logo
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

 Asceza bez konsultacji z kierownikiem duchowym - pycha?
Autor: Damian (---.dynamic.chello.pl)
Data:   2021-01-02 08:26

Czy jeśli ktoś pości o chlebie i wodzie bez porozumienia z osobą duchowną, spowiednikiem, kierownikiem to to tylko wzmaga pychę i jest szkodliwe dla jego duszy?

 Re: Asceza bez konsultacji z kierownikiem duchowym - pycha?
Autor: okruszek (77.111.246.---)
Data:   2021-01-08 13:49

Może być taka pokusa.
Dlatego lepiej się poradzić kapłana, który zna i rozpozna intencję.
Może się zdarzyć, że ktoś jest za słaby psychicznie czy fizycznie, by tak pościć.
A może potrzebuje innego rodzaju wyrzeczenia, które będzie dla niego trudniejsze (bo może np. nałogowo ogląda seriale i wypadałoby nad tym popracować).
To bardzo restrykcyjny post, konsultacja jest więc konieczna.

 Re: Asceza bez konsultacji z kierownikiem duchowym - pycha?
Autor: aga (---.static.ip.netia.com.pl)
Data:   2021-01-08 15:04

Nie wymaga konsulatacji. Nie umrzesz od takiego postu. Ani Ci na duszy nie zaszkodzi.

 Re: Asceza bez konsultacji z kierownikiem duchowym - pycha?
Autor: Hanna (---.wtvk.pl)
Data:   2021-01-08 15:29

Tradycja duchowości zaleca konsultacje ze spowiednikiem. Nie bez powodu.
Czy i co komu na duszy nie zaszkodzi, nie jest takie oczywiste i uniwersalne (@aga).
Zastanówmy się, dlaczego ludzie nie pytają czy nie chcą pytać. Co Ci szkodzi zapytać?
Nazwanie tej swojej przeszkody może obnażyć problem duchowy znacznie większy niż przetrwanie dzionka o chlebie i wodzie. Owszem, to może być powód z serii: ja wiem lepiej albo: nie umiem się podporządkować czyjejś opinii, nie zaryzykuję posłuszeństwa, nie chcę być zależny. I brawo, już jest nad czym pracować, w wymiarze religijnym.

Jasne, można taki post traktować jako ćwiczenie dietetyczne, nie zaś religijne. Nieodpowiednie diety też szkodzą, to na marginesie.

 Odpowiedz na tę wiadomość
 Twoje imię:
 Adres e-mail:
 Temat:
 Przepisz kod z obrazka: