logo
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

 Z papieru lub z komputera - jaka to różnica?
Autor: -ela- (---.multi.internet.cyfrowypolsat.pl)
Data:   2020-12-21 11:39

Witam. Codziennie staram się czytać fragment Pisma Świętego - czytanie na każdy dzień. Czy jest jakaś różnica gdy czytam je z księgi czy z komputera? Codzienne czytania przychodzą mi na skrzynkę mailową.

 Re: Z papieru lub z komputera - jaka to różnica?
Autor: Aneta (77.87.0.---)
Data:   2020-12-21 12:58

Nie ma. Pierwotnie Pismo Święte zostało spisane ręcznie na zwojach. Już czytanie drukowanej książki jest w tym przypadku korzystaniem ze zdobyczy postępu technologicznego (Gutenberg), dlaczego więc nie mielibyśmy korzystać z kolejnych? Istotne natomiast, że nośniki elektroniczne same w sobie bywają źródłem rozproszenia. Upewnij się, że odczytując z maila fragment Pisma Świętego, należycie się na tym skupiasz, że lektura jest połączona z modlitwą i rozważaniem Słowa Bożego, a nie myślisz w tym czasie o kolejnych mailach czy np. mediach społecznościowych. Podsumowując: kluczowa jest nasza postawa w czasie czytania (słuchania) Słowa Bożego, a nie rodzaj nośnika.

 Re: Z papieru lub z komputera - jaka to różnica?
Autor: Hanna (---.wtvk.pl)
Data:   2020-12-21 15:20

Jest różnica.

1. Komputer bardziej niszczy wzrok, mimo nie wiem jakich ekranów i okularów. Jestem tego przykładem.

2. Otoczenie informacyjne nie jest nieważne. Nawyk korzystania z netu odgrywa rolę, coś się w nas utrwala. Czytanie urywka Biblii jako jeden z maili, brewiarz między zerknięciem na onet, przejrzeniem iluś hiperłączy itd. ... pogoda, pandemia, skoki narciarskie, psalmy, ploteczki, reklama, Ewangelia... to ma wpływ na psychikę. Nie generalizuję, ale warto się temu przyjrzeć.

Oczywiście, że nośniki elektroniczne bywają iks razy wygodniejsze. Ale powiem Ci z przekonaniem, że otoczenie odgrywa pewną rolę. Dlatego choć nie chce mi się wstać po Biblię, ale wstać warto. Sięgnięcie po papierową wersję mi bardzo pomaga.
No chyba że umiesz się odizolować od wszelkich skojarzeń internetowych, także podświadomych (jak?), i zorganizować sobie świetnie przestrzeń świętą w necie. Ja nie bardzo i nie zawsze. Między innymi dlatego, że internet jest obecnie moim narzędziem pracy.
Warto więc pomyśleć o tych rzeczach. Zastanowić się. To trochę jak z mieszaniem pracy i domu, nierozróżnianiem przestrzeni, na które teraz skarży się wielu ludzi.

 Re: Z papieru lub z komputera - jaka to różnica?
Autor: Mateusz (31.42.25.---)
Data:   2020-12-21 16:05

Komputer potrafi rozpraszać. Ktoś zacznie czytać fragment Ewangelii przeznaczony na dany dzień, a skończy chwilę później na stronie o tematyce niekoniecznie biblijnej. Nie twierdzę, że z Tobą też tak jest, ale przy korzystaniu z papierowego wydania Pisma Świętego takie ryzyko nie istnieje. Przynajmniej teoretycznie.

 Re: Z papieru lub z komputera - jaka to różnica?
Autor: G_JP (---.nycmny.fios.verizon.net)
Data:   2020-12-21 19:34

Z monitora komputera o tyle dogodniej jest korzystać, że można ustawić monitor zewnętrzny na wysokości oczu, i przeciwdziałać tworzeniu się kifozy szyjnej. Oczywiście można postarać się o odpowiednią podstawkę do grubych książek, ale chyba obecnie nie jest łatwo takie dostać.

 Re: Z papieru lub z komputera - jaka to różnica?
Autor: Marek Piotrowski (---.dynamic.chello.pl)
Data:   2020-12-21 22:56

To sprawa indywidualna. Jeśli Ci się dobrze czyta i modli, nie ma problemu. Wiele osób jednak woli tekst na papierze.

 Re: Z papieru lub z komputera - jaka to różnica?
Autor: Mira (---.securex.cc)
Data:   2020-12-24 08:00

Sama musisz sobie odpowiedzieć na pytanie :) Dla mnie lepiej jest czytać w wersji papierowej, ale bardzo lubię też słuchać audiobooków Biblii.

 Odpowiedz na tę wiadomość
 Twoje imię:
 Adres e-mail:
 Temat:
 Przepisz kod z obrazka: