logo
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

 Czy na poście jest dopuszczalna czarna kawa?
Autor: Katarzyna (213.136.252.---)
Data:   2021-01-28 09:44

Witam wszystkich na forum. Mam pytanie odnośnie postu o chlebie i wodzie. Czy dopuszczalna jest wtedy kawa czarna bez cukru że względów zdrowotnych. Mam bardzo niskie ciśnienie i to ogranicza moje obowiązki codzienne. Jestem aktywna zawodowo i sama zajmuje się trójką dzieci i domem, jednak chciałabym w Wielkim Poście dołączyć do sztafety postu w naszej parafii.

 Re: Czy na poście jest dopuszczalna czarna kawa?
Autor: Magdalena (---.centertel.pl)
Data:   2021-02-08 15:04

Forowicze odpowiadają np. w wątku: (klik). Mądrych i przemyślanych odpowiedzi udziela tam pan XC.
Pozdrawiam

 Re: Czy na poście jest dopuszczalna czarna kawa?
Autor: G_JP (---.nycmny.fios.verizon.net)
Data:   2021-02-09 02:33

Chleby mogą zawierać dość sporo soli kuchennej, a ta sól może przyczyniać się do podniesienia ciśnienia krwi. Niektóre chleby mają jej więcej niż inne. Proszę zwrócić na to uwagę przy diecie o chlebie i wodzie i ewentualnie omówić to z lekarzem.

 Re: Czy na poście jest dopuszczalna czarna kawa?
Autor: G_JP (---.nycmny.fios.verizon.net)
Data:   2021-02-09 16:47

Nie znam praktyki sztafety postu, ale ze względu na nazwę domyślam się, że osoby z parafii poszczą tak, by w każdym dniu Wielkiego Postu ktoś inny pościł o chlebie i wodzie. Jeśli tak faktycznie jest, to może udałoby Ci się pościć w dzień, kiedy masz mniej obowiązków i możesz pozwolić sobie na więcej swobody w ciągu dnia związanego z pracą zawodową, czy opieką nad dziećmi. Czy dobrze odgaduję, jak funkcjonuje sztafeta postu? Rozumiem, że w przypadku sztafety postu w Wielkim Poście nie pościcie w niedzielę?

 Re: Czy na poście jest dopuszczalna czarna kawa?
Autor: Margaret (---.wieszowanet.pl)
Data:   2021-02-12 20:20

O zasady postu w sztafecie to chyba pytać u źródła. O kwestie zdrowotne - lekarza. Nie każdy może podjąć taki post.

Czy kawa podnosi Ci ciśnienie? Mierzyłaś? Może to kwestia przyzwyczajenia i placebo?

"Rozpoczęcie codziennego picia kawy podnosi ciśnienie tętnicze przez około 3 dni, później u połowy osób rozwija się tolerancja na kawę i ciśnienie tętnicze już nie wzrasta" LovalloHypertension2002, 43, 760

"Przegląd 34 badań wykazał, że spożycie 200–300 mg kofeiny z kawy (w przybliżeniu ilość, którą można spożyć w 1,5 – 2 filiżankach) spowodowało średni wzrost skurczowego i rozkurczowego ciśnienia krwi o odpowiednio 8 i 6 mm Hg (2).
Efekt ten obserwowano do trzech godzin po konsumpcji. Same wyniki były podobne u osób z normalnym ciśnieniem krwi jak i u tych z podwyższonym ciśnieniem krwi przed badaniem.
Co ciekawe, regularne spożywanie kawy nie wiąże się z takim samym efektem. Co może być spowodowane tolerancją na kofeinę, która rozwija się przy codziennym jej spożyciu (2)."
https://technologzywnosciradzi.pl/jak-kawa-wplywa-na-cisnienie-krwi/

 Odpowiedz na tę wiadomość
 Twoje imię:
 Adres e-mail:
 Temat:
 Przepisz kod z obrazka: