazane (środę).

Wszelkie pertraktacje z pracodawcą odpadają bo zostały wywieszone kartki z odwołaniem do prawa, że pracodawca może coś takiego zrobić. Ja się na tym nie znam aż tak dokładnie i nie wiem.

2. Ponadto chciałbym zadać drugie pytanie w imieniu innych pracowników, pewnych starszych kobiet, które pracują na produkcji i zawsze pracują w sobotę a teraz ostatnio nawet wszystkie niedziele. Oczywiście pojawia się bunt ze strony pracowników, ale odpowiedź jest krótka pod groźbą zwolnienia z pracy.

Jak się ma czuć taka osoba wobec Pana Boga? Kiedy z pewnością dla niej trudno jest zmienić pracę będąc starszą osobą, gdzie pracuje w zakładzie już kilkanaście albo kilkadziesiąt lat, jeszcze w dzisiejszych czasach w dobie pandemii.

Zastanawia mnie jak to się ma jeśli chodzi o pojęcie grzechu bo to jest najważniejsze, aby go nie popełniać. Lubię swoją pracę w tym zakładzie (chodź może się to wydawać dziwne, gdzie tak wygląda przekaz informacji od pracodawcy), pracować i czynić wszystko na Chwałę Pana. Trochę ciężko mi sobie wyobrazić pracę w całkiem innym zawodzie bo większość takich prac jest dostępnych w naszym mieście. Plusem jest to, że to praca na miejscu bez dojazdu.

Pozdrawiam serdecznie

 Re: Praca w święto nakazane lub niedzielę.
Autor: Ona (---.30.19.238.nat.umts.dynamic.t-mobile.pl)
Data:   2020-12-19 21:28

Najważniejsza nie może być obawa o popełnienie grzechu, tylko relacja z Bogiem. Żeby mówić o grzechu, musi być czyn popełniony świadomie i dobrowolnie. Tu nie ma dobrowolności, czyli nie ma grzechu. Nie zgłaszasz się do niedzielnej/świątecznej pracy hobbistycznie, tylko wypełniasz swoje obowiązki. W niedzielę mamy "powstrzymać się od prac niekoniecznych", a nie "od każdej pracy". Nie mamy zasad szabatu, jak w judaizmie. Jeśli ktoś czuje się nieswojo, to zawsze zostaje udział w transmisji online (zakładam, że zmiana nie trwa 24h), albo dzień wcześniej.

 Re: Praca w święto nakazane lub niedzielę.
Autor: Esteraady (---.165.kosman.pl)
Data:   2020-12-20 01:18

"Wszelkie pertraktacje z pracodawcą odpadają bo zostały wywieszone kartki z odwołaniem do prawa, że pracodawca może coś takiego zrobić. Ja się na tym nie znam aż tak dokładnie i nie wiem."

Poznanie Kodeksu Pracy, choćby pobieżne, to nie jest zadanie na miarę zdobycia Mount Everestu. Dodatkowo: w PIP dyżurują osoby, które można spytać o kwestie, które Cię interesują.
Pracodawca ma obowiązek zapewnić co którąś niedzielę wolną - to też jest do sprawdzenia w PIP albo u dowolnego prawnika.

Są prace, które muszą być wykonywane w niedzielę. Są też takie, które nie muszą, a mimo wszystko są. Trudno, żeby w święta elektrownie nie pracowały, a szpitale nie przyjmowały chorych. Nie wiem, co produkuje Twój zakład, ale wydaje mi się, że w Twoim zakładzie praca w niedziele to widzimisię szefa. Mogę się oczywiście mylić.

 Re: Praca w święto nakazane lub niedzielę.
Autor: Tomasz (---.dynamic.chello.pl)
Data:   2020-12-20 10:19

Mój szef kiedyś zawarł z klientem umowę, że wykona na jego terenie pracę w niedzielę, gdy u klienta ludzie nie będą pracować, by nie zaburzać pracy jego firmy. Miałem w tej niedzielnej pracy uczestniczyć i miałem obiekcje. Umowa była zawarta i nie dało się jej zmienić. Porozmawiałem z księdzem u siebie w parafii, który mi powiedział, że w tej sytuacji najlepszym rozwiązaniem byłaby praca w niedzielę bez pobierania za nią wynagrodzenia. Poszedłem do szefa i powiedziałem, że wykonam tę pracę, ale że nie będę się wpisywać na listę obecności w tym dniu. Szef to zaakceptował, pracę zrobiłem, wynagrodzenia nie dostałem, ale za to szef już nigdy więcej nie planował dla mnie pracy w niedzielę.

 Re: Praca w święto nakazane lub niedzielę.
Autor: Mateusz (31.42.25.---)
Data:   2020-12-20 12:27

Słowo kluczowe w Twojej wypowiedzi, Rafale, to ciągłość pracy. Skoro pracujesz w ruchu ciągłym, pracodawca może wezwać Cię do pracy w święto, dając w zamian dzień wolny w innym terminie. Nie powinno to jednak niepokoić Twojego sumienia, bo nie Ty podjąłeś decyzję o pójściu do pracy w uroczystość Objawienia Pańskiego.

 Re: Praca w święto nakazane lub niedzielę.
Autor: A2 (---.rogozno.vectranet.pl)
Data:   2020-12-20 20:18

Jeśli trzeba iść do pracy - to idź, i nie rób problemów. Zwyczajnie pracuj, i nie miej wyrzutów sumienia. Co innego, gdy się sam zgłosisz, bo miałeś wybór. Brak wyboru oznacza brak odpowiedzialności. Zrób co masz zrobić, i wracaj do domu.

 Re: Praca w święto nakazane lub niedzielę.
Autor: lalou (82.177.5.---)
Data:   2020-12-21 08:33

A2, ze "zgłaszaniem się" też różnie bywa, chyba nie zawsze będzie to grzech. To samo można by powiedzieć o studiach zaocznych - ostatecznie studiujesz z wyboru, ale już potem na zajęcia w niedziele chodzić musisz.

 Re: Praca w święto nakazane lub niedzielę.
Autor: #%@&* (---.17-3.cable.virginm.net)
Data:   2020-12-23 18:20

Chciałem (delikatnie) zwrócić uwagę, że we współczesnym Kościele (znaczy się begogliańskim, napisałbym franciszkańskim, ale puryści mogliby mieć pretensje), nie ma niedziel i świąt nakazanych. Obowiązkowy jest tylko lockdown, a z sakramentów sakrament dezynfekcji. Reszta - nie.
P.S.
Niech ktoś, kto spróbuje zarzucić mi, że szerzę herezje, spróbuje wpierw to logicznie udowodnić.

 Re: Praca w święto nakazane lub niedzielę.
Autor: Rafał (---.multi.internet.cyfrowypolsat.pl)
Data:   2020-12-27 19:52

Dziękuję wszystkim za odpowiedź. Teraz wiem jak mam postąpić. Pozdrawiam serdecznie wszystkich.

 Re: Praca w święto nakazane lub niedzielę.
Autor: Mary (---.dsl.bell)
Data:   2021-01-05 20:57

Widze ze w Polsce pracodawca jest swieta krowa. W Kanadzie tylko raz mnie zapytali czy bede pracowac w niedziele powiedzialam ze nie. I przez 20 lat nikt mnie nie zapytal o prace w niedziele. To samo w poniedzialek wielkanocny. Nie wiem czy w Polsce sa zwiazki zawodowe, ktore moglyby niepotrzebna prace w niedziele ukrocic? Zwlaszcza dla pracodawcow obcych, bo swoi znaja zwyczaje katolikow. Podoba mi sie postawa Tomasza, pracodawca zorientowal sie co dla Tomasza jest wazne.

 Odpowiedz na tę wiadomość
 Twoje imię:
 Adres e-mail:
 Temat:
 Przepisz kod z obrazka: