logo
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

 Czy do Mateńki Marysi mogę zwracać się Księżniczko?
Autor: Karol (---.adsl.inetia.pl)
Data:   2021-01-29 14:24

Niech będzie pochwalona Trójca Święta, Szczęść Boże.

Kiedyś świętej pamięci ks. Piotr Pawlukiewicz, którego często słucham powiedział w swoim kazaniu, że w Izraelu jak ktoś powiedział na kobietę ,,niewiasto'' to tak jakby powiedział ,,księżniczko''. Jezus mówił na Mateńkę Marysię ,,Niewiasto'. To czy ja mogę mówić na Mateńkę Marysię ,,Księżniczko''. Pytam się, bo boję się, że Bóg się może na mnie obrazić, że tak chce mówić do Jego Mateńki. Wiem, że to może być głupie pytanie, ale dla mnie bardzo ważne jak się zwracam do Boga, świętych i bliźnich. Przepraszam jeśli kogoś zgorszyłem tym pytaniem.
Z góry dziękuję za odpowiedzi. Pozdrawiam wszystkich gorąco.

 Re: Czy do Mateńki Marysi mogę zwracać się Księżniczko?
Autor: Mateusz (84.38.85.---)
Data:   2021-01-29 15:14

Matka Boża nie jest Księżniczką, tylko Królową. Tak na pewno możesz Ją nazywać. I bez "marysiowania". Per "Marysiu" mógłbyś się zwrócić do małej dziewczynki, a nie do Matki.

 Re: Czy do Mateńki Marysi mogę zwracać się Księżniczko?
Autor: Aneta (77.87.0.---)
Data:   2021-01-29 15:32

Karolu, to Twoja Mama. Jeśli zwracasz się tak do swojej ziemskiej Mamy, to możesz też do Maryi. Do Boga możesz zwracać się "Tatusiu" - to właśnie oznacza słowo "Abba". Oczywiście wszelkie zdrobnienia i spieszczenia powinny wynikać z prawdziwej miłości, z głębi naszego serca, nie zaś z infantylizmu czy trywializowania. Jak wspomniał Mateusz - nawet w największych porywach czułości nie powinniśmy zapominać o królewskiej godności Trójcy Świętej oraz Matki Bożej. "Marysia" faktycznie niespecjalnie tu pasuje.

 Re: Czy do Mateńki Marysi mogę zwracać się Księżniczko?
Autor: Estera (---.165.kosman.pl)
Data:   2021-01-29 15:52

Maryja według tradycji pochodziła z rodu Dawida, zatem była księżniczką. To trochę bliższe niż królowa. Moim zdaniem nazywanie Jej tak skraca dystans w taki dobry sposób: królowa może wydawać się niedostępna i daleka, księżniczka już mniej. Za to razi mnie nazywanie Jej Marysią. M wrażenie, że chodzi o zupełnie inną osobę.

 Re: Czy do Mateńki Marysi mogę zwracać się Księżniczko?
Autor: Margaret (---.wieszowanet.pl)
Data:   2021-01-29 16:22

Niewiasto/kobieto wtedy to raczej "proszę pani". Po polsku "kobieto" nie jest takie pozytywne.
Najlepiej stosuj tytuły znane w Kościele. Litania loretańska wystarczy.

 Re: Czy do Mateńki Marysi mogę zwracać się Księżniczko?
Autor: Margaret (---.wieszowanet.pl)
Data:   2021-01-29 17:37

Łk 1,5 i 1,36 sugerują raczej, że Maryja była z plemienia Lewiego, a nie Judy jak Dawid. Nie ma nic w NT na temat pochodzenia Matki Jezusa z dynastii Dawidowej.
A Marysia kojarzy mi się z sierotką (Konopnicka).

 Re: Czy do Mateńki Marysi mogę zwracać się Księżniczko?
Autor: Estera (---.165.kosman.pl)
Data:   2021-01-29 20:39

Margaret - Maryja ma dwoje rodziców. Z rodu Aarona pochodzi jedno z nich. O drugim nic nie wiemy. Dlatego napisałam o tradycji.
Dodam jeszcze: Łk 1,32 i Rz 1,3 sugerują jednak pokolenie Dawida.

 Re: Czy do Mateńki Marysi mogę zwracać się Księżniczko?
Autor: Ј (---.austin.res.rr.com)
Data:   2021-01-29 21:36

Karolu, czy jako dziecko miałeś dobre relacje z jakąś dorosłą osobą? Choćby jedną. Mam na myśli kogoś, komu mogłeś zaufać, zwierzyć się, z kim bez obaw mogłeś porozmawiać? Nie pytam z ciekawości. Chodzi mi o poznanie przyczyn Twoich trudności w zwracaniu się do Boga, Maryi i innych. Bo to już kolejny wątek, w którym tę trudność sygnalizujesz. A zrozumienie przyczyn może pomóc w przezwyciężeniu trudności.

 Re: Czy do Mateńki Marysi mogę zwracać się Księżniczko?
Autor: Hanna (---.wtvk.pl)
Data:   2021-01-29 21:57

O ile mi wiadomo, polska tradycja, przynajmniej katolicka, nie uwzględnia zdrobnienia "Marysia" w odniesieniu do Matki Bożej. Dla mnie to forma rażąca, infantylna, wręcz śmieszna i protestowałabym na pewno przeciwko użyciu publicznemu.

Co więcej, właśnie w polskiej tradycji bardzo silne jest podkreślanie INNOŚCI Matki Bożej. Stąd tylko o Niej jednej mówimy MARYJA (np. Święta Maryjo - módl się za nami; zdrowaś Maryjo a nie: zdrowaś Mario). Tej formy, "Maryja", używamy w odróżnieniu od wielu innych Marii, Marysiek, Maryś, Maryń, Majek, Marychn, Myszek itp. itp.
Postać "Maria" ostała się przede wszystkim w utrwalonych połączeniach wyrazowych typu Najświętsza Maria Panna.

Prywatnego używania form Mama Marysia, Mateńka Marysia itp., Księżniczka itd. również nie polecałabym, ale w sumie, przyznaję, chyba nie rozumiem sensu pytania o to, jak kto ma prywatnie się do kogo zwracać.

Marysia, owszem, i mnie kojarzy się z sierotką i krasnoludkami. Księżniczka z bajkami dla dziewczynek.

 Re: Czy do Mateńki Marysi mogę zwracać się Księżniczko?
Autor: baba (---.siedlce.vectranet.pl)
Data:   2021-01-30 14:32

Marysiu mateńko, to możesz się tak zwracać - jak ci pozwoli - do twojej matki. Natomiast Matka Boża nazywa się Maryja (Miriam), a nie Marysia.

 Re: Czy do Mateńki Marysi mogę zwracać się Księżniczko?
Autor: #%@&* (---.17-3.cable.virginm.net)
Data:   2021-01-30 14:38

Do mateńki Marysi możesz się zwracać jak ci się żywnie podoba. Na 100 % nie regulują tego żadne przepisy.
Natomiast zwracanie się do Matki Bożej inaczej niż w sposób Jej należny jest bluźnierstwem (oczywiście jeśli było niezamierzone - nie jest grzechem, ale teraz już wiesz)
P.S.
Wszystko jest umowne, także etykieta dworska, ale w czasach kiedy niemiłościwie i totalitarnie nie panowała nam demokracja, czyli "rządy ludu" (demos - lud), to etykieta, choć może śmieszyć, spełniała swoje ściśle określone cele. Chodziło o to by nie spoufalać się zbytnio z królem (którego służbą było rządzenie, czyli królowanie - np. ktoś z demosu przychodzi do Kazimierza zwanego Wielkim i mówi mu: "Te Kazek, wyczyść mi buty". Gdy nieprzyjaciel zdobywał królestwo, oprócz łupienia jego poddanych, pierwszą czynnością zwykle było maksymalne poniżenie ich króla. To nie są obrazki, które definitywnie odeszły w przeszłość. Nawet na polskich ulicach, nie wspominając o amerykańskich.

 Re: Czy do Mateńki Marysi mogę zwracać się Księżniczko?
Autor: Juwka (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2021-01-30 17:07

Myślę, że bardziej adekwatne jest nazwanie Matki Bożej Królową, bo z woli Boga jest Ona Królową Nieba. Księżniczki stoją niżej w hierarchii niż królowe.

 Re: Czy do Mateńki Marysi mogę zwracać się Księżniczko?
Autor: Ona (---.146.160.151.nat.umts.dynamic.t-mobile.pl)
Data:   2021-01-31 10:07

Karolu, wydaje mi się, że w Kościele mamy tak wiele imion i tytułów Maryi (patrz wezwania wszelkich litanii maryjnych), że nie ma potrzeby tworzyć własnych. W przypadku Maryi dobrze jest trzymać się tego, co oficjalnie zatwierdzone przez Kościół, bo niestety, część imion, czy przymiotów, które w dobrej wierze nadają Jej wierni, sprowadza się do herezji i bałwochwalstwa.

 Re: Czy do Mateńki Marysi mogę zwracać się Księżniczko?
Autor: Mary (---.dsl.bell)
Data:   2021-02-01 18:48

Niektorzy w odpowiedzi na godnosc Maryi maja ziemska odpowiedz, nic nie znaczaca. A zapomnieli ze Maryja jest nasza Krolowa. Po Wniebowzieciu zostala koronowana przez Trojce Swieta na Krolowa Nieba i Ziemi i nie musicie szukac rodowodu ziemskiego Naszej Matki. A Karol zdaje sie kpisz, przynajmniej tak to widze.

 Re: Czy do Mateńki Marysi mogę zwracać się Księżniczko?
Autor: Margaret (---.wieszowanet.pl)
Data:   2021-02-01 21:16

Mary,
a dlaczego ziemskie pochodzenie Maryi jest nieistotne? Autorzy biblijni interesują się pochodzeniem osób. Maryja to człowiek, więc ma swój rodowód jak najbardziej ziemski. Skąd wiesz, że zapomnieli, że jest królową? Znasz myśli piszących?
Pewnie nie na temat, ale jak przeczytałam Twój wpis, to mi zaczęło chodzić po głowie: "Mary, Mary, quite contrary".

 Re: Czy do Mateńki Marysi mogę zwracać się Księżniczko?
Autor: Ona (---.146.160.151.nat.umts.dynamic.t-mobile.pl)
Data:   2021-02-01 21:52

Mary, ależ ziemski rodowód Maryi jest bardzo ważny! Daje nam konkretne umiejscowienie Jej osoby w czasie i przestrzeni. Nie jako jakiejś pseudoduchowej istoty, która w cudowny sposób pojawiła się na ziemi, przeżyła nadzwyczajnie swoje życie, została wzięta do Nieba i ukoronowana na Królową. To była bardzo konkretna osoba, ze swoją rodziną, historią itd. Bardzo ciekawe jest wyjaśnienie tytułu "Królowej" w kontekście Maryi. W Izraelu, funkcjonowała "funkcja" Królowej Matki. Była ona pośredniczką, pomiędzy królem, a ludem. Uważa się, że w hierarchii stała ona wyżej, niż żona króla i była otaczana ogromnym szacunkiem. U podstaw nazywania Maryi Królową, leży właśnie ta rola, którą zresztą znajdziemy w ST.

 Re: Czy do Mateńki Marysi mogę zwracać się Księżniczko?
Autor: Mary (---.dsl.bell)
Data:   2021-02-02 14:34

a co to znaczy "Mary, Mary, quite contrary"?

 Re: Czy do Mateńki Marysi mogę zwracać się Księżniczko?
Autor: Margaret (---.wieszowanet.pl)
Data:   2021-02-02 17:28

Taka rymowanka. Agata Christie ją wykorzystała w opowiadaniu; stąd ją kojarzę. "Mario, Mario, wręcz przeciwnie". Twoja wypowiedź jawi mi się jako "contrary" - czyli w opozycji do niektórych. Jednak jest wręcz przeciwnie, niż piszesz.

 Re: Czy do Mateńki Marysi mogę zwracać się Księżniczko?
Autor: AsiaBB (---.play-internet.pl)
Data:   2021-02-03 21:49

Ja dobrze rozumiem - chcesz do Matki Bożej mówić "księżniczko Marysiu"? Każdy ma inne potrzeby i inna wrażliwość, ale dla mnie to nie jest wyraz czułości jak zwracanie się Mamo lub Mamusiu, tylko pole do wyśmiewania godności Matki Bożej przez niewierzących, którzy zaraz obok księżniczki Marysi dorobią sobie np. rycerza Jezusa i smoka Boga.

 Re: Czy do Mateńki Marysi mogę zwracać się Księżniczko?
Autor: Asia (---.dynamic.gprs.plus.pl)
Data:   2021-02-05 20:48

Znalazłam takie coś na jednej ze stron:

"Imię „Maria” (hebr. „Miriam”) było dość popularne w czasach Jezusa (...) W czasach Hasmonejczyków wymawiano je „Mariam” i wiązano z aramejskim wyrazem „marya” („pan”). W takim wypadku imię Dziewicy oznaczałoby „pani”, „księżniczka”

(https://jezuici.pl/2020/09/im-dluzej-ja-widzialam-tym-bardziej-ja-kochalam/ )

Więc może można byłoby do Maryi tak mówić. Tylko, że chyba bardziej pasowało to wtedy, jak żyła na ziemi. Bo teraz jest już kimś więcej. Księżniczka, którą była, stała się Królową. Ale imię się nie zmieniło - więc dalej pozostaje księżniczką. W sensie znaczenia imienia. A jeśli tak, jeśli Jej imię znaczy "księżniczka", to mówiąc "Maryja", zwracając się do Niej w ten sposób, wymawiając Jej imię, to już tym samym jakby mówisz do Niej "księżniczko". To jest jakby ukryte, zawarte w Jej imieniu. I może takie właśnie powinno zostać - ukryte, w ukryciu. Niewypowiedziane wprost, ale takie w domyśle. "Maryjo", czyli "księżniczko".

Karolu, pytanie które zadałeś tutaj na forum, może spróbuj zadać bezpośrednio Jej - Maryi. Ją o to zapytać. Czy chciałaby, żebyś Ją tak nazywał. Tak się do Niej zwracał. Zapytaj, a potem wsłuchaj się w siebie. W swoje myśli, które może się wtedy w Tobie pojawią i będą tą odpowiedzią. Będą ją jakby niosły w sobie. Spróbuj się w nie wsłuchać i usłyszeć tą odpowiedź. Spróbuj, ale - tak jak wcześniej pisałam - może wystarczy jak poprzestaniesz po prostu na zwykłym "Maryjo" albo "Miriam", w którym już kryje się to "księżniczko". Może tak będzie najlepiej. Przy tym pozostań. Ale "Maryjo", "Miriam" - nie "Marysiu". Nie wiem, ale mnie osobiście ta "Marysia" jakoś tak tutaj razi. Nie pasuje do Niej. Ale może Ją właśnie cieszy?

 Re: Czy do Mateńki Marysi mogę zwracać się Księżniczko?
Autor: Pit (---.echostar.pl)
Data:   2021-02-11 23:21

A może najlepiej zwracaj się po prostu Matko, Matko przenajświętsza, Matko Maryjo, Matko przecudna itp. Myślę, że określenie "Matka: byłoby jak najbardziej na miejscu zgodnie z poleceniem Pana Jezusa. "Księżniczko" to raczej ojciec do córki może mówić (myślę że dziwnie brzmiałoby to nawet w relacji mąż do żony). No a jeśli chodzi o "Marysię", to tak jak napisano wcześniej... zbyt infantylne jak dla określenia Matki Syna Bożego.

 Odpowiedz na tę wiadomość
 Twoje imię:
 Adres e-mail:
 Temat:
 Przepisz kod z obrazka: