logo
Sobota, 20 kwietnia 2024
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

 Na jaki temat porozmawiać z Bogiem?
Autor: Karol (---.adsl.inetia.pl)
Data:   2020-12-30 14:09

Niech będzie pochwalony Jezus Chrystus, Szczęść Boże.

Na jaki temat z Bogiem porozmawiać? Zastanawiam się nad tym kilka lat i znaleźć odpowiedzi na to pytanie nie mogę. Nie chcę opowiadać Bogu o swoich problemach. Wiem, ze tematów jest tysiące, ale nie mogę znaleźć takiego tematu, który otworzy moje serce przed Bogiem. Oddam wszystko, żeby móc swobodnie i jak najdłużej porozmawiać z Bogiem. Nie chodzi mi o modlitwę formułkami, ale własnymi słowami. Chciałbym też na modlitwie pokazać Bogu, że interesuje mnie Jego Osoba, a nie tylko moje sprawy.

Dziękuję za odpowiedź
Pozdrawiam wszystkich gorąco

 Re: Na jaki temat porozmawiać z Bogiem?
Autor: aga (---.static.ip.netia.com.pl)
Data:   2020-12-30 14:51

Módl się tak jak potrafisz i nie módl się jak nie potrafisz. Posłuchaj konferencji ojca Zatorskiego OSB:
https://youtu.be/O2QczE7mOrg

 Re: Na jaki temat porozmawiać z Bogiem?
Autor: Gabi (94.134.89.---)
Data:   2020-12-30 15:01

Karolu :-)

Według św. Teresy modlitwa to wiele razy powtarzana rozmowa z Tym, o którym wiemy, że nas miłuje. Najważniejsza i najpiękniejsza wiadomość dla Ciebie, Karolu, że istnieje Ktoś, Kto Cię nieskończenie miłuje Miłością, o której nawet Ci się nie śniło :-) Ona przekracza wszelką Twoją wyobrażnię i oczekiwania, pragnie Ci się nieustannie oddawać i karmić Cię Sobą, abyś był szczęśliwy już tutaj na ziemi. Bóg jest nieskończenie otwarty na nas i stworzył nas otwartymi na Siebie, nieustannie nas przyciąga i chce być blisko nas, jak najbliżej. Interesuje Go wszystko, co Ciebie interesuje, ponieważ jest Emmanuelem, Bogiem z nami, z Tobą, dla Ciebie. Dlatego nie zastanawiaj się, jaki temat z Nim poruszyć, gdyż On już dawno nie może się doczekać, aż się do Niego zwrócisz :-) Nie musisz się wysilać na jakieś grzecznościowe frazesy, bądż po prostu sobą, bo On najbardziej ceni autentyczność. W końcu Ciebie stworzył i zna Ciebie "od podszewki" :-), kocha nieprzytomnie, jest Twoim najbliższym Przyjacielem, Który Cię akceptuje i otacza najczulszą troską. Przy Nim możesz się poczuć całkowicie bezpiecznie i zwierzyć Mu się z największych tajemnic swojego serca. On jest Bogiem bliskim, delikatnie przenika Cię, otacza Cię i wypełnia Swoją łaską. Powiedz Mu to wszystko, co napisałeś powyżej i oddaj Mu inicjatywę. On się zatroszczy o resztę :-)

Gdybyś chciał więcej poczytać na temat modlitwy, to np. tutaj:
https://www.gosc.pl/doc/2267344.Modlitwa-wedlug-Teresy

 Re: Na jaki temat porozmawiać z Bogiem?
Autor: Aneta (77.87.0.---)
Data:   2020-12-30 15:36

Może spróbuj zacząć od takich trzech spraw: czego najbardziej pragniesz? Czego najbardziej się boisz? Czego najbardziej żałujesz? Za co najbardziej jesteś wdzięczny? Te pytania pomagają nie tylko w rozmowie z Bogiem, ale też w poznaniu samego siebie. Odpowiedź na nie może być dobrym punktem wyjścia do modlitwy. W dalszej kolejności warto zapytać siebie, kim jest dla mnie Bóg. W poszukiwaniu odpowiedzi warto opierać się na Piśmie Świętym.

 Re: Na jaki temat porozmawiać z Bogiem?
Autor: Hanna (---.wtvk.pl)
Data:   2020-12-30 16:37

Nie marnuj kolejnych lat na myslenie: o czum by tu...
Mozna rozmawiac na każdy temat, który jakoś Ciebie dotyczy.
Po prostu, opowiadaj o swoim dniu,
o swoim życiu,
o swoim "nie wiem, jak z Tobą rozmawiać",
o swoich radościach,
o swoich wątpliwościach,
o swoich bólach,
o swoich marzeniach,
o swoich pytaniach,
o swoich planach,
o swoim zainteresowaniu Nim,
o swojej niepewności,
o tym, co wobec Niego czujesz,
co czujesz wobec innych ludzi, wobec świata, wobec siebie,
o trudnych i radosnych sprawach innych ludzi, Twoich, świata...
Następne 50 dopisz sam.

"nie mogę znaleźć takiego tematu, który otworzy moje serce przed Bogiem". No bo tego się uczymy, rozmawiając. Nie musi być tak, że od razu jakis temat pstryk - i Cię otworzy.

Nie rozumiem, dlaczego nie chcesz rozmawiać z Panem Bogiem o problemach. A z kim lepiej? I tak sam sobie z nimi nie poradzisz. Ja też nie. Nie miejmy tu złudzeń.

 Re: Na jaki temat porozmawiać z Bogiem?
Autor: Karol (---.adsl.inetia.pl)
Data:   2020-12-30 19:24

Witaj,

Źle się wyraziłem. Nie chcę, aby Bóg to była osoba tylko do rozwiązywania problemów, ale do porozmawiania. Nie chcę Boga traktować jak psychologa, ale przyjaciela. Jeśli będę uważał, że trzeba porozmawiać o jakimś problemie to porozmawiam, ale na co dzień wolę porozmawiać o innych rzeczach.

Dziękuję za odpowiedź.
Pozdrawiam Cię gorąco.

 Re: Na jaki temat porozmawiać z Bogiem?
Autor: Asia (---.dynamic.gprs.plus.pl)
Data:   2020-12-30 20:00

Zastanawiasz się kilka lat, a On w tym czasie każdego dnia siedział obok Ciebie i zastanawiał się, kiedy Go dostrzeżesz obok siebie. Czekał na to. Kiedy Go dostrzeżesz i skierujesz te myśli do Niego. I razem się nad tym zastanowicie. To może być bardzo dobry temat do rozmowy.

Jak chcesz pokazać Bogu, że - jak piszesz - interesuje Cię Jego Osoba, to po prostu przyjdź do Niego. Spotkaj się z Nim. Przyjdź i powiedz - "Panie Jezu, jestem. Chcę z Tobą pobyć przez chwilę. Mam trochę czasu i chciałbym go spędzić razem z Tobą. Chciałbym z Tobą porozmawiać. Opowiedzieć Ci o tym, co we mnie jest, ale nie bardzo wiem jak zacząć. Od czego. Proszę, pomóż mi. Nie umiem się przed Tobą otworzyć. A bardzo bym chciał. Chciałbym z Tobą porozmawiać, tylko chyba nie potrafię. I nie chcę się skupiać tylko na sobie. Chciałbym posłuchać też tego, co Ty chcesz mi powiedzieć."
Zacznij w ten sposób, a resztę zostaw Jemu. Najważniejsze jest to, że przyjdziesz do Niego. Samo to - "Panie Jezu, jestem."

 Re: Na jaki temat porozmawiać z Bogiem?
Autor: Wierna (---.static.ip.netia.com.pl)
Data:   2020-12-30 20:29

Na modlitwie nie zapominaj też o słuchaniu.

 Re: Na jaki temat porozmawiać z Bogiem?
Autor: A2 (---.rogozno.vectranet.pl)
Data:   2020-12-30 22:30

Nie musisz nic mówić. Po prostu bądź, trwaj...

 Re: Na jaki temat porozmawiać z Bogiem?
Autor: Mateusz (31.42.25.---)
Data:   2020-12-30 22:50

Karolu, nie myl Pana Boga z urzędnikiem. W rozmowach z Nim nie ma określonej formy, którą należy koniecznie zachować, czy listy tematów "dozwolonych". Módl się tak, jak potrafisz najlepiej i nie przejmuj, że o zapomnisz o czymś powiedzieć. Pan Bóg wie, co Cię cieszy/trapi/zastanawia jeszcze zanim ubierzesz to w słowa. Nie chodzi o to, żebyś wymienił wszystko co do joty, ale raczej o sam akt wolicjonalny (takie ładne słowo, przymiotnik utworzony od rzeczownika wola, w angielskim wyraźniej to widać) z Twojej strony. Tak więc wiedz w jakiej intencji chcesz się modlić i wykrzesaj z siebie motywację, a reszta pójdzie już z górki.

 Re: Na jaki temat porozmawiać z Bogiem?
Autor: Hanna (---.wtvk.pl)
Data:   2020-12-30 23:07

Karolu, nie trzeba też koniecznie wiedzieć, w jakiej intencji chcesz się modlić. Nie trzeba szukać, znajdować, wyrażać tej intencji. Wystarczy czasem być przed Panem Bogiem. Chcieć z Nim być. Nawet "bez tematu".
Ale owszem, to wypowiedzenie się, wylanie serca, otwarcie się bywa też bardzo ważne. Pomocne, rozwijające dzięki Bożemu wsparciu.

 Re: Na jaki temat porozmawiać z Bogiem?
Autor: #%@&* (---.17-3.cable.virginm.net)
Data:   2020-12-31 10:25

Zgadzając się z poprzednikami: To zależy od tego co chcesz osiągnąć.

 Re: Na jaki temat porozmawiać z Bogiem?
Autor: Rafał (---.multi.internet.cyfrowypolsat.pl)
Data:   2021-01-01 19:14

Witaj Karol

Mam książeczkę o spowiedzi świętej. Wybrane fragmenty zostały opracowane o dzieło "Stojąc przed Bogiem" autorstwa Św. Alfonsa Maria de Liguori i znajdziemy tam fragment o rozmowie z Panem Bogiem.

Roz 3
On jest zawsze blisko ciebie

Przyjaciele na tym świecie przeżywają chwile, kiedy mogą rozmawiać ze sobą, oraz czas rozłąki, Boga i ciebie natomiast nigdy nic nie może rozdzielić. Nawet podczas snu Bóg będzie zawsze czuwał nad tobą. Kiedy odpoczywasz, On nie opuszcza cię i myślą zawsze jest przy tobie, także w nocy może przemawiać do ciebie poprzez natchnienia, ofiarowania, dziękczynienia i nieustannie może trwać Jego pełna czułości rozmowa z tobą.
Jeżeli więc pragniesz podobać się miłującemu sercu twojego Boga staraj się jak najczęściej rozmawiać z Nim w zaufaniu, On nigdy nie wzgardzi rozmową z tobą. Zapewne nie usłyszysz Go zmysłem słuchu, lecz skoro tylko oderwiesz się od zajęć i poświęcisz czas na rozmowę sam na sam z Bogiem, usłyszysz w sercu Jego głos. On będzie do ciebie przemawiał, objawiając swoją dobroć poprzez natchnienia. wewnętrzne światło, delikatne poruszenia serca, znaki przebaczenia, pokój, którym cię obdarzy, poprzez nadzieję raju, radość wewnętrzną, słodycz Jego łaski, poprzez pełne miłości przygarnięcie do Jego serca. Będzie więc przemawiał głosem miłości.

Uważam, że taka wprost rozmowa nie powinna oczywiście zastępować nam modlitwy, np. różaniec święty czy innych modlitw. I oczywiście zachęcam Cię do mówienia Panu Bogu o swoich problemach, np. podczas rachunku sumienia czy na koniec dnia. Nie ma co się krępować. O swoich słabościach Panu Bogu jak najbardziej należy mówić.

Pozdrawiam :)

 Re: Na jaki temat porozmawiać z Bogiem?
Autor: Asia (---.dynamic.gprs.plus.pl)
Data:   2021-01-02 14:11

Napisałeś, że chcesz traktować Boga jak przyjaciela. W takim razie to pytanie jest już chyba nieaktualne. Sam sobie na nie odpowiedziałeś. Bo z przyjacielem można porozmawiać na każdy temat.

 Re: Na jaki temat porozmawiać z Bogiem?
Autor: AsiaBB (---.play-internet.pl)
Data:   2021-01-05 21:29

Idź na adorację i przeczytaj Mu swój pierwszy post. A potem przez pół godziny nic nie rób tylko tam siedź. I słuchaj.

 Odpowiedz na tę wiadomość
 Twoje imię:
 Adres e-mail:
 Temat:
 Przepisz kod z obrazka: