logo
Wtorek, 23 kwietnia 2024
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

 Kto jest 'złożony chorobą'?
Autor: gabi (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2021-02-07 17:11

"Złożony chorobą" nie musi przestrzegać godzinnego postu eucharystycznego (przed przyjęciem Komunii Św.)
"Złożony chorobą" to człowiek chory na grypę, na chorobę przewlekłą, z orzeczonym stopniem niesprawności czy chory okresowo lub na stałe leżący/poruszający się na wózku inwalidzkim?

 Re: Kto jest 'złożony chorobą'?
Autor: Estera (---.165.kosman.pl)
Data:   2021-02-07 18:22

W tym wypadku to ktoś, do kogo przychodzi ksiądz z Komunią do domu, szpitala, domu opieki itp. Nawet jeśli taka osoba niedawno jadła, może przyjąć Komunię.
Do osoby z grypą księdza się raczej nie wzywa...

 Re: Kto jest 'złożony chorobą'?
Autor: Kalina (---.dynamic.chello.pl)
Data:   2021-02-07 19:18

Gabi, wątek dotyczy kobiet w ciąży, ale Bogumiła z Krakowa wyjaśniła temat całościowo: (klik).
Każdy "złożony chorobą", nieprzymuszony okolicznościami od siebie niezależnymi, znajdzie odpowiedź sam, wiedząc jaki jest sens postu eucharystycznego.

 Re: Kto jest 'złożony chorobą'?
Autor: HalinaMR (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2021-02-09 10:48

Dobrze sobie radziłam w życiu zawodowym z interpretacją cywilnego prawa gospodarczego, kompletnie "nie czułam" prawa karnego. Gdy była taka konieczność korzystania z przepisów kk, musiałam korzystać z interpretacji karnistów, bo moje interpretacje były absurdalne.
Matematyka i przedmioty typu ekonometria, statystyka itp. nie sprawiały mi kłopotu, z filozoficznymi blokami się męczyłam.

Przeczytałam Wasze wypowiedzi i nadal nie wiem jakie znaczenie w rozumieniu prawa kanonicznego ma wyraz "złożony" chorobą. Sądzę, że gdyby chodziło o każdego chorego, ustawodawca w kanonie 919 §3 Kodeksu Prawa Kanonicznego napisałby po prostu chory a nie "osoby(...) złożone jakąś chorobą".
Dla mnie wyjaśnienie tej kwestii też ma znaczenie. Nie jestem zdrowa, ale radzę sobie z samoobsługą i załatwianiem swoich spraw. Zdarza się, że zjem coś za późno przed Mszą, więc nie przystępuję do Komunii. Moi dziadkowie i rodzice, przez pewien okres ja także przyjmowałam Komunię Św. na czczo. A tu dostrzegam, że niektóre Osoby prawie się bulwersują zadanym pytaniem.

Jestem tu od niedawna. Nie rozumiem dlaczego osoby dociekliwe są traktowane jako skrupulanci, czyli osoby, które widza grzech tam, gdzie go nie ma. Tak już jest, że człowiek nie ma zdolności w każdej dziedzinie. A kto pyta, podobno nie błądzi :)
Kiedyś zadałam pytanie znajomemu kapłanowi o regulację jakiejś kwestii (dzisiaj nie pamiętam jakiej) w prawie kościelnym. W odpowiedzi odesłał mnie do Kodeksu Prawa Kanonicznego. Być może tego postu Moderatorzy także nie opublikują. Myślenie, chęć pogłębienia wiedzy, w moim przekonaniu nie wyklucza wiary, zaufania, pokory, podporządkowania uznanym kanonom. Życzę zdrowia w tym trudnym czasie.

 Re: Kto jest 'złożony chorobą'?
Autor: gabi (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2021-02-09 17:59

Przepraszam, ale nadal nie wiem kto jest "złożony chorobą" wg prawa kanonicznego.

Wg słownika języka polskiego "złożony" to:
1. «składający się z części, elementów»
2. «obejmujący wiele aspektów i trudny do zrozumienia»
3. «o osobie, której cechy i motywy postępowania trudno zrozumieć; też: o charakterze takiej osoby»
Kalino, w odnośniku, który podałaś mowa o każdym chorym a w cytowanym tam przepisie nie mówi się o każdym chorym tylko o złożonym chorobą.

Jeśli ja użyję określenia pan "X" osiągnął w 20015r. przychody nieujawnione w wysokości 50 mln $, czy ktoś z Was wie o czym piszę? W jaki sposób ten dochód został ustalony?

Dlaczego nikt ze Znawców tematu nie chce konkretnie odpowiedzieć na moje pytanie?

 Re: Kto jest 'złożony chorobą'?
Autor: Asia (---.dynamic.gprs.plus.pl)
Data:   2021-02-10 08:36

Tak na logikę - złożony chorobą to ktoś, kogo choroba złożyła, czyli inaczej położyła do łóżka, unieruchomiła, nie pozwala wyjść z domu. Jeśli do takiej osoby przychodzi ksiądz z Komunią - do domu, w szpitalu czy domu opieki - to taka osoba nie musi przestrzegać tego postu.
Jeszcze dokładniej - złożony chorobą, czyli przykuty do łóżka, obłożnie chory.

 Re: Kto jest 'złożony chorobą'?
Autor: Krystyna (---.elblag.vectranet.pl)
Data:   2021-02-10 08:51

Złożony chorobą to chory, ale raczej nie w sensie bólu głowy czy palca, wszak zdaje się, nadużywamy dziś pojęcia choroby na określenie chwilowego gorszego samopoczucia.
Nie obejdzie się tutaj bez rozeznania w sumieniu, czy naprawdę mój stan zdrowia nie pozwala mi obejść się przez godzinę bez jedzenia? I chodzi tutaj o godzinę nie do rozpoczęcia Mszy Św., ale godzinę do Komunii Św.

 Re: Kto jest 'złożony chorobą'?
Autor: Margaret (---.wieszowanet.pl)
Data:   2021-02-11 00:31

Gabi, a może tu nie ma znawców tematu? Kanonistów itp. To nie jest forum ze specjalistami (mogą się trafić, nie muszą; nawet jeśli, nie wiemy, czy naprawdę nimi są).

 Re: Kto jest 'złożony chorobą'?
Autor: 15 minut postu (---.29.161.182.ipv4.supernova.orange.pl)
Data:   2021-02-11 02:55

Cytat z wątku: https://www.katolik.pl/forum/read.php?f=1&i=286082&t=285995

Czas postu eucharystycznego, czyli powstrzymania się od pokarmów lub napoju alkoholowego ogranicza się do mniej więcej piętnastu minut dla:
1. chorych przebywających w szpitalach lub domach, chociażby nie leżeli w łóżku;
2. wiernych w bardziej podeszłym wieku, czy to pozostających we własnym domu z powodu starości, czy też przebywających w domach opieki społecznej;
3. kapłanów chorych, chociażby nie leżeli w łóżku, lub w podeszłym wieku, którzy chcą bądź to odprawiać Mszę; bądź też przyjąć Komunię świętą;
4. dla osób usługujących chorym lub starcom lub też bliskich, pragnących razem z nimi przystąpić do Komunii św., ilekroć nie mogą bez niedogodności zachować postu jednogodzinnego."

 Odpowiedz na tę wiadomość
 Twoje imię:
 Adres e-mail:
 Temat:
 Przepisz kod z obrazka: