logo
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

 Objawienia Giulio Mancinelli.
Autor: Monika (---.static.ip.netia.com.pl)
Data:   2021-01-08 15:51

Witam,

Potrzebuję potwierdzenia jednego z objawień prywatnych, chodzi o objawienia Giulio Mancinelli. W jaki sposób mogę sprawdzić, czy są one ostatecznie zatwierdzone przez Stolicę Apostolską?

 Re: Objawienia Giulio Mancinelli.
Autor: Hanna (---.wtvk.pl)
Data:   2021-01-08 16:32

1. Nie wydaje mi się, aby Stolica Apostolska w tamtych czasach (XVI/XVII wiek) zajmowała się w scentralizowany sposób zatwierdzaniem prywatnych objawień, ale mogę się mylić. Proces beatyfikacyjny rozpoczęty w latach 20. XVII wieku ugrzązł. Może to jest trop - doczytać, dlaczego tak się stało.
2. Skoro postać jest związana z jezuitami, to może szukać u nich historyka, który porusza się po podobnych tematach.
3. Da się znaleźć w internecie bibliografię naukową związaną z tą postacią (po włosku albo po hiszpańsku), ale oczywiście nie wiem, co w środku książek. Np. https://manus.iccu.sbn.it//opac_SchedaAutore.php?ID=31840. jest tego więcej, ale nie kopiowałam.
Ciekawe, że pomija Mancinellego włoska Wikipedia.

 Re: Objawienia Giulio Mancinelli.
Autor: Monika (---.static.ip.netia.com.pl)
Data:   2021-01-12 19:09

Dziękuję. A czy w internecie jest dostępna pełna lista zatwierdzonych objawień? Czy można poprosić o taką listę w jakiejś instytucji?

 Re: Objawienia Giulio Mancinelli.
Autor: Hanna (---.wtvk.pl)
Data:   2021-01-12 21:23

Myślę, że jeśli chodzi o czasy bardziej odległe, to takich rzeczy się nie poddaje systematycznej ocenie w postaci listy zatwierdzeń. Np. istnieje przekaz, że św. Katarzynie Sieneńskiej jako dziecku objawił się królujący Chrystus. Ba, w Sienie, w jednej z bocznych uliczek, jest zaznaczone i opatrzone odpowiednim malowidłem miejsce, w którym to miało się stać. Jak sprawdzić, czy to miało miejsce? Jak ocenić: tak albo nie?
Jak zweryfikować prawdziwość objawienia, w którym Pan Jezus zamienia się z dorosłą już świętą Katarzyną ze Sieny na serca? Nie wiem. Kuta metalowa brama sanktuarium utrwala plastycznie obraz tej sceny...

Jeśli dobrze poszukasz, znajdziesz listę znacznie bliższych w czasie objawień maryjnych uznanych przez Kościół. Trzeba jednak mądrze dobierać wiarygodne źródła. Szczegółowe poszukiwania dadzą też dane o tych jasno wykluczonych, nieprzyjętych przez Kościół (np. Oława). Co z resztą objawień, z ich oceną - nie wiem. Nie są na szczęście niezbędne do zbawienia.

Internet niekoniecznie jest zawsze dobrym źródłem informacji. Szukałabym specjalistów na wydziałach teologicznych, także wśród podpowiadanych już jezuitów, żeby wskazali literaturę.

 Odpowiedz na tę wiadomość
 Twoje imię:
 Adres e-mail:
 Temat:
 Przepisz kod z obrazka: